Cat. N° 9 Dlouhodobý přínos české a slovenské hudbě Long-term contribution, benefit for Czech & Slovak music. |
Pavel Klusák |
Pavel Klusák (* 29. listopadu 1969, Praha) je hudební publicista. Zaměřuje se na současný nezávislý rock a nonartificiální hudbu vůbec. Jeho články jsou podloženy důkladnou znalostí moderní evropské i americké hudby a vynikají neotřelým jazykem.
Dílo:
Pavel Klusák vedl rozhovory s Peterem Gabrielem, Johnem Calem, Laurií Anderson, Mikem Pattonem, Matthewem Herbertem a dalšími hudebními osobnostmi a skupinami. Řadu let byl redaktorem časopisu Týden, odkud v únoru 2007 přešel do týdeníku Respekt, kde byl zaměstnán do dubna 2009; od podzimu 2009 píše stránku o hudbě do inovované sobotní přílohy Orientace Lidových novin. Vedle tištěné publicistiky (dále mj. Hospodářské noviny, A2 kulturní týdeník, HIS Voice aj.) spolupracuje s Českým rozhlasem, podílí se na výběru hudebních snímků pro Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, pořádá poslechové pořady atp.
Napsal scénář ke studentskému krátkému mockumentu Vynález Krásy (1994, režie Marek Najbrt) humorně vysvětlujícímu popularitu Karla Gotta, je spoluautorem experimentálního dokumentu Národ sobě aneb České moře v osmnácti přílivech (2003, režie Jan Gogola ml.), se svým bratrem Vítem Klusákem pracuje na scénáři celovečerního filmu My tři bratři.
Na podzim 2009 ve vlastním labelu Klíče vydal eponymní debutové album Tomáše Hanáka a cover verze semaforských písní od současných hudebníků For Semafor. Dříve toho roku byl editorem dvou alb Respekt Edice, Souhvězdí Santini Pavla Fajta a Václava Cílka a Ora pro nobis Oldřicha Janoty.
Knihy:
- 101 největších alb pop-music (od Elvise k Radiohead), Albatros (Klub mladých čtenářů) 2006, ISBN 80-00-01861-6
-
Okamžik před tím, než porozumíš (Dokořán, připravuje se)
Petr Kotík |
Petr Kotík (* 27. ledna 1942 v Praze) je český hudební skladatel, dirigent a flétnista žijící v New Yorku. Od roku 2001 je uměleckým ředitelem ostravského festivalu nové hudby Ostravské dny.
Narodil se 27. ledna 1942 v Praze. Je synem malíře Jana Kotíka. Oženil se s Charlotte Pocheovou, pravnučkou Tomáše Garrigue Masaryka, prvního československého prezidenta. V roce 1969 se jim narodil syn Tomáš a roku 1972 Jan Jakub. V roce 2001 se narodil jeho další syn Benjamin Alvin Kotík (houslista).
http://www.pkotik.com/
http://www.moderecords.com/profiles/petrkotik.html
Contact Information: | |
Petr Kotik S.E.M. Ensemble 25 Columbia Place Brooklyn, NY 11201 Composer, flutist and conductor, Petr Kotik was born in 1942 in Prague and educated at the Prague Conservatory, the Prague Music Academy, and the Vienna Music Academy. He has been living in the United States since 1969 where he founded the S.E.M. Ensemble in 1970, devoted to the performance of new music. As a composer, Kotik's aesthetic derives from the Cageian tradition. In the 1960s he began using chance operation and graphic notation. As he developed as a composer, he began to assert a great degree of control over his work and by the 1970s, a new and distinctive musical style began to emerge. Crystallized in his magnum opus and best known work, Many, Many Women, a mammoth six-hour composition with a text by Gertrude Stein, this style is characterized by parallel motion, stark counterpoint, and post-minimalist repetitive structures. The music can be likened to 12th-century organum of the Notre Dame School composers Leonin and Perotin, and the work of the great medieval composer, Guillaume