Úvodní stránka » Tais Awards 2011 - NOMINACE » Cat. N° 1 - Female Singer (Part II.)

Cat. N° 1 - Female Singer (Part II.)

Vladivojna La Chia

Žánr/Genre: alternative, indie, electroacoustic, pop

Členové/Members: voc, elektronika, el. kytara: Vladivojna La chia,
viollončelo, back voc: Terezie Kovalová, ak. kytara, zvuková režie: Aleš Bajger, back voc: Sylvie Bee
 

Nahrávací společnost /  Record label: Bayger Production
Origin: Ostrava
Locality: Praha, CZE
Tais©Awards: Album of the Year 2010 ("Tajemství Lotopu"); Song of the Year ("Tony") - Ceremony: Music Club U Kaštanu, Praha 6, April 30 -2010 

 Vladivojna La Chia is a vibrantly distinguished independent singer with a diversified voice, offering an impressive range of texts, compositions and creations.

Vladivojna made her first public appearance at the Majales (rag-day) in Ostrava, in the children's choir "Vaginka Studenka" which belonged to the legendary punk band in Ostrava, named "Burinky II".  In elementary schoolshe founded a hip hop trio, which gave one performance in the school bathroom.  Two years later, she was already singing in a raw punk band "Prvni vpredu", with which she played several improvisational concerts in clubs, basements and vernissages.  At sixteen, she released her first EP ("Ruska Zima" 2000) with a girl big pussy beat band "Kocicicici".  After one year she decided to leave this band and began to sing with a trio of talented musicians which not long after founded the group BANANA.

Vladivojna La Chia & BANANA released three critically acclaimed records.  The first being a live recording of the wild rock album "Banana" (2003) in which she sings mainly in her own language
"Vladivojstina", which gives her the needed freedom to express herself.  The next was an accoustically experimental unplugged album "Trip (2004), and the last was an electrorock album produced in Germany "Jungle" (2006). Vladivojna starred and recorded with other stars such as: Waltari, Amit Chatterjee, Lenka Dusilová, Varhan Orchestrovič Bauer, Marilyn Manson, Scorpions, Laco Deczi a Cellula New York, Radim Hladík a Blue Effect, Richard Müller, etc..  For several weeks, the song "La Rezistence" from the first album, held first place on the alternative hit parade of Radio Krakow, to which approximately one million listeners tune into every day.  In 2006, "Banana" was nominated as a breakthrough rock band on the musical station TV Ocko.

Vladivojna studies free and applied graphics.  In 2007, she graduated from the Institute of Creative Arts at the University of Ostrava.  She mainly focuses on painting and drawing, but also graphics, comics, and conceptual arts.  She is the author of all propagational materials and booklets for Banana.  She has a slew of exhibitions behind her.  After finishing her studies she went to New York for several months, where she visited several
galeries and founded the band "Ass and Nose", with which she drummed for several weeks.

For the last three years she has been preparing her practically cult radio show Cajovna on CR 3 - Vltava radio station.

In Fall of 2009 she is releasing her fourth and first solo album "Tajemstvi Lotopu", which has a very gentle and personally intimate touch. The album became the Top album of the month in the biggist musicstore Dussman in Berlin. It was also successful in Tais Awards: as the album of the year and the track "Tony" as the song of the year.

Vladivojna is currently composing music for the upcoming Jan Hrebejk's movie "The Innocence", which will have its premiere in January 2011.

http://www.vladivojna.com/

e-mail:
tel: +420 603 117 673

press manager: Pavel Eichler
e-mail:

myspace www.myspace.com/vladivojna
fan page www.myspace.com/vladivojnafp
facebook www.facebook.com/vladivojnalachia


 

Tonya Graves

Genre: Jazz / Pop / Soul

Tonya Graves má zcela nezaměnitelný hlas skupiny Monkey Business a bigbandového New Orchestra of Dreams Štěpána Smetáčka.

Tonya Graves se narodila v americkém Peekskillu, pochází z pěti dětí. Od roku 1995 žije v Česku. Pracovala jako asistentka učitelky v International School of Prague.

