Buju Banton — Upside Down (June 26, 2020)

                                                                                                  Buju Banton — Upside Down (June 26, 2020) Buju Banton — Upside Down (June 26, 2020)∩•∩  Ikona dancehall si zachovala své charisma a všestrannost. Po deseti letech nové album. Kontroverzní hvězda reggae se vrací s majestátním vytím ve vzteku, inspirovaným směsicí dancehall, roots a rocku 
∩•∩  V únoru 2011, pouhý den poté, co Buju Banton vyhrál svou první Grammy, ikona jednoho z dancehall a reggae, šel před soud, aby čelil obvinění ze spiknutí, protože měl kokain s úmyslem distribuovat. Přes delikátní dokazování případu s chabými důkazy byl Buju uvězněn, ukončil porci sedm roků ve federální americké věznici. Jeho propuštění a návrat na Jamajku v prosinci 2018 byly pro jeho fanoušky svátkem. Buju byl zpátky přesto, že slavný Will Hodgkinson z The Times mu dává za album pouze 2★★ s hlavní výtkou: nájezdy do syrového popu jako je Memories, a nadměrná délka alba. To mu musím dát za pravdu.
∩•∩  Jednou z prvních Bantonových akcí po jeho propuštění bylo odstranění jeho násilně homofobního hitu „Boom Boom Bye“ z roku 1992 ze streamovacích služeb a vydání dlouho opožděné omluvy. Bylo to nutné nejen k uznání újmy vzhledem k povaze písně, ale také k předmluvě o politické povaze Upside Down 2020. Buju uvedl, že titul má popisovat náš svět, kde „dobro se nazývá zlem a lži jsou přijímány jako pravda“. V tom má pravdu shodně se zněním Izajáše 5:20. Nemírumilovně však povstává, aby se dotkl současné hottest mesidž s pobouřující výzvou k akci, ačkoli načasování vydání alba činí celou věc nejasnou, jestliže popisuje revoluci prizmatem nedávného vývoje ve zvláštním odkazu, resp. konkrétně ve vztahu k demonstracím Black Lives Matter. 
∩•∩  Ty přece zametly zeměkoulí jako celkem, je to setrvalý stav. V tématu „Svět se mění,“ scvrkává kapitalismus na jeho zásadní chybu: „Někdo to bude muset zaplatit.“ Pláče kvůli krizi migrantů a Palestině. V písních jako „400 let“ a „Blessed“ Buju, který vyrostl v chudobné čtvrti v západním Kingstonu, mluví kolektivně a zdůrazňuje solidaritu mezi černošskými komunitami, chudými, utlačovanými. Musíme usilovat o náš cíl, „byli jsme v Babylonu příliš dlouho“. Přes celou stopáž alba Upside Down, od politických kázání až po milostné písně, zní svižně, vyzývavě a zřejmě je v tom opět až po uši. Je to, jako by nikdy neodešel. Pořád ten tupý, zatvrzelý reggaeMAN, netušíc, že JEHOVAH už dávno má řešení připravené.
About: 
∩•∩  Hudba Buju Bantona vyvolává pocit, emoce a inspiruje ke změně. Jeho nedávno vydaný singl „Trust“ je věrné původní formě, mnoho se dá také říci o samoprodukovaném nejchraplavějším hard~hitu „Steppa“ a současně hudebním videu. Nový vizuální obraz navazuje na turné „Buju’s Long Walk To Freedom“. Na turné se představil jako opravněný a legendární zpěvák reggae, předvádějící své klasické hity od „Untold Stories“ po „Champion“. Když turné zasáhlo rodný Kingston, přivítalo ho přes 30.000 lidí z celého světa. Před Buju Bantonem žádný jiný jamajský umělec neuřídil prestižní Národní stadion, pouze Bob Marley tam vystupoval na koncertě One Love Peace 22. dubna 1978 (viz notes). Předešlé album Buju Bantona — „Before the Dawn“ vyšlo v roce 2010. Díky němu je to Grammy Award oceněný umělec [Best Reggae Album at the 53rd annual Grammy Awards], mnohokrát zpěvák Billboard Hot 100 a považován za legendárního reggae umělce po celém světě.
Notes:
∩•∩  Tato událost bohužel nedokázala potlačit politické násilí. Dva organizátoři akce — Claude Massop a Marshall, byli zabiti do dvou let po koncertě. Následující volební rok v roce 1980 zaznamenal na Jamajce 889 vražd, což je o více než 500 více než v předchozím roce. A k tomu připojím ještě jednu poznámku: Elephant Man, TOK, Bounty Killa, Vybz Kartel a Buju Banton — nepodepsali dohodu RCA a kampaně proti nim budou pokračovat. ∇  https://www.towleroad.com/2007/06/reggae_stars_re/
Birth name: Mark Anthony Myrie
Also known as: Gargamel
Born: 15 July 1973, Kingston, Jamaica
Location: Kingston, Jamaica
Genre: Reggae, Dancehall
Album release: June 26, 2020
Record Label: Roc Nation/Gargamel Music
Duration:     72:28
Tracks:
01. Lamb of God   2:44
02. Yes Mi Friend (featuring Stephen Marley)   4:14
03. Buried Alive   3:55
04. Blessed   3:25
05. Memories (featuring John Legend)   4:01
06. Lovely State of Mind   4:07
07. Appreciated   3:16
08. Trust   3:07
09. Cherry Pie (featuring Pharrell Williams)   3:36
10. Beat Dem Bad   3:23
11. Good Time Girl   3:16
12. Call Me (featuring Stefflon Don)   3:50
13. Moonlight Love   3:13
14. Cheated   2:54
15. Steppa   3:26
16. The World Is Changing   3:54
17. 400 Years   4:08
18. Rising Up   4:25
19. Helping Hand   3:52
20. Unity   3:46
Review
By DANNY SCHWARTZ ⌊ 24 JULY 2020, 13:47 BST ⌋  Score: ★★★★
∩•∩  In February 2011, one day after dancehall and reggae icon Buju Banton won his first Grammy, he went to trial to face charges of conspiracy to possess cocaine with intent to distribute. Despite a thin case and evidence that Buju had been entrapped, he wound up serving seven years in in an American federal prison. His release and return to Jamaica, in December 2018, was akin to a holiday for his fans. Buju was back.