de Machaut as well elements of Debussy, Stravinsky, Cage and the minimalists. Kotik has proven to be an ardent and tireless champion of experimental music. He has researched, lectured on, realized and was the first to record the little known musical compositions of Marcel Duchamp. As a solo flutist and conductor/member of the S.E.M. Ensemble and later the Orchestra of the S.E.M. Ensemble, he has performed and recorded not only his own work, but also that of Cage, Feldman, Wolff, Jackson Maclow, Cornelius Cardew, Pauline Oliveros, Jon Gibson, and Ben Neill among a host of others. |
Michal Kaščák |
hudobník a organizátor festivalu Pohoda
Dnes je festival Pohoda jeden z najlepších festivalov, kde vystupujú domáci i zahraniční interpreti, sú tam rôzne diskusie, a takisto sa premietajú filmy. Jeho brat Peter Kaščák spolu s Richardom Rybníčkom a Martinom Beďatšom založili dnes už kultovú hudobnú skupinu Bez ladu a skladu. Chýbal im však spevák, a tak si prizvali na skúšku práve Michala, ktorého ihneď prijali k sebe. Michal Kaščák však len nespieval, tvoril texty a hlavne on s Martinom Beďašom tvorili skladby pre kapelu Bez ladu a skladu. V roku 1986 vystúpili na Rockfeste po boku takých hviezd, akou je napríklad Iva Bittová. Vydali niekoľko albumov, napríklad Xmetov, Horúce hlavy či Iba raz. Táto skupina dnes koncertuje len veľmi zriedkavo, naposledy to bolo pri krste ich nového DVD. Michal Kaščák spolupracoval i na tvorbe hudby v niekoľkých filmoch, ako napríklad Zostane to medzi nami, Pôvod sveta a Vášnivý bozk.
Je ženatý, má jedného syna.
Jeden z názorů o hudebním pořadu Ladí neladí:
"Mišo Kaščák (Bez ladu a skladu) a Petr Fiala (Mňága a Žďorp) nahráli ve svém životě několik skvělých alb, ale přitom rozhodně nezapoměli na to, jak je těžké prosadit se v byznysu ovládaném penězi šustícími agenturami. Možná proto se stali průvodci hudebního pořadu, v jehož každém dílu představili jednu českou a jednu slovenskou neokoukanou kapelu. Tato skupina pak nesla svou kůži na trh s tím, že ihned po svém vystoupení se společně s diváky dozvěděla od více či méně fundovaných uší své nedostatky. Význam tohoto pořadu tkví ve zmapování muziky, kterou zvídavý posluchač neměl možnost z médií slyšet."
Petr Fiala |
Petr Fiala (* 20. března 1964, Valašské Meziříčí) je český kytarista, zpěvák, textař a frontman valašskomeziříčské skupiny Mňága a Žďorp.
V roce 1983 stál u zrodu skupiny Mňága a Ždorp (tehdy Slepé střevo), psal texty a organizoval zvukové zkoušky, které probíhaly u Fialů na zahradě. Pro své depresivní nálady a neschopnosti přizpůsobit se tehdejším zvyklostem pobýval počátkem roku 1987 v psychiatrické léčebně v Kroměříži, kde potkal zpěváka a textaře Jindru Spilkukde a napsal řadu nyní velmi oblíbených skladeb (např „17B“). Mimo Mňágy měl také sólový projekt Jonáš Hvězda - pod tímto pseudonymem vystupoval na různých festivalech, v roce 1989 i v Praze, zpíval a recitoval vlastní písničky a básně. O dva roky později vyšla debutová a zároveň nejdůležitější deska Mňágy Made in Valmez. Svého textařského a skladatelského nadání využil při vytvoření sólových alb Nečum a tleskej! (1994) a Je čas (2005). Dne 18. září 2002 vystoupil s Mňágou v Londýně, na koncertě se objevili především čeští a slovenští obyvatelé anglické metropole. 26. listopadu 2005 se přímo na pódiu karlovarského klubu Rotes Berlin oženil se zpěvačkou Zuzanou Svobodovou. Nyní koncertuje se skupinou Mňága a Žďorp a moderuje hudební pořad Ladí neladí vysílaný na ČT.