Zpívat začala s Blues Bandem Luboše Andršta (1995). S legendárními Liquid Harmony natáčí v r. 1997 desku "Living in Liquid" a od r. 2000 je zpěvačkou oceňované skupiny Monkey Business.

V roce 1995 přijela do Prahy, kde původně plánovala strávit dva týdny. Ze dvou týdnů se stalo 15 let a celou tu dobu se Tonya postupně zabydlovala na české hudební scéně, jíž je dnes už neoddělitelnou součástí.

Od Liquid Harmony k Monkey Bussines

V letech 1995 až 1996 začala tato 150cm vysoká afroameričanka zpívat s Blues Bandem Luboše Andršta. Nedlouho poté se stala frontmankou kapely Liquid Harmony, která je jedním ze zakladatelů elektronické a taneční hudby v Čechách. Její existence ale neměla dlouhého trvání, stačili vydat jedno album, získat cenu hudební akademie a poté skončili. V roce 2000 Tonya začala zpívat s kapelou Monkey Bussines, se kterou je dodnes.

Můžete ji však slyšet a vidět vystupovat také v New Orchestra of Dreams, což je velkokapelový projekt Štěpána Smetáčka. Svůj um a exotický šarm propůjčuje Tonya také retro/electronic/disco projektu The Stylists, který založila s Moimirem Papalescu (lídr uskupení Moimir Papalescu and the Nihilists a člen kapely Vanessa). Loni v březnu The Stylists vydali skvělé album s názvem Passion and Fashion.

Žánrový rejstřík Tonyi Graves je široký, stejně jako výčet umělců, se kterými spolupracovala. Umí blues i swing, umí rock, pop i funk. Oproti českým zpěvačkám má navíc jednu nepřeslechnutelnou výhodu – umí skvěle anglicky. Během své pěvecké kariéry spolupracovala s Fredem Wesleyem, Huramem Bullockem, Dennisem Chambersem, Davidem Williamsem a mnoha dalšími. S Monkey Bussines byli celkem desetkrát nominováni na cenu akademie české populární hudby, z toho čtyřikrát Anděla získali.

Jak je již zmíněno výše, Tonya má původně herecké vzdělání a ani v tomto oboru nezahálí, mohli jsme ji vidět ve filmech Iguo-Igua, Blízko nebe nebo Obsluhoval jsem anglického krále. Vystupuje také s projektem Rebelující dámy české hudby. Ten vznikl v roce 2004 a má za úkol představit publiku současnou tvář ženské hudební scény a výrazné ženské hudební osobnosti.

KONTAKT:

http://www.myspace.com/tonyalgraves

http://www.facebook.com/pages/Tonya-Graves/144505075602506?ref=ts&v=info

http://www.monkeybusiness.cz/

Main manager: agentura Vis-a-vis production s.r.o.

Rezervační agent:

Svatava Kruntova + 420 776346702,

[email protected] a Katka Dedkova +420 724444539,

Kontakt pro tisk:

Katka Dedkova + 420 724444539


 

Zuzana Kropáčová

ObrázekObrázek

Genre: Alternative / Electroacoustic / Pop

Location: Prague, CZE

Pro fanoušky electro-pop-jazzové skupiny S.O.I.L. s frontwomankou Zuzanou Kropáčovou.

Kapela S.O.I.L (původně Soil) vznikla v roce 2003 na popud zpěvačky Zuzany Kropáčové, která je také autorem hudby. Zuzana poté co rozpracovala několik svých písní oslovila svého kamaráda hudebníka Vladimíra Pechu a společně pak rozpracovali její materiál. Tehdy byli v kapele pouze oni dva,a většina hudební produkce byla tvořena především na počítači, který nabízel různé možnosti a technologie. Z těchto časů sou veřejnosti známé asi skladby jako Blinded, Freaky, Oh Lord které vyšly na různých kompilacích /Big Chill, Algidance Chillout, cd příloha časopisu Ultramix atd./ a byly často hrány na nezávislých rádiích. Časem se ale cesty obou hudebníků rozcházely – Zuzana tíhla více k živým nástrojům a živé produkci, která jí umožňuje více autenticity, svobody ale také energie která je přenesena na posluchače bez omezení v čase a prostoru, na rozdíl od elektroniky. Po čase hledání Zuzana oslovila některé muzikanty a začala pracovat na živém uspořádání kapely a na živém zpracování skladeb. V létě 2007 došlo ke změně bubeníka Romana Víchy. Dnešní sestava vypadá následovně – Kuba Zítko – klávesy, synths. Aleš Slavík – basa, kontrabas. Tomáš Herian – bicí, Jirka Šimek – kytara.
Kapela si v průběhu koncertování s živým repertoárem ověřila, že posluchači reagují bezprostředněji a spontánně bez jakýchkoli omezení.

