DAVID STYPKA
Koncerty Davida Stypky a jeho kapely Bandjeez byly zážitkem vždy. Turné 2019 však lákalo pozornost nejen pro hudbu samotnou. Frýdeckomístecký písničkář totiž koncem října 2019 oznámil, že od léta bojuje s rakovinou slinivky. Na jeho pondělním výkonu v brněnské Flédě to nebylo znát. Nebo ano, ale jen v dobrém.
::  Zpěvák, kytarista a textař David Stypka..., zemřel. Držitel hudební Ceny Anděl ve věku 41 let podlehl dlouhodobé nemoci spojené s komplikacemi kvůli covidu~19. Oznámila to rodina zesnulého.
David Stypka, textař, rodák z Frýdku~Místku, žil v obci Dobrá. Tam se i narodil 21. července 1979. Vystudoval gymnázium, hudbě se začal věnovat ve dvanácti letech. Pracoval mimo jiné jako novinář v regionálním tisku, zkoušel i obchod se svíčkami a prodej na festivalech.
Zdroj: https://www.idnes.cz/kultura/hudba/david-stypka-zemrel-41-let.A210110_120956_hudba_kiz
Mezi bývalou elitu populární hudby se katapultoval díky deskám „Čaruj“ a „neboj.“. Na té poslední je i píseň „Dobré ráno, milá“, kterou nazpíval s Ewou Farnou
Vystupoval se skupinou Bandjeez. Sošku získal v Cenách Anděl 2017 jako „Sólový interpret.“
Dříve pracoval jako grafik/sazeč novin a časopisů, a živil se i jako novinář.
S partnerkou Kateřinou měl tři děti.
Naposledy nám v rozhovoru řekl: „Když lidi poklonkují těm zdánlivě mocným, vzdávají se vlastní schopnosti měnit věci, rezignují, protože jsou na to malí páni. Nikdo si nezíská úctu příkazem.“
„Oblíbil jsem si Korben Dallas už z desek, naživo mě dostali úplně. Dlouho jsem si říkal, že společný koncert by byl skvělý. Mám pocit, že muziku cítíme velmi podobně,“ pochvaluje si chystanou spolupráci David Stypka. O Korben Dallas tvrdil že jsou „bez přehánění jeho nejoblíbenější slovenskou kapelou“.
::  Po letech novinářské práce se stal grafikem a sazečem. Dlouhodobě jako sazeč na volné noze spolupracoval mimo jiné s časopisem Pěstounovi zaměřeném na pěstounskou péči. Do povědomí širší veřejnosti se dostal díky desce neboj. z roku 2017, kterou nahrál společně s kapelou Bandjeez. Velkým hitem alba byl duet s Ewou Farnou „Dobré ráno, milá“.
::  Stypka spolupracoval mimo jiné i se zpěvačkou Kateřinou Marií Tichou, na jejíž album „Sami“ (Oct, 2nd, 2020) dodal refrén k písni „V Paříži“ a hostuje ve skladbě „Divoká“.
::  „On je velmi šikovný autor a zpěvák. Potkali jsme se v roce 2016, když jeho skupina Bandjeez hrála jako předkapela před Jelenem. Pak jsem natáčela vokály na část jeho alba neboj. a během nahrávání jsem ho poprosila, ať mi pomůže s písničkou V Paříži,“ uvedla před časem Tichá.
::  „Na veselé písničky jsou tu jiní šíbři, moje deska bude o strachu.“
::  „Přitom s tím souvisí i strach vyjít s tím, co děláte, před lidi, což je velmi klíčový moment. Přišlo mi, že pokud jsem upřímný a myslím to vážně, tak se mohu bát jedině ve chvíli, když si myslím, že nejsem pro své posluchače opravdový. Což mi pomohlo i s tím, jak vyjít před lidi s větším sebevědomím nebo větší jistotou. Navíc nemít v dnešní době úzkostné pocity nad stavem světa je celkem kumšt,“ dodal.
Zdroj: https://www.idnes.cz/kultura/hudba/david-stypka-zemrel-41-let.A210110_120956_hudba_kiz
::  https://www.idnes.cz/
DAVID STYPKA: „NIKDO SI NEZÍSKÁ ÚCTU PŘÍKAZEM“
VEDRAN KOVAČEVIĆ. PROFILOVÉ ROZHOVORY, ROZHOVORY A NÁZORY 15.2.2019
::  https://neovlivni.cz/david-stypka-nikdo-si-neziska-uctu-prikazem/
„David byl skvělý zpěvák a výjimečný člověk. Bylo mi ctí, že jsem s ním odehrála společný koncert v pražské Akropoli. Jen málo lidí na české scéně mě zvládl rozněžnit svým zpěvem a on patřil určitě mezi ně. V jeho hlase se snoubil cit s odzbrojující silou. Jeho album neboj. považuji za mimořádné dílo, za které právem získal Anděla,“ zamýšlela se nad přednostmi svého kolegy Debbi.

ALBUM COVERS XI.