Diskografie:
se skupinou Mňága a Žďorp
- 1991 - Made in Valmez (N.A.R., LP, MC, CD; 1993, Monitor - reedice, CD, MC)
- 1992 - Furt rovně (BMG Ariola, LP, MC, CD; 1996, Monitor - reedice, CD, MC)
- 1993 - Radost až na kost (Monitor/EMI, LP, MC, CD)
- 1994 - Valmez rock city (Monitor/EMI, CD, MC)
- 1995 - Ryzí zlato (Monitor/EMI)
- 1997 - Bajkonur (Monitor/EMI)
- 1997 - Chceš mě? Chci Tě! (Monitor/EMI)
- 2000 - Nic složitýho (Monitor/EMI)
- 2003 - Web site story (Monitor/EMI)
- 2006 - Dutý, ale free (Monitor/EMI)
- 2008 - Na stanici polární (Monitor/EMI)
- 2010 - Takže dobrý (Monitor/EMI)
sólová alba
- 1994 - Nečum a tleskej vol. 2 (Monitor/EMI)
- 2005 - Je čas (Monitor/EMI)
se skupinou Slepé střevo
-
1985 - Nečum a tleskej (vydáno 2002, ANNE Records)
Dagmar Andrtová-Voňková |
Dagmar Andrtová-Voňková (* 13. května 1948 Hradec Králové) je česká kytaristka, skladatelka a zpěvačka.
Rodným jménem Reschová. Po gymnáziu studovala dva roky pedagogickou fakultu, poté vystřídala řadu příležitostných zaměstnání (referentka, správcová, servírka, pokladní v divadle, modelka), zároveň s tím se věnovala hudbě. Její oficiální hudební kariéra začala v roce 1971, kdy se objevila v soutěži Mladého světa. Později se stala členkou sdružení Šafrán.
Její význam spočívá především ve skvělé technice kytarové hry plné experimentů, které nikdo před ní nezkoušel. Hraje s jedním nebo i dvěma smyčci, pravou rukou hraje na hmatníku, škrábe po strunách nehty apod.
V první půlce 90. let 20. století nahrála hudbu pro představení Rok na vsi bratří Mrštíků, které v Národním divadle uvedl Miroslav Krobot. Hudbu Andrtové-Voňkové doplňuje zpěv lidového sboru moravské vesnice.
Na konci roku 2010 vydalo nakladatelství Galén knihu Listí, která obsahuje písňové texty, básně a kresby Dagmar Andrtové-Voňkové.
Diskografie:
- SP, Supraphon, 1976 (Holoubek/Chlapci na tom horním konci)
- Cesty (7) (1985) – EP
- Cesty '85, Panton na Portě, LP sampler, Panton, 1985 – píseň L'avor azur
- Popado, popado, EP Panton, 1986
- SP Panton, 1986 (Tvůj byl jsem orel/Desatero noh)
- Dagmar Andrtová-Voňková, LP, Panton, 1986
- SP Supraphon, 1987 (Holoubek/Duj větříčku)
- Drobné skladby mistrů, EP sampler, 1988 – píseň Kaše
- Živá voda, LP, Panton, 1989
- Šafrán, sampler LP, Supraphon, 1989
- Czech Alternative Music Vol. 1., CD sampler, Indies Records, 1993
- Golden Gate: The Magician of Guitar from Prague I., CD, Alida/Creativeman Disc, Japonsko, 1995
- Dagmar Andrtová, CD, Bonton Music, 1996
- Voliéra, CD, Indies Records, 1997 – s Radimem Hladíkem; v roce 1996 vyšlo v Japonsku s rozdílem v jedné skladbě jako Bird Cage
- Sloni v porcelánu, CD sampler, 1999 – píseň Pouťová
- Milí moji, 2CD, Indies Records, 2004 – reedice obou LP, SP + mnoho bonusů
- 50 miniatur, CD sampler, 2007 – píseň Kaše
- Slunci ležím v rukou, CD, Indies Happy Trails, 2008 – se Zdeňkem Zdeňkem
Dagmar Andrtová-Voňková také hostovala jako zpěvačka kupř. na albech písničkářů Jana Buriana (Dívčí válka) a Jiřího Smrže (Dědičná krev). Její zpěv a kytara je slyšet i na debutovém albu Jablkoně Devátá vlna (1988).
