OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » NEWS » Death & Vanilla — Are You A Dreamer

Death & Vanilla — Are You A Dreamer (May 10, 2019)         Death & Vanilla — Are You A Dreamer (May 10, 2019)  Pamela MÃÃÃÃÃÃÃéndez ÃÃÃÃÃÃâ Time (22 Feb 2019)• Nové album od tria z Malmö, založené Marleen Nilsson, Anders Hanssonem a Magners Bodinem. V návaznosti na kritikou uznávaný fantasy film “To Where The Wild Things Are” z roku 2009 na motivy románu Maurice Sendaka (u nás známý pod názvem “Max a maxipříšerky”/hudba: Carter Burwell, Aaron Hemphill) a jejich vtíravou sbírku zvukových stop mezi nimi.
• Protagonisté zoufale touží po vůdci, aby je vedl, stejně jako Max touží po vládnutí v království. Když je Max korunován za krále, slibuje, že vytvoří místo, kde budou všichni šťastní. Max však brzy zjistí, že vládnutí není tak snadné a vztahy jsou složitější, než si původně myslel.
• Odhalení lásky trojice ke všem retro věcem s přikývnutím na všechno od Fun Boy Three až po Orchester Poly Rythmo de Contonou z Beninu, zatímco se stále pohybujete někde mezi ambientními plochami od Ena a naléhavě pulzujícími díly Cocteau Twins. A do toho soirée pozdní noci. Jedinečný, individuální zvuk: použití mikrofonů Sennheiser, cinkavé slonoviny, vibrafonu, prostředí je vícevrstevné, měkce plyšové a hýčkané; více hypnotické a burcující..., band v něm míchá mellotron a zefektovanou kytaru se strojovým až rafinovaným rytmem. Elektronická melancholie na filmové nejvíce evokující, prošpikované super~zapamatovatelné motivy a melodie, vlévající se v reflexní ozvěnu. Je zde okouzlující kus blikající analogové elektroniky s psychedelickými podtexty. Death & Vanilla je lákavou cukrovinkou, těžko odolatelnou a bezstarostnou, neboť sépiové tóny Marleen Nilsson jsou obklopeny nádhernými arrangements tria a spletitou atmosférou.
Location: Malmö, Sweden
Album release: May 10, 2019
Record Label: Fire Records
Duration:     41:13
Tracks:
1. A Flaw In The Iris   4:45
2. Let’s Never Leave Here   6:07
3. Mercier   4:26
4. Eye Bath   6:25
5. The Hum   5:11
6. Nothing Is Real   5:02
7. Vespertine   4:08
8. Wallpaper Pattern   5:09
About:
• There’s something about the Swedish city of Malmo that doesn’t add up.
• Named the “happiest” city in Sweden in 2016 (who gets the job of judging these things?), Malmo’s DNA contains a “none~coding” strain that reveals the city’s penchant for a world more studious, fashioned in a vintage era, telescoped by pop culture that arrives via the TV~approved bridge that connects it to Denmark. Surely, it can’t be the same place.
• Marleen Nilsson, Magnus Bodin and Anders Hansson of Death and Vanilla couldn’t come from anywhere else. They are dreamers, antiquarians, music~obsessed individuals, lauded by the media for their last album ‘To Where The Wild Things Are’ from 2015…
• “Swedish exponents of dreamily lovely psych and lush, late~60s~style baroque pop.” — The Guardian
• “Lush and enveloping, reminiscent of Curt Boettcher and Margo Guryan.” — The Wire
• “Fantastically eerie.” — Clash
• The trio’s love of all things “old” is well known — they’ve tinkled ivories, played vibraphone, recorded with a Sennheiser microphone and a nod to everything from Fun Boy Three to Orchestre Poly Rythmo de Contonou, while still roaming somewhere between an ambient Eno and Cocteau Twins at a late~night soiree.
• Prior to recording their new album ‘Are You A Dreamer?’, they scored several soundtracks, that process undoubtedly influencing the new album’s dreamlike euphoria built with added mellotron and affected electric guitar. Expanded with bass and drums in their quest for the grail, Death And Vanilla’s songs are longer; more plush and pampered; more hypnotic and haunting.
• ‘Are You A Dreamer?’ is melancholy at its most refined, riddled with super~memorable motifs and melodies that nestle in reflective echo. Death And Vanilla are an alluring confection, hard to resist and wantonly moreish as Marleen Nilsson’s sepia tones are embraced by the trio’s gorgeous arrangements and intricate ambience.
Bandcamp: https://deathandvanillamusic.bandcamp.com/album/are-you-a-dreamer 
______________________________________________________

NEWS

13.7.2019

Tycho — Weather

9.7.2019

Only Yours

8.7.2019

Peter Cat Recording Co.

8.7.2019

Philary

6.7.2019

Seablite

archiv

ALBUM COVERS X.

Floex & Tom Hodge — A Portrait Of John Doe (June 29th, 2018)
Tais Awards & Harvest Prize
Za Zelenou liškou 140 00 Praha 4, CZE
+420608841540