Tento přirozený vývoj celou skupinu nasměroval k nahrání prvního alba „In Fields“ /Quazidelict rec. 2006/. V současné době Soil vydává druhé album s názvem „Looking back", kde se svým způsobem vrací k syntetickým zvukům v podobě obohacení živého soundu kapely.

Kapela má dodnes odehrán velký počet koncertů od malých jazz  klubů až po taneční festivaly
Creamfields, Big Chill, Open Air Field, Summer of Love a další./


Interviews:

 http://www.mix.cz/clanky/2007/9172-zuzana-kropacova--soil--sound-of-inner-level/

http://www.techno.cz/rozhovor/25116/zuzana-kropacova-ze-s.o.i.l.-quotamericane-nas-donutili-zmenit-nazev-kapely.quotbooking:

 

KONTAKT:

http://bandzone.cz/soil
 Katarína Koščová

Katarína Koščová

Speváčka Katarína Koščová prichádza na trh s tretím albumom, ktorý dostal názov Nebotrasenie. 

Autor: Dávid Suchár

Genre: Acoustic / Jazz / Lyrical // jazz, šansón, folk

Locality: Prešov, SK

Record label: Slnko Records

Prvá slovenská Superstar, ale aj gaučaňa či sivá myška z východu Slovenska. Aj žena plná pozitívnej energie, ktorá berie život s úsmevom. To je Katka Koščová, ktorá sama seba považuje za večného hľadača a občasného "stagnáča".

Kedy ste sa mali lepšie? Teraz alebo pred štyrmi rokmi, kým sa začal váš spevácky štart?
Pred štyrmi rokmi a pred SuperStar bolo všetko bezstarostné, svet gombička. Nikdy som sa nestretla s tým, že by ma ľudia nemali radi. Bola som celkom obľúbený človek v kolektíve. Potom prišla SuperStar a môj obraz o ľuďoch sa trochu zmenil. Na rôznych fórach sa človek dočítal všeličo a postupne som zisťovala, akí vedia byť ľudia zlí a príliš kritickí. Veľmi ma to bolelo. Ale aby som odpovedala na otázku, tak teraz sa mám veľmi dobre a nemenila by som. Celkovo si myslím, že nie je dôležité zaoberať sa minulosťou. Dôležité je to, čo je teraz a teraz je dobre.

NÁJDETE NÁS / YOU CAN FIND US:
www.katkakosc.sk
www.myspace.com/katkakoscova
www.facebook.com/katarinakoscova
www.bandzone.cz/katarinakoscova
www.slnkorecords.sk

Main manager: Michal Pivovar -

Rezervačný agent: [email protected]
Kontakt pre tlač / press: [email protected]


Zuzana Mikulcová

 

Duo Z. Mikulcová - F. Krtička

DUO Z. MIKULCOVá - F. KRTIčKA
© KATKA OVSENÍKOVÁ

Zuzana MikulcováZuzana MikulcováZuzana Mikulcová

SANYLAND SANYLAND SANYLAND

Genre: Acoustic / Jazz / Pop

Location: SK

V roku 2009 do skupiny Sanyland prichádza mladá speváčka Zuzana Sue Mikulcová, poslucháčka Pražské konzervatoře - odbor populárna hudba a víťazka súťaže Nové tváre slovenského jazzu 2009. 