Pavel Anděl |
Pavel Anděl (* 1966 v Chebu) je český herec, hudebník, hudební publicista, televizní dramaturg a moderátor.
Po absoulutoriu herectví na pražské DAMU neprve krátce působil v Příbramském divadle, poté pět let vystupoval v ústeckém Činoherním studiu. S moderováním začínal na v rádiu Evropa 2, asi tři roky působil i v TV Prima, kde pracoval na přípravě pořadu S.O.S.. Od roku 1998 do roku 2009 připravoval společně s dramaturgem Janem Kratochvílem na ČT2 svůj vlastní pořad Noc s Andělem. Kromě toho zde také dramaturgicky i producentsky zajišťoval pořady Pomeranč a Musicblok. V současnosti stále působí na rádiu RockZone 105,9 v pořadu Andělská dvacítka.
Ivo Pospíšil |
známý český hudebník, manažer, obchodník, hudební nadšenec a též D. J.
V sedmdesátých letech působil v úzkém okruhu skupin Plastic People
a DG 307 – druhé jmenované byl od založení do roku 1976 členem (viz video níže na této stránce DG 307 - The Begining).
Dále hrál na basovou kytaru v kapelách The Old Teenagers, resp. Classic Rock’n’Roll Band.
Nejslavnějším se stal projekt, který vymyslel, postavil a od roku 1980 řídil 13 let – skupina GARÁŽ. Ta proslula originalitou, neotřelostí a na svou dobu neskutečnou moderností. Pospíšilovou zásluhou se v Garáži při tvorbě a později i na pódiu sešly mj. dvě velké osobnosti české moderny a postmoderny – génius melodie a minimalistického rytmu Milan Hlavsa a mistr v užívání pražského slangu v písňových textech, jež svým deklamativním antizpěvem povýšil na poezii, Tony Ducháček...
[Díky Pospíšilovi byla v Garáži mj. též resuscitována odložená píseň Houby (známá spíše jako Muchomůrky bílé) na slova Egona Bondyho, když ji několik let předtím Hlavsovi zamítla domovská skupina Plastic People of The Universe s tím, že takové pouťové cajdáky hrát nebude! Dodnes je to Hlavsův největší a nejproslulejší hit, který navíc téměř okamžitě zlidověl.
Po pádu komunistického režimu v roce 1989 popularita Garáže ještě vzrostla, ale Pospíšil z ní byl palácovým převratem v roce 1993 za asistence TV kamer odejit. Hořkost prý cítil jen krátce: „Alespoň jsem poznal, jaký pocit měli sedláci po komunistickém puči v roce 1948, jediný Tony přišel po čase a řekl ‚sorry‘. Ironií osudu jsem se díky této situaci dostal v životě mnohem dál...“ Skupina pokračovala s pozměněným názvem Tony Ducháček & Garage a působí dodnes.
V roce 1992 Ivo Pospíšil spoluzaložil pražský klub Radost FX, v jehož rámci dodnes mj. provozuje obchod v běžné distribuci těžko dostupnou hudbou – jak říká, vede stálou neprodejnou výstavu CD.
V devadesátých letech stál za vzkříšením sólové kariéry světoznámého kytaristy a hudebního producenta českého původu Ivana Krale, jehož Bang Bang Bandu byl pak též členem.
Je zakladatelem a basistou příležitostně vystupující kapely Estrada.
Stojí za projektem festivalu B-kult, áčkovou přehlídkou tzv. béčkových filmů.
V posledních letech je též vyhledávaným diskžokejem „klidnější“ alternativní, tzv. loungeové hudby. Jako Tea Jay Ivo je pravidelně slyšet např. na vlnách pražského Radia 1.
News & Actualities
Leona Naess – Thirteens
Gang of Four – Content [2011]
Ceny Tais Awards 2011
Emily Elbert – Proof [2010]
PJ Harvey - Let England Shake (track-by-track)
Gil Scott-Heron & Brian Jackson
Prodávat svou hudbu snadno online?
