OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » EDITORIAL » Harvest Prize
Harvest Prize

TA 2012

HARVEST PRIZE
Navazuje na původní myšlenku mimořádného ocenění, určeného výlučně kompletním albům,
které vznikly v posledních 24 měsících. Původně se toto ocenění jmenovalo "Special Prize"
a obdrželi ho ve 4. ročníku Tais Awards tito umělci:
* Justin Lavash — Fits and Starts / Harder and Harder / Slide
* Tara Fuki — Sens (Andrea Konstankiewicz & Dorota Barová)
* Kuzmich Orchestra — Ptačí sliby (Josef Ostřanský & Dorota Barová)
* James Harries — Growing Pains (udělil hudební publicista Michal Bystrov)
* Beobratři (udělil hudební publicista Jiří Moravčík)
* 2Wings za dvě alba vydaná v jednom roce


S názvem "Harvest Prize" je spojena jedna zajímavá příhoda. Když jsem chtěl nechat udělat u svého grafika certifikát pro dvojici Kieslowski (Tiché lásky), právě měl polední pauzu.
Vrátil jsem se tedy domů, ale stále s myšlenkou, že bych s názvem měl něco udělat, aby lépe odpovídal mému záměru. Když jsem tam přišel podruhé,
stále tam ještě nebyl, navíc se přede mne dostala jistá mladá dívka. Po chvíli grafik přišel a když jsme vstupovali do jeho ateliéru, v duchu jsem se usmíval, protože jsem již věděl, že Special Prize nebude. Stále jsem však nevěděl, co bude. Ta dívka to vlastně zachránila, tím, že byla přede mnou: domluvili jsme se, že tam přijdu potřetí. Mezitím jsem si promítal celý svůj život, vzpomínal jsem třeba, co jsem měl rád v roce 1972, kdy mi bylo 16. Zajímavé je, že všechny myšlenky se stále točily kolem alb Ummagumma, Meddle a tak jsem zvažoval nazvat cenu podle nějaké skladby z těchto alb.
Najednou tady byly určité pochybnosti: Sisyfos - (latinsky Sisyphus) byl v řecké mytologii synem Aiola a jeho manželky Enareté. Pojem „sisyfovská práce“ přetrval do dnešních dob jako symbol nesmyslné, otupující, bezvýchodné práce, ze které nikdy nemůže být užitek. Ve spojitosti s avant-gardním / instrumentálním partem Richarda Wrighta "Sysyphus" tady byla navíc určitá spojitost s Albertem Camusem a to jsem z osobních důvodů nechtěl už vůbec.
Při hlubším zamyšlení jsem si však uvědomil, na jakém labelu tato klíčová alba vznikla a kdo za tím stojí. Pak už to bylo celkem jasné.
Norman Smith a Harvest. Navíc, to slovo dobře zní i pro ne-angličana. Nabízí se význam žně a to přesně vystihuje základní myšlenku ceny: když je dobrá úroda, je více plodů.
Za tyto plody dobré úrody lze považovat v hudebním světě právě alba.
Navíc, Společnost Harvest Records již zanikla, zanechala však trvalý odkaz.
Nepovažuji to tedy za krádež ale naopak, za určitou reminiscenci a pojítko mezi minulostí a současností.
Všichni, kdo dostávají HARVEST PRIZE, udělali dobrou práci, která se však již nevešla do základních kategorií Tais Awards. V tom je tato cena mimořádná.
Jiné významy:

ŽEŇ
Shromažďování úrody, sklizeň; jedna z věcí, které nikdy nepřestanou „po všechny dny trvání země“. (1Mo 8:22)   Období žně je spojeno s velkým radováním, přestože sklidit úrodu samozřejmě vyžaduje mnoho tvrdé práce. (Ža 126:5, 6; Iz 9:3; 16:9, 10)  Se žní jsou spojeny hlubokovýznamové fenomény, jako: 
* První ovoce a péče o chudé.
* Počasí.
* Paběrkování
* Len, ječmen a pšenice.
* Hrozny, datle, fíky a olivy.
* Svátky
* Obrazné použití.
* Žeň povzbuzovala ke štědrosti, nesobeckosti, spolupráci a spoléhání na požehnání zhora, a přesto nijak nepodporovala lenost, ba právě naopak.


 