Sanyland má všetky tie správne ingrediencie: (1) neskutočný hlas mladej vychádzajúcej hviezdy Zuzany Mikulcovej, (2) známych hudobníkov na každom jednom muzikantskom poste, a (3) kvalitné netuctové texty a hudbu zakladateľa Slava Sanyho Gréka.

KONTAKT:

http://www.myspace.com/zuzanamikulcova

www.sanyland.sk


Jana Kirschner

Genre: Alternative / Pop / Rock

Origin: Martin, SK

Location: Bratislava, SK / London, England, UK

Record label: Universal Music

V roku 1997 vychádza vo vydavateľstve Universal Music jej debutový album s názvom Jana Kirschner. Po dvoch rokoch a spolupráci s mnohými slovenskými muzikantami, vydáva album V cudzom meste (1999), ktorý priniese nielen obrovský komerčný úspech ale aj mnohé odborné ocenenia. Ešte v tom istom roku sa stáva Zlatým Slávikom a o čosi neskôr získava jedenásť nominácii na cenu Hudobnej akadémie Aurel.
Spolupracuje s Michalom Horáčkom a Petrom Hapkom na albume Mohlo by tu být i líp a piesňou Bude mi lehká zem získava rešpekt aj na českej hudobnej scéne. S touto autorskou dvojicou pracuje aj na albume Strážce plamene (2006), na ktorom okrem iných piesní naspieva aj duet s Jaromírom Nohavicom, První noc v novém bytě.
V roku 2002 prichádza s albumom Pelikán.

Po nahratí platne Veci čo sa dejú (2004) získava ocenenie Speváčka roka a pieseň Na čiernom koni sa stáva najúspešnejšou slovenskou skladbou, spolu s videom od Ondreja Rudavského. V roku 2005 odchádza do Londýna, kde s producentom Rossom Cullumom (Tears for Fears, Enya, Tori amos, Brian Ferry...) nahráva album Shine (2007). Rok na to píše titulnú skladbu k filmu Pokoj v duši. Nielen obrovský úspech tejto piesne, ale aj túžba tvoriť v rodnom jazyku ju po takmer piatich rokoch prijme k napísaniu slovenskeho albumu. V priebehu niekoľkých dní tak vzniká platňa, ktorá vyniká svojou zrelosťou, muzikanstkou ale i ľudskou. K spolupráci si tentokrát pozýva producenta Eddieho Stevensa (Freakpower, Moloko, Roisin Murphy,
Zero 7).

Album Krajina Rovina vyšiel v máji 2010 vo vydavateľstve Universal Music.

 

KONTAKT:

Booking & management

Jozef Šebo

 

gsm: +421 905 602 342

manager/booking:
webadministrator:

facebook.com/janakirschner
myspace.com/janakirschner
twitter.com/janakirschner


Magdalena Šalamounová

(* February 9, 1988 / Dačice / Prague, CZE)

© Michaela Hermína

http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=1431407266
http://www.facebook.com/#!/photolab.cz
Rozhovor s Magdou Šalamounovou a skupinou Photolab:
http://chebsko.cz/clanky/rozhovor-s-magdou-salamounovou-a-se-skupinou-photolab.html

 

News & Actualities

21.1.2011
Leona Naess – Thirteens
21.1.2011
Gang of Four – Content [2011]
20.1.2011
Emily Elbert – Proof [2010]
20.1.2011
PJ Harvey - Let England Shake (track-by-track)
20.1.2011
Gil Scott-Heron & Brian Jackson
20.1.2011
Prodávat svou hudbu snadno online?
20.1.2011
J. Roddy Walston and the Business
19.1.2011
Adrienne Pauly
19.1.2011
Pro-Ject Audio / Pro-Ject RM 1.3 Turntable
19.1.2011
Adele – 21 (German Ltd. Ed./Incl. Bon. Trcks)
19.1.2011
Simon Raymonde – Blame Someone Else
14.12.2010
Vladivojna La Chia