J. Roddy Walston and the Business
Adrienne Pauly
Pro-Ject Audio / Pro-Ject RM 1.3 Turntable
Adele – 21 (German Ltd. Ed./Incl. Bon. Trcks)
Simon Raymonde – Blame Someone Else
N° 6 / 1000 - Chloe Matharu
White Lies – Ritual [2011]
N° 4 / 1000 - Oregon - Violin
Teitur - A Night At The Opera {2010}
N° 3 / 1000 - Laurie Lewis - Blossoms
Imaginary Cities – Temporary Resident [2011]
Mikel Rouse – Recess – 2010
Yoav – A Foolproof Escape Plan – 2010
Suzanna Owiyo – My Roots – 2010
Emily Asen - WINNER TA 10
Vladivojna La Chia
News & accesories
Oblíbené odkazy
- About.com - Blues
- Absolutely Kosher Records
- Acoustic Guitar Magazine
- Adrian Recordings
- All Music
- All Scandinavian Music
- Alternative Tentacles
- ALT Sounds - Independent Music Journalism
- Amazon
- American Music podle Stefana Wirze
- Amplión Records
- Animal Music Records
- Anish Kapoor
- ANTI -
- Archa Theatre / Divadlo Archa
- Arch Hill Recordings - New Zealand Independent Record Label & Mu
- Art Design Café
- ARTA Records
- The Artist Shop
- Arts & Crafts
- Assumer Guide
- Asthmatic Kitty Records
- Atlantic Records
- Bandzone.cz
- Bar/None Records
- Barsuk Records
- BBC Radio 2
- BELLA UNION
- Better Looking Records
- Billboard
- The Bill Frisell Song Finder
- Black Canvas Records
- Black Hen Music
- Blind Pig Records
- Bloodshot Records
- Blue Note Records
- Blues Interactions / Japan
- BLUES Magazine (France)
- Boomkat
- BraAgas
- Bright Midnight Archives - The Doors Music
- Brit Awards
- Budoár staré dámy
- Camino Records
- CD Baby
- CD Roots
- Championship Music
- Chapeau Rouge Club Prague
- Cherry Red Records
- Circusworld Productions
- Concord Music Group
- Consequence of Sound
- Cooking Vinyl UK
- Cowboy Lyrics
- Crammed Discs and Associated Labels
- Daily Music Guide
- Darla Records
- Daytrotter Sessions
- The Deli NYC / LA / SF Music Magazine
- Dine Alone Records
- Django Station
- DGM Live
- Dog My Cat Records
- Domino Records
- Drag City Records
- Dusted Magazine
- Dust Songs
- East Village Radio
- EasyCapsa.cz - Poslat zásilku
- EMI Label Services & Caroline Distribution
- Encyclopaedia Britannica
- Enja Yellow Birds / Jazz Records
- Essay Recordings
- Exclaim! Canada´s Music Authority
- FAME Magazine
- Fat Cat Records
- Fat Possum Records
- Filter Magazine
- Fina-Music
- Fire Records
- Fly Fi
- Fretbase songs
- Full Time Hobby
- GIBSON
- GIZEH Records
- Good Day Records
- Guerilla Records
- Hellthy Entertainment
- HMV.com
- Hudba.sk
- Iceland Airwaves Festival
- Ice Cream Man
- IFPI
- The Independent
- Indies Scope Records
- Insound
- INTAKT RECORDS
- iREPORT
- Israeli & Jewish Music
- Iva Marešová & 999
- Jagjaguwar Records
- Jambands
- Jana Šteflíčková
- JANGO Tais Awards Songs
- Jaryn Janek bass web
- Jazz FM - Listen Live
- The Jazz Loft
- Jazz Meets World
- JazzPort.cz
- JAZZ REPUBLIC / CLUB PRAGUE
- Joe Wakeford
- Justin Lavash
- Just Music
- Just Plain Folks
- Kate Kilbane
- K Records
- Kemado Records
- Killrockstars
- Kranky
- Kurzy měn
- Kutya - jewellery / shop / Midi Lidi
- Kyle Gann
- Kytary.cz
- Label Home Table (Dva)
- Lambchop
- Landmine Alert [cze label]
- Laurie Anderson
