OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » EDITORIAL » Jakou moc má úsměv
Jakou moc má úsměv
 Trvá sice jenom okamžik...

Jakou moc má úsměv

Jakou moc má úsměv
♣   TRVÁ sice jenom okamžik, ale vzpomínka na něj může zůstat celý život. Má obrovskou hodnotu, ale nikdo není tak chudý, aby si jej nemohl dovolit, a nikdo není tak bohatý, aby jej nepotřeboval. O čem mluvíme? O úsměvu.
♣   Úsměv vzniká svalovou kontrakcí, při které se rozzáří oči a mírně se zvednou koutky úst, což vyjadřuje uspokojení. Dítě se směje již v prvních týdnech po narození a novopečeným rodičům to pochopitelně působí radost. Takové úsměvy jsou reflexní neboli mimovolné. Odborníci vysvětlují, že tento druh úsměvu se často objevuje tehdy, když se člověku zdají sny, a patrně souvisí s vnitřními pocity a s činností centrálního nervového systému. Tento reflexní úsměv se může objevit i v dospělosti, například po jídle nebo při poslechu hudby.
♣   Od šesti týdnů věku však dítě reaguje úsměvem na něčí obličej nebo hlas. Když se na lidi usmíváme, dobře nás to naladí, bez ohledu na to, zda jsme děti nebo dospělí. Říká se, že úsměv má dokonce pozitivní vliv na naše tělesné zdraví. Logopedové Mirtha Mannoová a Rubén Delauro vedou kliniku s názvem Úsměv a zdraví, kde učí lidi, jak si pomocí úsměvu a jinými metodami zlepšit zdraví. Podle nich při úsměvu vznikají elektrické impulzy, které působí na hypofýzu. Tato žláza zase uvolňuje endorfiny, což jsou chemické látky v mozku, které vyvolávají příjemné pocity.
♣   Dalším důležitým důvodem, proč se usmívat, je skutečnost, že to má pozitivní vliv na druhé lidi. Upřímným úsměvem sdělujeme beze slov své pocity, ať se jedná o úsměv při pozdravu, ze sympatií nebo pro povzbuzení. Někdy nám může vyloudit na rtech úsměv i pohled na fotografii usmívajícího se dítěte.
♣   Když se na nás někdo vřele usměje, může nám to pomoci, abychom se uvolnili a lépe se vyrovnávali se zklamáním nebo s náročnými situacemi. Bible doporučuje: „Nezadržuj dobro před těmi, jimž patří, když je v moci tvé ruky to učinit.“ (Přísloví 3:27) Ano, vřelý úsměv nic nestojí a prospívá nám i druhým. Proč se nezaměřit na to, abychom tímto velmi cenným darem dělali radost druhým lidem?
_____________________________________________________________

Jakou moc má úsměv
 Trvá sice jenom okamžik...

NEWS

13.7.2019

Tycho — Weather

9.7.2019

Only Yours

8.7.2019

Peter Cat Recording Co.

8.7.2019

Philary

6.7.2019

Seablite

archiv

ALBUM COVERS X.

Brant Bjork — Mankind Woman (Sept. 14, 2018)
Tais Awards & Harvest Prize
Za Zelenou liškou 140 00 Praha 4, CZE
+420608841540