FOCAL — LISTEN Proffesional
Review
Alex Saltz  ⌊ October 3, 2019 ⌋
₼♦₼     Tais Awards již notnou dobu potřebovaly kvalitní terénní sluchátka. Požadavky byly jednoduché: nekompromisní kvalita ve všech ohledech a separování okolního hluku a naopak: zejména při cestách v dopravních prostředcích nesmí docházet k rušení spolucestujících. Teď už můžeme říct, že představa a záměr byly splněny a sluchátka máme v branch office. Klíčové požadavky dokonale splňuje francouzský výrobce výjimečně prostorových monitorů a sluchátek FOCAL. Focal Listen Professional, která se prodávají za 299 $, jsou uzavřená, oboustranná sluchátka, která poskytují izolaci, pohodlí a trvanlivost s pevnou zvukovou signaturou bez meditace. Stejně jako u všech ostatních firemních sluchátek, ani v tomto případě není kmitočtová odezva plochá — má rázy na 80 Hz a 600 Hz, pokles na 4.000 Hz a zvýšení na 10.000 Hz. Reakce však nevykazují žádné nepříjemné špičky, či pomyslné bodce do sluchového ústrojí, je zde patrná relativně hladká a nezatěžující zvuková stopa. S kalibračním softwarem sluchátek Sonarworks může být křivka odezvy Listen Professional pro kritické inženýrské práce blíže rovině a přesnější. Jeho impedance 32 ohmů usnadňuje drajv, ale jedná se o sluchátka, která přichází s kvalitním DAC a zesilovačem pro sluchátka. Hodnocení s typickými zdroji — počítači, telefony, iPad / tablety, digitálními zvukovými přehrávači — byla sluchátka funkční, ale ve spojení s iFi Micro iDSD BL se ještě zlepšilo jejich rozlišení, soudržnost, přechodná odezva a prostorové vymezení. Dokonce se přiblížili k daleko vyšší lize, mám na mysli dražší otevřený model Focal, jako je Clear Pro. Ergonomie designu je dobrá. Jediným problémem, který stojí za zmínku, je to, že vnitřní pryžové čalounění čelní pásky je trochu pevné a po několika hodinách používání může tlak způsobit trochu bolestivosti na temeni hlavy. Přizpůsobení a feeling z ušních polštářů je však vynikající, bez jakéhokoli pocitu nepohodlí ani po několika~hodinovém používání. Pro terénní vyhledávače, hudebníky a zvukové inženýry, kteří hledají solidní, účelná uzavřená sluchátka za dostupnou cenu, Focal Listen Pro stojí za to mít ve výbavičce a poslouchat je se opravdu vyplatí. Resumé:
♣   velmi vyvážený zvuk 
♣   vysoce kvalitní zpracování
♣   rozsáhlá výbava
♣   pohodlné nošení
♣   Selling for $299, Focal Listen Professional is a closed~back, circumaural headphone that provides isolation, comfort, and durability with a tight, non~hyped sound signature. As with all headphones, the frequency response is not flat– it has bumps at 80Hz and 600Hz, a dip at 4000Hz and a boost at 10000Hz. However, the response doesn’t exhibit any unpleasant spikes, with relatively smooth and non~fatiguing sonics. With Sonarworks headphone calibration software, the Listen Pro’s response curve can be closer to flat and more accurate for critical engineering work.
♣   Its 32 Ohm impedance makes it easy to drive, but this is a headphone that comes forth with a quality DAC and headphone amp. Evaluating it with typical sources — computers, phones, iPad/tablets, digital audio players — the headphones were functional, but when paired with the iFi Micro iDSD BL, its resolution, cohesiveness, transient response and spacial delineation improved, moving it closer in league with Focal’s more expensive open~back models like the Clear Pro.
♣   Design ergonomics are good. The only issue worth noting is that the rubber inner headband cushioning is a bit firm, and after several hours of use, the pressure can cause a little soreness on the top of the head. However, fit and feel of the ear cushions is excellent, with no discomfort over multihour use.
♣   For musicians and engineers looking for a solid, purposeful closed~back headphone at an accessible price point, the Focal Listen Pro is worth a listen. ♣   

ALBUM COVERS XI.