- Le Chant du Monde
- Live from Austin
- Locust Music Records
- Longital
- LoveMusic
- Lowcut
- Lucerna Music Bar
- Luckyhorse Industries
- Luft Kinoklub Lysá n. Labem
- Manuel Rodriguez and Sons
- Marta Topferova
- Matador Records
- MAUNET
- Maxumi Dance Music Magazine
- Mercury Records
- Merge Records
- Miami Science Museum
- Michael´s Uncle
- Midi Lidi
- MISELAGO - Australia & New Zealand
- Mix.cz
- Mobile Fidelity Sound Lab
- MOJO
- Mondomix
- Moon June Records
- Musis Is Amazing
- Musicserver.cz
- Music Report / Slovakia
- Muzikus
- MySpace
- Naïve Records
- Native American/Indian Tribes
- Nejnejnej.cz (rock-jazz.cz/cs/eshop)
- Nettwerk Records
- Nonesuch Records
- Noripcord - Music & Film
- NorthernBlues Music
- Ocean Music
- Odessa Records
- One Little Indian Records
- Open Mic Potrvá
- Ottmar Liebert
- Palác Akropolis
- Parasol Records
- PARIS ON THE MOVE - blues/jazz/rock
- Paste Magazine
- Patrick Fraser photography
- Petr Dorůžka - World Music
- Philzone.com
- PICCADILLY RECORDS
- Piper Records
- Pitchfork Media
- Poetry Foundation
- Polyvinyl Record Co.
- Prague Jazz Clubs
- Pretty Good Music - New, unknown, and up-and-coming artists
- Progboard.com / Slovakia
- Putumayo World Music
- Q The Music
- Radio SOTOKOTO
- Radio Wave
- Recommended Records
- Red Grape Records
- Red House Records
- Relix - The Magazine For Music
- Respekt.cz
- Respect Music - Rachot
- The Reykjavík Grapevine / Music
- Rhino Records
- Robert Christgau
- Robin Parmar
- Rockwood Music Hall, NYC
- Rolling Stone
- Rollo & Grady
- Root Down Records
- Rough Trade Records
- Rune Grammofon
- Ryuichi Sakamoto
- Sanity Muffin
- The Santa Fe Desert Style as Defined by SSRI
- Sarah Cahill
- Secretly Canadian
- Sentimentalist Magazine
- Seu Jorge and Almaz
- Shangri-La Records
- Shout! Factory - Music, Movies & Video
- Silber Records
- Six Degrees Records
- The Skinny
- Skoda Jazz Festival
- Slnko Records
- Smells Like Records
- Smooch Records
- The Social Registry
- S.O.I.L.
- Solomon R. Guggenheim Museum
- Song Lyrics
- Song Meanings, Lyrics and Trivia.
- Sounds Familyre Records
- Sound On Sound
- Southern Records
- Spin Magazine
- Spruce & Maple Music
- Stereo & Video
- Stick
- Stony Plain Records
- Studio Najbrt
- Sub Pop Records
- Sue & Sanyland
- Sugar Hill Records
- SUPERMUSIC.SK
- Tea Art Workshop
- Telarc
- Three Ring Records
- Thrill Jockey Records
- Touch and Go / Quarterstick Records
- Trina Shoemaker [mixer/producer/engineer]
- Triple J Unearthed
- Turkmen Music & Multimedia Homepage
- Tzadik
- UbuWeb
- UCCA
- Uncut
- Unijazz
- Úschovna.cz
- U Kaštanu
- U Zavěšenýho kafe - kavárna a hospoda
- Vagon Club
- Vagrant Records
- ValMez 2009
- Vladivojna La Chia
- Wagram Music
- Warm Electronic Recordings
- Waterloo Records
- Webradio Welle303.de
- WERS 88.9 FM
- Western Vinyl
- Wikipedia
- Winter & Winter
- Womad Shop
- WOMEX
- Wrasse Records
- XL Recordings
- X Production s.r.o.
- Yamaha
- Yep Roc Records
- Yer Bird Records
- Young God Records
- You Tube
- Zazzle Store Tais Awards
- Zunior.com
- ZVA 12-28 Band
- Živé kvety
- 11 Records
- 3bees - Recording
- 4AD Records
- 500 Records
- 7digital