archiv

News & accesories

Oblíbené odkazy

 • About.com - Blues
 • Absolutely Kosher Records
 • Acoustic Guitar Magazine
 • Adrian Recordings
 • All Music
 • All Scandinavian Music
 • Alternative Tentacles
 • ALT Sounds - Independent Music Journalism
 • Amazon
 • American Music podle Stefana Wirze
 • Amplión Records
 • Animal Music Records
 • Anish Kapoor
 • ANTI -
 • Archa Theatre / Divadlo Archa
 • Arch Hill Recordings - New Zealand Independent Record Label & Mu
 • Art Design Café
 • ARTA Records
 • The Artist Shop
 • Arts & Crafts
 • Assumer Guide
 • Asthmatic Kitty Records
 • Atlantic Records
 • Bandzone.cz
 • Bar/None Records
 • Barsuk Records
 • BBC Radio 2
 • BELLA UNION
 • Better Looking Records
 • Billboard
 • The Bill Frisell Song Finder
 • Black Canvas Records
 • Black Hen Music
 • Blind Pig Records
 • Bloodshot Records
 • Blue Note Records
 • Blues Interactions / Japan
 • BLUES Magazine (France)
 • Boomkat
 • BraAgas
 • Bright Midnight Archives - The Doors Music
 • Brit Awards
 • Budoár staré dámy
 • Camino Records
 • CD Baby
 • CD Roots
 • Championship Music
 • Chapeau Rouge Club Prague
 • Cherry Red Records
 • Circusworld Productions
 • Concord Music Group
 • Consequence of Sound
 • Cooking Vinyl UK
 • Cowboy Lyrics
 • Crammed Discs and Associated Labels
 • Daily Music Guide
 • Darla Records
 • Daytrotter Sessions
 • The Deli NYC / LA / SF Music Magazine
 • Dine Alone Records
 • Django Station
 • DGM Live
 • Dog My Cat Records
 • Domino Records
 • Drag City Records
 • Dusted Magazine
 • Dust Songs
 • East Village Radio
 • EasyCapsa.cz - Poslat zásilku
 • EMI Label Services & Caroline Distribution
 • Encyclopaedia Britannica
 • Enja Yellow Birds / Jazz Records
 • Essay Recordings
 • Exclaim! Canada´s Music Authority
 • Facebook
 • FAME Magazine
 • Fat Cat Records
 • Fat Possum Records
 • Filter Magazine
 • Fina-Music
 • Fire Records
 • Fly Fi
 • Fretbase songs
 • Full Time Hobby
 • GIBSON
 • GIZEH Records
 • Good Day Records
 • Guerilla Records
 • Hellthy Entertainment
 • HMV.com
 • Hudba.sk
 • Iceland Airwaves Festival
 • Ice Cream Man
 • IFPI
 • The Independent
 • Indies Scope Records
 • Insound
 • INTAKT RECORDS
 • iREPORT
 • Israeli & Jewish Music
 • Iva Marešová & 999
 • Jagjaguwar Records
 • Jambands
 • Jana Šteflíčková
 • JANGO Tais Awards Songs
 • Jaryn Janek bass web
 • Jazz FM - Listen Live
 • The Jazz Loft
 • Jazz Meets World
 • JazzPort.cz
 • JAZZ REPUBLIC / CLUB PRAGUE
 • Joe Wakeford
 • Justin Lavash
 • Just Music
 • Just Plain Folks
 • Kate Kilbane
 • K Records
 • Kemado Records
 • Killrockstars
 • Kranky
 • Kurzy měn
 • Kutya - jewellery / shop / Midi Lidi
 • Kyle Gann
 • Kytary.cz
 • Label Home Table (Dva)
 • Lambchop
 • Landmine Alert [cze label]
 • Laurie Anderson
 • Le Chant du Monde
 • Live from Austin
 • Locust Music Records
 • Longital
 • LoveMusic
 • Lowcut
 • Lucerna Music Bar
 • Luckyhorse Industries
 • Luft Kinoklub Lysá n. Labem
 • Manuel Rodriguez and Sons
 • Marta Topferova
 • Matador Records
 • MAUNET
 • Maxumi Dance Music Magazine
 • Mercury Records
 • Merge Records