∩•∩  With Upside Down 2020, Buju’s first album in a decade, he sounds as vital as ever. At 46, his iconic, shape~shifting Cookie Monster voice has retained all of its charisma and versatility, and he traverses roots reggae, lovers rock, ragga, and contemporary dancehall with ease. The album’s only misses come when Buju tries to Americanize his sound, on songs like “Call Me” and “Cherry Pie,” in which Pharrell becomes so transfixed by a gorgeous ass that he falls head over heels in love.
∩•∩  Buju’s time in prison is on his mind. Like several Buju albums, Upside Down opens with a hymn; then, it dives into “Yes Mi Friend,” a cover of Bob Marley’s “Duppy Conqueror” that serves as roots’ answer to hip hop’s recent tradition of “First Day Out” tracks. The following song “Buried Alive” speaks to both post~prison euphoria and pandemic despair. “Our lives [have been] put on hold,” Buju explained to Fat Joe on a recent Instagram Live. “We can do things. We have good limbs, our minds still work. But a lot of us has been placed out of a job — buried alive.” On “Trust” he speaks vividly of betrayal and paranoia as he circles the refrain, “Me nuh trust phone.”
∩•∩  One of Buju’s first actions upon his release was removing his violently homophobic 1992 hit “Boom Boom Bye” from streaming services and issuing a long~overdue apology. This was necessary, not only to acknowledge the song’s harm, but also to preface the political nature of Upside Down 2020. Buju said that the title meant to describe our world, where “good is called bad and lies are accepted as truth.” He rises to meet the current moment with a rousing call to action, though the timing of the album’s release makes it unclear if he’s describing the revolution he sees everywhere as a recent development, in specific reference to the Black Lives Matter demonstrations that have swept the globe, or as an ongoing condition. On “The World Is Changing,” he boils down capitalism to its essential flaw: “Someone will have to pay.” He weeps for migrant crises and Palestine. On songs like “400 Years,” and “Blessed,” Buju, who grew up poor in West Kingston, speaks collectively, emphasizing solidarity among Black communities, the impoverished, the oppressed. We must strive for our goal, we “have been too long in Babylon.” Across Upside Down, from the political sermons tracks to the love songs, he sounds spry and engaged. It’s like he never left.
∩•∩  https://www.rollingstone.com/
Discography:
• 1992: Stamina Daddy (later repackaged as Quick)
• 1992: Mr. Mention
• 1993: Voice of Jamaica
• 1995: ‘Til Shiloh
• 1997: Inna Heights
• 2000: Unchained Spirit
• 2003: Friends for Life
• 2006: Too Bad
• 2009: Rasta Got Soul
• 2010: Before the Dawn
• 2020: Upside Down 2020
Photo: ©Shawn Theodore
Review
Damien Morris ⌊ Sun 5 Jul 2020 13.00 BST ⌋  Score: ★★★★
∩•∩  Buju Banton is the 90s Bob Marley in Jamaica. In the UK, it feels necessary to recall his miserably homophobic single Boom Bye Bye, which cast a poisonous pall over his nascent international career in 1992. Banton wrote it aged 15, half the age Eric Clapton was when he ranted about “keeping Britain white”. But we don’t read about Clapton’s racist drivel in every review and interview. Adult Clapton was given a pass that teenage Banton never got. White privilege? Perhaps.
∩•∩  Yet although Banton renounced homophobia, and has now deleted the song from his catalogue, he was still performing it in 2007. And while there are dozens of Buju lyrics on Genius, only one has over 100,000 views. Its squalid allure endures. It shadows his later, conscious work.
∩•∩  On his first album since release from jail on drugs charges, Banton’s visceral caw is similarly uncaged. Wolfishly savouring every smoky, oaked syllable, his secular and religious lyrics intertwine brilliantly with dancehall, roots and rock. These days Buju tries too hard to appeal to everyone, but the twitchily paranoid Trust and 400 Years’ majestic howl of rage are as good as he’s ever been. Is that enough?
∩•∩  https://www.theguardian.com/
Label: https://www.rocnation.com/
Twitter: https://twitter.com/bujubanton
INSTA: https://www.instagram.com/bujuofficial/
FB: https://www.facebook.com/bujuofficial/
SHARINE TAYLOR: https://www.okayplayer.com/originals/buju-banton-upsidedown-2020-interview-legacy.html
STEFFLON DON: https://www.stefflondonofficial.com/

ALBUM COVERS XI.