Iva Bittová — Entwine / Proplétám (2014)

 

          © Iva Bittová performing at Union Hall, Brooklyn, New York City, 2007-09-25. Photo credit: http://www.flickr.com/people/forbiddendoughnut/                                                                               CZE Flag      Iva Bittová — Entwine / Proplétám 
≡   Singer and violinist Iva Bittová is one of the few artists from the Czech Republic to enjoy an international career. Her irresistible charm, original use of voice, and fondness of melodies that sit on the border of avant-garde and playground nursery rhymes won her devoted fans around the world, although the core of her audience resides in Eastern Europe.
Born: July 22, 1958, Bruntál
Location:
Album release: February 6 & 25, 2014Record Label: Pavian Records
Duration:     42:16
Tracks:
01 Sluje     3:25 
02 Hladce     1:40 
03 Víla     4:33 
04 Obrace     1:48 
05 Ruža     2:33 
06 Duše     2:03 
07 Devleha     2:46 
08 Letí     2:13 
09 Crying     6:07 
10 Favela      2:38 
11 Farewell     8:58 
12 Entwine     3:33
Description:
♦   Autorské sólové album natočila Bittová po dvaceti letech. Loni vydala album Fragmenty u mnichovské značky ECM producenta Manfreda Eichera. Některé skladby z Fragmentů se objevily v jiném pojetí i na novém albu.
♦   Bittová patří k nejvýraznějším osobnostem české alternativní scény. Upozornila na sebe ještě jako studentka rolí Eržiky v Baladě pro banditu, před herectvím ale nakonec dala přednost houslím a zpěvu. Výjimku udělala v roce 2006, kdy se představila v hlavní roli filmu Alice Nellis Tajnosti. Loni pražské Divadlo Hybernia uvedlo tuzemskou premiéru hudebního projektu Eviyan Bittové, amerického kytaristy Gyana Rileyho a jeho krajana klarinetisty Evana Ziporyna. 
A few words from Iva:
♦   “For many years, I have worked in a range of musical genres, including jazz, rock, classical and opera. Deciding on a name for my style of music is far from over yet. Whatever it is, many of my listeners have long considered it highly original. It has always been everyday life that inspired my music and interpretations. Its inspiration has been total silence and an absolutely positive atmosphere. Those are the most important conditions and surroundings in which when my ideas spring into life. I believe they have a significant impact on my music.”
♦   “The violin accompanies me all the time. Everything around me is under its influence. There are difficult pieces to practice from which I gain discipline, confidence, and self–control — and a healthy measure of doubt. The violin is a mirror reflecting my dreams and imagination. I believe there are fundamentals to my performance, such as the music’s vibration and resonance between violin and my voice. Their ‘symphony’ leads me on to perfection, even though I know it never can be attained.”
Biography
♦   Iva Bittová’s countryman Milan Kundera wrote how Europe’s “small nations” form another Europe. The violinist-vocalist may be ‘small nation’ Czech but her musical worldview and visionary creativity acknowledge no borders. Her powers of spontaneous creativity are more bountiful than it is fair to confer on one person. Witness and marvel.
[50 words] by Ken Hunt
♦   Iva Bittová was born in 1958 in Bruntál in northern Moravia in what was then Czechoslovakia — and nowadays the Czech Republic. Both of her parents were musicians. Her mother Ludmila was a pre-school teacher who spent most of her life with her family; her father Koloman Bitto — Bittová is the surname’s female form — was a musician strongly influenced by the land of his birth — southern Slovakia. His main instruments were string bass, cimbalom, guitar, and trumpet. This exceptional ability to play almost any instrument he laid his hands on, whether performing in classical or folk music styles, proved a major influence on his three daughters as they grew up. Both of Iva’s sisters — her older sister Ida and her younger sister Regina — are professional drama and music performers.