 • Miami Science Museum
 • Michael´s Uncle
 • Midi Lidi
 • MISELAGO - Australia & New Zealand
 • Mix.cz
 • Mobile Fidelity Sound Lab
 • MOJO
 • Mondomix
 • Moon June Records
 • Musis Is Amazing
 • Musicserver.cz
 • Music Report / Slovakia
 • Muzikus
 • MySpace
 • Naïve Records
 • Native American/Indian Tribes
 • Nejnejnej.cz (rock-jazz.cz/cs/eshop)
 • Nettwerk Records
 • Nonesuch Records
 • Noripcord - Music & Film
 • NorthernBlues Music
 • Ocean Music
 • Odessa Records
 • One Little Indian Records
 • Open Mic Potrvá
 • Ottmar Liebert
 • Palác Akropolis
 • Parasol Records
 • PARIS ON THE MOVE - blues/jazz/rock
 • Paste Magazine
 • Patrick Fraser photography
 • Petr Dorůžka - World Music
 • Philzone.com
 • PICCADILLY RECORDS
 • Piper Records
 • Pitchfork Media
 • Poetry Foundation
 • Polyvinyl Record Co.
 • Prague Jazz Clubs
 • Pretty Good Music - New, unknown, and up-and-coming artists
 • Progboard.com / Slovakia
 • Putumayo World Music
 • Q The Music
 • Radio SOTOKOTO
 • Radio Wave
 • Recommended Records
 • Red Grape Records
 • Red House Records
 • Relix - The Magazine For Music
 • Respekt.cz
 • Respect Music - Rachot
 • The Reykjavík Grapevine / Music
 • Rhino Records
 • Robert Christgau
 • Robin Parmar
 • Rockwood Music Hall, NYC
 • Rolling Stone
 • Rollo & Grady
 • Root Down Records
 • Rough Trade Records
 • Rune Grammofon
 • Ryuichi Sakamoto
 • Sanity Muffin
 • The Santa Fe Desert Style as Defined by SSRI
 • Sarah Cahill
 • Secretly Canadian
 • Sentimentalist Magazine
 • Seu Jorge and Almaz
 • Shangri-La Records
 • Shout! Factory - Music, Movies & Video
 • Silber Records
 • Six Degrees Records
 • The Skinny
 • Skoda Jazz Festival
 • Slnko Records
 • Smells Like Records
 • Smooch Records
 • The Social Registry
 • S.O.I.L.
 • Solomon R. Guggenheim Museum
 • Song Lyrics
 • Song Meanings, Lyrics and Trivia.
 • Sounds Familyre Records
 • Sound On Sound
 • Southern Records
 • Spin Magazine
 • Spruce & Maple Music
 • Stereo & Video
 • Stick
 • Stony Plain Records
 • Studio Najbrt
 • Sub Pop Records
 • Sue & Sanyland
 • Sugar Hill Records
 • SUPERMUSIC.SK
 • Tea Art Workshop
 • Telarc
 • Three Ring Records
 • Thrill Jockey Records
 • Touch and Go / Quarterstick Records
 • Trina Shoemaker [mixer/producer/engineer]
 • Triple J Unearthed
 • Turkmen Music & Multimedia Homepage
 • Tzadik
 • UbuWeb
 • UCCA
 • Uncut
 • Unijazz
 • Úschovna.cz
 • U Kaštanu
 • U Zavěšenýho kafe - kavárna a hospoda
 • Vagon Club
 • Vagrant Records
 • ValMez 2009
 • Vladivojna La Chia
 • Wagram Music
 • Warm Electronic Recordings
 • Waterloo Records
 • Webradio Welle303.de
 • WERS 88.9 FM
 • Western Vinyl
 • Wikipedia
 • Winter & Winter
 • Womad Shop
 • WOMEX
 • Wrasse Records
 • XL Recordings
 • X Production s.r.o.
 • Yamaha
 • Yep Roc Records
 • Yer Bird Records
 • Young God Records
 • You Tube
 • Zazzle Store Tais Awards
 • Zunior.com
 • ZVA 12-28 Band
 • Živé kvety
 • 11 Records
 • 3bees - Recording
 • 4AD Records
 • 500 Records
 • 7digital

Happening

Music. Warmth people. Good songs.Delight in female voice.YOU!

Kaki King