HARVEST RECORDS
Parent company: EMI
Founded: 1969
Founder: Malcolm Jones, Norman Smith
Status: Defunct
Distributor: Capitol Records
Genre: Progressive rock, New Wave
Country of origin: England
Harvest Records was a progressive rock label of EMI, active from 1969 to 1984.
Notes:
Norman "Hurricane" Smith (22 February 1923 – 3 March 2008) was an English musician and record producer.
Smith was born in Edmonton, Middlesex, and served as a RAF glider pilot during World War II. After an unsuccessful career as a jazz musician, Smith joined EMI as an apprentice sound engineer in 1959.
He was the engineer on all of the EMI studio recordings by The Beatles until 1965, when EMI promoted him from engineer to producer. The last Beatles album he recorded was Rubber Soul, and Smith engineered the sound for almost 100 Beatles songs in total.
John Lennon first bestowed upon Smith the nickname of "Hurricane", and it was quickly picked up by the other Beatles. Lennon did so as a humorous reference to Smith's very unhurried and unflappable nature.
History:
Harvest Records was created by EMI in 1969 to promote progressive rock music and to compete with Philips' Vertigo and Decca's Deram labels, initially under the direction of Malcolm Jones and Norman Smith.
Harvest was distributed in North America by EMI's US arm, Capitol Records. With a launch release by The Edgar Broughton Band, it was home to such classic artists as Deep Purple, Pink Floyd, The Move, Electric Light Orchestra, Barclay James Harvest, Climax Blues Band, Syd Barrett, Kevin Ayers and Little River Band; Harvest also promoted more experimental styles of music. In addition, Harvest was the European licensee for the American label Blue Thumb Records from 1969 to 1971.
Harvest Records' focus changed slightly as the 1970s drew to a close, beginning with the signing of post-punk groups Wire, The Saints and The Banned. New Wave artists Thomas Dolby and Duran Duran released their debut albums on the label in North America. Iron Maiden's first three albums were also released in the US by Harvest Records. Pink Floyd switched to Capitol after the release of The Final Cut in 1983.
In the US, Capitol initially treated Harvest as a separate label that they expected big sales from. After only a few issues, they had few sales to show for their effort and consequently only issued a few Harvest releases and numbered them within their standard Capitol LP series (mostly using Harvest for Pink Floyd releases). After this initial short-lived series, Capitol passed on most of the UK Harvest artists.
In 1975, Harvest began a reissue sub-label named Harvest Heritage. This new label largely compiled material that had been previously released on Harvest from 1969 onward. However, Harvest Heritage also reissued music from late 1960s EMI bands that had never recorded for Harvest, such as The Gods, Love Sculpture and Tomorrow.
Harvest Heritage also occasionally released new music, such as Video Flashback, an album by German composer Eberhard Schoener, and Four Rock 'n' Roll Legends, a recording of a 1977 concert by rockabilly veterans Charlie Feathers, Buddy Knox, Jack Scott and Warren Smith. Another notable Harvest Heritage album was A Major Fancy, a solo project by John Lees of Barclay James Harvest, which was recorded in 1972 but not released until 1977.
Harvest Records no longer operates as a separate label after it was absorbed into Capitol in 1984. However, the brand is sometimes reactivated when an artist fits into the label's culture. However, the label can be found on the back of the Capitol Records 1994 re-release of Pink Floyd's The Wall. For a list of Harvest releases, see the Harvest Records Discography.
1970 - "Picnic - A Breath of Fresh Air" (double-album sampler)
Harvest Records Artists:
Jan Akkerman
The Albion Band
Amorphous Androgynous
Ariel
Aviator
Kevin Ayers
Ayshea
Babe Ruth
Bakerloo
The Banned
Barclay James Harvest
Syd Barrett
Battered Ornaments
Be-Bop Deluxe
La Belle Epoque
The Beyond
Blue Aeroplanes
Richard Brautigan
The Edgar Broughton Band
Pete Brown & Piblokto
Buddy and the Juniors
Kate Bush
Can
Cargo
Michael Chapman
Clifton Chenier
Climax Blues Band
Shirley & Dolly Collins
Dark Star
Deep Purple
Thomas Dolby
Patrick Duff
Duran Duran
East of Eden
Electric Light Orchestra
Eloy
Charlie Feathers
The Flying Circus
Focus
Forest
Formerly Fat Harry
The Fourth Way
David Gilmour
The Gods
The Grease Band
The Greatest Show on Earth
Gryphon
Roy Harper
Ashley Hutchings
Iron Maiden
Israel Vibration
Janus
Kayak
King Harry
Buddy Knox
Helmut Koellen
John Lees
Little River Band
The Lonely Boys (aka Little Bo Bitch)
Jon Lord
Love
Love Sculpture
Machiavel
Maneige
Mark-Almond
Marshall Hain
Dave Mason
Nick Mason's Fictitious Sports
Matumbi
Max Middleton & Robert Ahwai
Morrissey - Mullen
Motorpsycho
The Move
Bill Nelson's Red Noise
Nine Days Wonder
Pallas
Panama Limited Jug Band
Pink Floyd
The Pretty Things
Professor Longhair
Pyx Lax
Quatermass
Sadistic Mika Band
The Saints
Richard Schenider Jr.
Eberhard Schoener
Scorpions
Jack Scott
The Shirts
Warren Smith
Soft Machine
Alan Sorrenti
Southern Comfort
Chris Spedding
Spontaneous Combustion
Strapps
Sweet Smoke
Tanned Leather
Tea & Symphony
Third Ear Band
Tom Robinson Band
Tomorrow
Trinidad Oil Company
Triumvirat
Ike & Tina Turner
The Undertones
Unicorn (England)
Roger Waters
Wire
Wizzard
Roy Wood
Richard Wright

Pink Floyd - Ummagumma (Harvest Records)Pink Floyd Ummagumma - Harvest Records (vždy jsem dával na přední místo a asi i na to první z těch tisíců alb, které měly klíčový význam pro další vývoj ve vnímání hudby jako nekompromisní priority a potřeby pro zachování života. Bylo tomu tak vždy, i v těch nejtěžších chvílích v politickém gulagu ale i v těch nejkrásnějších na toulkách v přírodě a za každého počasí, v každou denní i noční hodinu, osamotě i s lidmi a nic na tom nezměnil ani výsměch, když jsem jim ho pouštěl z gramofonu. Čas ukázal, kde jsem byl já v té době a kde jsou posměvači dnes. Ale i tak za to děkuji. Dobrá životní lekce, co myslíš?

Marie Kieslowski a David K. Pomahač

Harvest Prize

 

NEWS

13.7.2019

Tycho — Weather

9.7.2019

Only Yours

8.7.2019

Peter Cat Recording Co.

8.7.2019

Philary

6.7.2019

Seablite

archiv

ALBUM COVERS X.

Mercury Rev — Bobbie Gentry’s the Delta Sweete Revisited (2019)
Tais Awards & Harvest Prize
Za Zelenou liškou 140 00 Praha 4, CZE
+420608841540