♦   Jedna ze světově nejznámějších českých umělkyň, zpěvačka, houslistka a skladatelka Iva Bittová, natočila nové album Entwine/Proplétám. Nahrávalo se v akusticky vhodném prostoru kostelíčka Jana Nepomuckého na Zelené Hoře. Pět na místě improvizovaných skladeb vzniklo v tomto prostoru, vybudovaném v letech 1719 — 1722  architektem Santinim. Dalších sedm kompozic zrálo při sólových koncertech výjimečné umělkyně několik let, a vstřebalo tak zkušenosti a atmosféru mnoha odlišných světových destinací. “Entwine je jakousi reflexí, nebo chcete-li zrcadlem mého života. Proplétáním životních zkušeností, nálad, barev tónin i tónů se podařilo uplést hudební textovou mozaiku tohoto alba, které s úctou a velkým respektem věnuji mému dlouholetému blízkému člověku,” říká ke své nové nahrávce Iva Bittová, která je výhradní interpretkou a autorkou hudby. Inspirativní texty našla například ve sbírce Uspávanky moravského básníka Jana Skácela, u Gertrudy Steinové či Růženy Danielové, romské ženy, která jako jediná z rodiny přežila holokaust. Právě její text, napsaný v Osvětimi, Iva Bittová před časem upravila pro housle a hlas na žádost televize BBC. Dalšími slovy přispěli hudebník Chris Cutler a novinář/muzikolog Ken Hunt. Autorské sólové album vydává Iva Bittová po dlouhých 20 letech. Vloni vydala album u ECM, které vyvolalo vřelý ohlas po celém světě. Jeden z recenzentů napsal: „Bittová dokáže znít, jakoby přicházela z nějakého naprosto jiného prostoru, jakoby její písně vycházely ze samotné podstaty země, ale její improvizace nikdy nezní odcizeně…“ a dodává: "Fragmenty, jak se 12 skladeb nazývá, by v rukách jiného byly bezvýznamné, ale Bittová vám je předvede tak, že nestačíte zírat. A to je kvalita, která dělá tohle album, pro něž platí beze zbytku základní atribut, že méně je více, tak přitažlivé." Některé ze skladeb — Fragmentů se objeví v jiném pojetí i na novém albu Entwine/Proplétám, natočeném na Zelené Hoře. Slibují tak návaznost na mezinárodně ceněné dílo a hlavně další zážitek, který vždy setkání s Ivou Bittovou posluchačům přináší.
♦   Maminka Ludmila, učitelka v mateřské škola, byla ze Slovácka a otec Koloman Bitto se narodil na jižním Slovensku a byl to všestranně nadaný hudebník tělem i duší, hrající profesionálně v divadelním orchestru v Opavě a později v legendárním BROLNu (Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů). Starší sestra Ida je také renomovanou zpěvačkou a hlasovou pedagožkou. Po předčasném odchodu otce se Iva rozhodla pokračovat v jeho muzikantském cestě. Již během studií na brněnské konzervatoři začala spolupracovat jako herečka a zpěvačka s legendárním avantgardním divadlem Husa na provázku, kde získala neocenitelné mezinárodní zkušenosti. Uznání a popularitu jí přinesly i nemnohé, ale významné filmové role, za všechny jmenujme Eržiku v legendární Baladě pro banditu z roku 1979.
♦   Později se začala intenzivně věnovat hře na housle a zpěvu a záhy se etablovala na alternativní, jazzové a world music scéně jako jedna z nejoriginálnějších a také nejrespektovanějších umělkyň. Vedle skvělých sólových projektů Iva Bittová spolupracovala s plejádou špičkových hudebníků a těles, mezi jinými s Billem Frisellem, Bobbym McFerrinem, Marcem Ribotem, Georgem Mrazem, Barbarou Marií Willi, Škampovým kvartetem, Calder Quartetem či předním americkým experimentálním souborem Bang on a Can All-Stars.  
♦   Diskografie Ivy Bittové obsahuje třicet titulů, a ohlas alba u ECM dává tušit, že i setkání s čerstvým zelenohorským albem Ivy Bittové Entwine bude přínosem.
♦   Album vychází i na LP v březnu 2014.
Website: http://www.bittova.com/


_______________________________________________________________

 

ALBUM COVERS XI.