Cermaque — Lament (22nd May, 2020)CZECH FLAG            Cermaque — Lament (22nd May, 2020)   Cermaque — Lament (22nd May, 2020)↵    Rap je zaříkání. Forma, které by rozuměli šamani i staří Řeci. Olizování roztržených aort doby, ze kterých rytmicky tryská černá krev.
↵    Poslední roky rap tvoří velkou část toho, co poslouchám. Ale na české scéně málokdy natrefím něco, u čeho bych se nemusel rozpaky ošívat. Něco, co by mě zaříkalo, co by mě bralo tématy i použitým jazykem. Tak zkouším takovou desku natočit sám.
↵    Nečekejte žádné ostré samočinné flow ani macho vypínání hrudníku. Poezie mi dál slouží především jako prostor pro battle s vlastními pochybami. A těch mám o současném světě i o svém místě v něm víc než dost.Kytaru nahradila originální elektronika, folkový zpěv se rytmizuje do alternativního rapu, nad bouřemi bitů se vznášejí dívčí chóry, soucit střídá vztek, empatie válčí proti samotě a odcizení. Tohle není žaloba, ale žalozpěv, tohle je Lament. Běsné, politické i intimní písně básníka a hudebníka Jakuba Čermáka (*86) ověnčeného v posledních letech 2 nominacemi na cenu Anděl (v kategoriích Alternativa a Folk). Uhrančivé a živelné akustické provedení textově vybroušených skladeb označují účastníci koncertů za neopakovatelný zážitek. Folk pro 21. století. ↵    Jakub Čermák je básník, režisér a písničkář vystupující jako Cermaque. Zatím vydal 4 básnické sbírky, knížku pro děti Do vesmíru!, která získala ocenění 3. nejkrásnější dětská kniha roku 2017, a 9 studiových alb, dvě předposlední byla nominována na hudební cenu Anděl v kategoriích Alternativa (CD Gravitace, vydáno spolu s Iamme) a Folk (CD Neboj). Location: Praha, CZE
Album release: 22nd May, 2020
Record Label: Indies Scope
Duration:     52:34
Tracks:
01. Lament   2:49    
02. CTRL~S   5:04    
03. Chtěl bych to nevědět   3:51   
04. Darknet   1:31    
05. Florenc   5:04    
06. Za hranou   4:54    
07. Samuraj   4:34   
08. Alieni   3:55    
09. Kaleidoskop   2:45    
10. Účelový člověk   4:07    
11. Kobra   4:27    
12. Poločas rozpadu   3:27    
13. Bloumání   3:04    
14. Maelström   3:02
O ALBU
Od písničkářství k rapu a zpět
↵    Lament je ambiciózní projekt Cermaque na kterém se podílely tři desítky hudebníků a producentů. Jubilejní 10. studiová deska písničkáře Jakuba Čermáka překračuje hranice žánrů i stylů a to i díky dlouhé řadě hostů jako jsou Tomáš Tkáč, Karlsson, Aid Kid, Jan Kratochvíl (Dva) nebo kapela Květy.
↵    Kytaru nahradila originální elektronika, folkový zpěv se rytmizuje do alternativního rapu, nad bouřemi bitů se vznášejí dívčí chóry, soucit střídá vztek, empatie válčí proti samotě a odcizení. Tohle není žaloba, ale žalozpěv, tohle je Lament.
↵    Od písničkářství k rapu a zpět. „Často poslouchám francouzský a anglický rap a chyběla mi v češtině deska, která by byla názorová a aktivistická, ale zároveň ne ramenatá, která by byla drzá, ale zároveň sociálně citlivá a empatická, rapová deska s texty, z jejichž jazyka a obraznosti by nemusel posluchač mít osypky. Pár let trvalo, než jsem sebral odvahu a čas takovou vysněnou desku zkusit natočit sám. A to navzdory skutečnosti, že rapovat vlastně neumím,“ tvrdí Čermák.
↵    Na 14 skladbách Lamentu spolupracovalo 38 lidí. Téměř každého tracku se zhostil jiný producent či beatmaker, výraznou stopu na Lamentu kromě výše zmíněných producentů nechali např. i Ondřej Slavík (Zrní) nebo Elshish (Budoár staré dámy). O ženské vícehlasy se zasloužil brněnský sbor Tulení kůže i řada hostujících zpěvaček, uslyšíte tu také přátelé, kteří autora v minulosti doprovázeli naživo, např. Kaiu Macha, francouzské manžele Reberovi nebo Toma Háčka (Listolet). O závan rapu skutečného se postaral teplický ďábel David Vinkler alias Echo.
↵    „Zásadním a jednotícím spolupracovníkem na desce byl Ondřej Ježek, u kterého jsem nahrával většinu vokálů a který průběžnými vhledy, kreativní kritikou i náročným finálním mixem dal téhle jinak celkem kolážovité desce jednotný zvuk a jasnou vizi. Ondra má na desce dokonce i svůj vlastní beat, asi nejdivočejší a nejbombastičtější věc s názvem Za hranou,“ upřesňuje Jakub Čermák a pokračuje: „Pokusili jsme se natočit co nejživější desku o jedné umírající epoše. To album je angažované, ale nakonec zase veskrze osobní, plné otázek. V posledku stejně všichni zápasíme s těmi nejvnitřnějšími a nejosobnějšími traumaty a démony — i když se démoni velice příbuzní zrovna prohání i světovou politikou a ekonomikou.“
↵    Desku vydává autorovo kmenové vydavatelství Indies Scope 22. 5. 2020 ve třech verzích: 44minutová mutace vůbec poprvé na LP, 53minutová na CD a 47minutová varianta jako download.
↵    https://www.indies.eu/alba/4922/lament/ 
Discography:
↵    Dům slzí (2009 prosinec)
↵    Divozemí (2011 říjen)
↵    Démon v Paříži (2012 říjen)
↵    Rodinné album (2014 březen)
↵    Rodinné album (Lim. edice/2014 duben)
↵    Gravitace (2016 duben)
↵    Neboj (2017 březen)
↵    Teorie dospělosti (2018 září)
↵    Zastávka v čase (2019 prosinec)
↵    Lament (May 22nd, 2020)
Bandzone: https://bandzone.cz/cermaque

NEWS

archív

ALBUM COVERS XI.