Daniel Knox — Won’t You Take Me with You (Jan. 15, 2021)

USA FLAG                                              Daniel Knox — Won’t You Take Me with You (Jan. 15, 2021) Daniel Knox — Won’t You Take Me with You (Jan. 15, 2021)Ξ★ Crooner je zpěvák, obvykle mužský, který zpívá sentimentální písně měkkým, tichým hlasem. Tento z Chicaga, Daniel Knox, je tu už nějakou dobu a minulé album „Chasescene“ z roku 2018 bylo kritikou hodnoceno vysoce: Knox byl chválen svou výraznou značkou temně komiksových bajek a bombastického barytonu.
Díky jeho vyprávění příběhů jsme na novince „Won’t You Take Me with You“ okamžitě vklouzli zpět do jeho domény. A stejně jako návrat k oblíbenému televiznímu seriálu, opakovanému po celou další sezónu, máme pocit, jako bychom Knoxe nikdy neopustili, s postavami, příběhy a vztahy připravenými k opětovnému zahájení.
Ξ★ Otvírák „King of the Ball“ podrobně popisuje zásadní věci: mají velký význam nebo hodnotu; pravděpodobně budou mít zásadní vliv na úspěch, přežití nebo pohodu. Tyto komfortně důležité požadavky a vražedné rozjímání našeho protagonisty s veselou výmluvností připomínají éru „Rain Dogs“ Toma Waitse [Sept. 30, 1985/9. studiové album]. Lounge~jazzové základy ve „Vinegar Hill“ se otřásají Knoxovým roztomilým vibrátem, bohatou ornamentací se saxíkem a jeho ozdůbkami. Třetí píseň „Fall Apart“ vidí v Knoxovi jeho nejskrytější já, jde mu až do ledvin, jeho popis vztahu v zlomovém bodě doprovází pochmurné piano a jemné struny. Jeho zvuková paleta se také ukázala být mnohem expanzivnější než dříve. Rozvláčná „Look at Me“ umožňuje fuzzování elektrické kytary a melodie syntezátorů k vytvoření působivě dekadentní zvukové scény. Tady to ukončím. To snad stačí. Vždyť téměř vždy na otázku „Proč jsme tu?“ dostáváme obvyklou odpověď: „Kvůli chlebovým drobkům.“ A to není pravda, že? Best song? „Fool in the Heart.“ Jako celek nadprůměrné album. Location: Chicago, Illinois
Album release: January 15, 2021
Record Label: H.P. JOHNSON PRESENTS
Duration:     45:59
Tracks:
01. King of the Ball   3:04
02. Vinegar Hill   5:29
03. Fall Apart   4:27
04. Fool in the Heart   6:02
05. Girl from Carbondale   4:52
06. Look at Me   7:33
07. I Saw Someone Alone   7:33
08. Lights Out   1:49
09. No Horizon   5:10 
Personnel:
Ξ Piano, Synth, Vocal: Daniel Knox
Ξ Guitar: Joshua Fitzgerald Klocek
Ξ Electric Bass: Paul Parts
Ξ Drums: Colby Starck
Ξ String Bass / Orchestrations: Jim Cooper
Ξ Violin and Viola: Andra Kulans
Ξ Cello: Nora Barton
Ξ Saxophone: Nate Lepine
Ξ Timpani: Nick Jones
Credits:
Ξ Music and Lyrics by Daniel Knox
Ξ Produced by Daniel Knox & Joshua Fitzgerald Klocek
Ξ Engineered and mixed by Greg Norman at Electrical Audio
Ξ Mastered by Greg Obis at Chicago Mastering Service
Ξ Photos by John Atwood
Ξ Design by Sheila Sachs
© Webb Whale Music 2021
© H.P. Johnson Presents

Look at me (lyrics)
1.) Look at me
Then look away
Make a wish
On pocket change
2.) Your favorite weapon
Is back in fashion
Ahhhh
Ahhhh
Chorus:
In somebody’s arms
In somebody’s heart
Love is a dream you have in the dark
You have to remember you’re always alone
Ahhhh
Ahhhhhhhh
3.) I climbed into a strangers car
Goodbye
Farewell
And au revoir . . .
4.) Always disappearing
For nothing
For no one . . .
Chorus:
As it once was, so it will be
There is always someone near me
Moving slowly when you’re older
Kill the angel on your shoulder . . .
Review
Words by Tom Critten ⌊13 Jan 2021⌋ Score: 9/10
Ξ★  Chicago~based crooner Daniel Knox has been around for some time, but 2018’s Chasescene was a critical high, on which Knox was lauded for his distinctive brand of darkly comic fables and bombastic baritone.
Owing to his storytelling mastery, on Won’t You Take Me with You we slip instantly back into his domain. And like returning to a favourite TV series reprised for another season, it feels as though we never left, with characters, storylines and relationships ready to be recommenced.
Ξ★  Opener ‘King of the Ball’ details our protagonist’s self~important demands and murderous contemplations, with a jaunty verbosity that recalls Rain Dogs~era Tom Waits. ‘Fall Apart’ sees Knox craft his most dejected character, as sombre piano and delicate strings accompany his description of a relationship at breaking point. His sonic palette also proves more expansive than before. The lounge jazz foundations of ‘Vinegar Hill’ are jestered by Knox’s pompous vibrato and fraught brassy embellishments; the lengthy ‘Look at Me’ allows electric guitar fuzz and synthesiser melodies to create an imposingly decadent soundscape.
Ξ★  On this LP, Knox connects the dots between stories told past and present. The indignation that fringed Chasescene seems to be replaced by an air of cathartic acceptance, perhaps indicating Knox is in a better place. Across this striking record, he proves he is beyond capable of producing excellence; his is a majestic body of work that demands repeat listening.
Ξ★  https://www.loudandquiet.com/reviews/daniel-knox-wont-you-take-me-with-you/
BC: https://danielknox.bandcamp.com/album/wont-you-take-me-with-you
Website: https://danielknox.com/
Twitter: https://twitter.com/danielknoxmusic/
FB: https://www.facebook.com/danielknoxmusic/
INSTA: https://www.instagram.com/danielknoxmusic/

ALBUM COVERS XI.