Black Mountain — IV (2 CD / April 1, 2016 )

Black Mountain — IV (April 1, 2016 )

                   Black Mountain — IV ( 2 CD/April 1, 2016)  Black Mountain — IV (April 1, 2016 )♠   Rockový  kánon má mnoho anti–hrdinů a Black Mountain může posloužit jako čerstvý příklad. V minulosti německý Can ukázal na albu “Tago Mago”, že jediné pravidlo v rock and rollu je, že neexistují žádná pravidla. Obdivuhodný nástup Pink Floyd v 70. letech nám ukázal, že architektura díla může být v pohodě, zatímco nekvalifikovaní dělníci Black Sabbath prokázali, že můžete vydělat hodně na tom, když vsadíte na jednoduchost. Nyní nás Black Mountain učí, že nemusíte mít bázeň z minulosti, když se statečně pohybujete vstříc budoucnosti a tímto albem definují, co znamená být klasickou rockovou kapelou v novém tisíciletí. “IV” je ambiciózní album skupiny hudebníků, kteří jsou na vrcholu svých sil. Necítí ani špetku lítosti či studu, neomlouvají se. Album otevírá fuzz–figura s majestátními Hammondy (Jeremy Schmidt) a zpěvem Amber Webber. Něco úchvatného! Když se ta samá figura po 3:30min vrací, a do toho první kytarová exhibice (Stephen McBean), je namístě standout, ano, už tak brzy. V šesté skladbě nastupují vzácní hosté: Eyvind Kang — viola a housle + Josiah Boothby — french horn. Známí ze soudobé hudby. Po této 8:34minutové baladě už rychlejší, vícetempový materiál od “Florian Saucer Attack” až po závěrečnou devítiminutovku “Space To Bakersfield”. O druhém albu s pěti písněmi se zde nebudu zmiňovat, i když jsou to povedené demoverze. Jednou větou závěrem: Vancouver porodil kapelu, která v sobě spojuje doomy riffáže s riskantním experimentováním. Dělá to jak umí: světově. A teď už jen poslouchat. Závěr přenecháme bubeníkovi (Joshua Wells): “Podobá se to malování. Celé zvukové paletě. A prostor je taky opravdu důležitý. Lidé si myslí o nás, že jsme heavy rock band — a to občas opravdu jsme — ale to vše musí být temperováno, tedy zmírněno prostorem. Tam musí existovat tyto emocionální body a narážky. Není to jen o řezání riffů.” / ALBUM BŘEZNA    
Formed: January 1, 2004 in Vancouver, British Columbia, Canada
Location: Vancouver, British Columbia, Canada
Album release: April 1, 2016 
Genre: Psychedelic rock, alternative rock, heavy metal
Record Label: Jagjaguwar
Duration:     56:14 +  18:39 => 74:53 
Tracks:
CD 1:
01. Mothers of the Sun      8:34
02. Florian Saucer Attack      3:24
03. Defector      4:02
04. You Can Dream      5:32
05. Constellations      4:01
06. Line Them All Up      3:54
07. Cemetery Breeding      4:10
08. (Over and Over) The Chain      8:48
09. Crucify Me      4:45
10. Space to Bakersfield      9:04
CD 2:
01 Mothers of the Sun (Demo Version)     4:24
02 Florian Saucer Attack (Demo Version)     3:35
03 Line Them All Up (Demo Version)     3:09
04 Cemetery Breeding (Demo Version)     3:21
05 Crucify Me (Demo Version)     4:10

Black Mountain:
♣   Stephen McBean — lead vocals, backup vocals, guitars, claps, synth, percussion, keyboards
♣   Arjan Miranda — bass, bass synth, guitar, bass pedals, ebow guitar
♣   Jeremy Schmidt — synths, bass synth, sequences, hammond, vocoder, mellotron,
♣   Amber Webber — lead vocals, claps
♣   Joshua Wells — drums, percussion, claps, piano, synth, Rhodes piano, backup vocals, sequences, bass synth, phase Rhodes, Wurlitzer
Other performers:
♣   Warren Hill — backup vocals
♣   Eyvind Kang — viola and violin (Line Them All Up)
♣   Josiah Boothby — french horn (Line Them All Up)
Review
♣   Black Mountain released their third album, Wilderness Heart, back in 2010 to mostly rave reviews, including an esteemed Polaris Music Prize nod. On April 1st, the Vancouver alt rockers will follow up that LP with IV.
♣   Due out via Jagjaguwar, the 10–track effort was recorded with producer Randall Dunn, known for his work with Sunn O))) and Marissa Nadler, at his own Avast! studio in Seattle. The band Stephen McBean, Jeremy Schmidt, Amber Webber, and Joshua Wells had the additional help of bassist Arjan Miranda (formerly of S.T.R.E.E.T.S, Children, and The Family Band). According to an official statement, IV is an “unapologetically ambitious record made by a group of musicians who are at the peak of their powers ” It includes titles like “Florian Saucer Attack”, “Constellations”, and “Cemetery Breeding”, which drummer Joshua Wells describes as “a dark pop song with an emotive urgency to it that taps into my teenaged eyeliner–and–trenchcoat wearing sensibilities.”
♣   The statement mentions AC/DC, King Krimson, and Kraftwerk as influences, but Wells makes it a point to emphasize the record’s use of space. “It’s like painting,” he says. “All sound colour. And space is really important. People think of us as this heavy rock band – and we are sometimes – but it has to be tempered with space. There has to be these emotional cues. It’s not just about rocking out.”
Bandcamp: https://blackmountain.bandcamp.com/album/iv
_____________________________________________________________

Black Mountain — IV (2 CD / April 1, 2016 )


ALBUM COVERS XI.