OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Jarda Svoboda — Solo (June 01, 2016)

Jarda Svoboda — Solo (May 29, 2016)

                       Jarda Svoboda — Solo (May 29, 2016)  Jarda Svoboda — Solo (May 29, 2016)≡♠≡   Písně Jardy Svobody nezná vůbec nikdo. Nikdy nemaloval, nikdy netvořil výtvarné koláže z rezatých plechů, nikdy tedy ani nemohl vystavovat, natož v pražském kulturním prostoru Už jsme doma. Proč? Protože moc dobře ví, že “Stará láska nerezaví”. Proto rád pracuje. Různě. Občas jako topič, jindy jako učitel, zítra už třeba jako cirkusák, kopáč, barman, sociální pracovník, zahradník, školník, pečovatel či jako editor teletextu. Trochu se podobá Marku Dusilovi v zálibě lesních chodníčků, nebo skalnímu lezci Jarošovi. Možná si řekneš, Máňo, že už teď je z toho úplné smetiště a nepřeberná skládka profesí a zájmů. Nediv se: Jarda miluje roztodivné nálezy, odhozené šedesátkrát, opakovaně je resuscituuje, vždyť jejich určení může být ve skulpturách, obrázcích a kolážích. On sice ‘nic nevytváří’, jak někdo psal, zato miluje nový život pro zapomenuté a odhozené, vnímavě se dívá na tyto činy jako na umění, protože je krásné, situační, světové. Takto se Jarda dívá na celý svět. Má mnohonásobné použití. Za 6042 let se řeklo mnoho slov, některé z nich nalezneme i v tomto albu. „Myslím, že slovo je tím klíčem, silou i zbraní. Věřím v sílu slova.“ — Jarda Svoboda.   [Nominace v kategoriích: ALBUM I, 10x SONG I, Singer~songwriter, Dlouhodobý přínos pročeskou a slovenskou hudbu].
Birth name: Jaroslav Svoboda
Born: 31. května 1966 Kolín
Významný nástroj: kytara, klarinet, akordeon, harmonium
Study: Pedagogická fakultě UK, český jazyk, výtvarná výchova
Location: Praha, CZE
Album release: June 01, 2016
Record Label: Indies Scope
Duration:     37:14   
Tracks:
01 K horám     3:07   
02 Slova     3:23   
03 Svatební     4:10   
04 Otče ohně!     3:00   
05 Královno noci!     3:12  
06 Kristýno!     6:09  
07 Jako krajina     3:24   
08 Moje duše ví o té tvé     4:56  
09 Moje volba     2:31   
10 Jsi     3:22
© Indies Scope
Intro:
♠   Talentovaný písničkář originálního autorského rukopisu pracuje zajímavě se slovy (je znát, že vystudoval český jazyk). Jeho barvité a silné texty jsou výpověďmi o člověku, jeho touhách, slabostech a snažení, jsou podobenstvími plnými romantiky, biblických odkazů i etického záběru, jsou panoptikem skutečných lidských příběhů z periférie města. Neméně zajímavá je i hudební složka Svobodovy tvorby — čerpá z cikánské muziky, židovského klezmeru, balkánské dechovky, kramářských odrhovaček, francouzských šansonů, námořnických halekaček, ale i z české a moravské lidové hudby, vesnických kostelních zpěvů, domácího muzicírování. To vše se působivě snoubí v jeden celek, který ovšem tentokrát nebude doprovázen šikovnými spoluhráči z kapely, ale jen a pouze starým harmoniem (klávesovým nástrojem podobným varhanám).
Supraphon description:
♠   Sólové album Jardy Svobody kapelníka skupiny Traband, zpěváka, skladatele, textaře i varhaníka nese prozaický název SOLO. Novinka v deseti písních zvukově navazuje na album Přítel člověka, které nahrál s kapelou Traband v roce 2007. A stejně jako na zmíněném albu, i tady dominuje harmonium, v současnosti velmi nezvyklý hudební nástroj. Proto vedle nezaměnitelných textů a poetiky Jardy Svobody, tento klávesový nástroj s charakteristickým zvukem “mezi pokojem BT a krčmou” určuje výraznou měrou celkovou atmosféru alba. Jarda Svoboda kromě hry na harmonium, klarinet, foukací harmoniku a další nástroje, také využil pomoci spřátelených hudebníků. Baskytaru nahrál Fanda Holý, mandolínu Mourad a o rytmiku se postaral Jayk.                                                                                                                           ABOUT / O ALBU
♠   The solo album by Traband’s band leader, singer, composer, songwriter and multi~instrumentalist, Jarda Svoboda, bears a prosaic title, Solo. This new release of ten songs follows on the journey lined up in the album “Přítel člověka” (i.e.Man’s Friend), which Jarda Svoboda created with Traband in 2007. Both of the albums are dominated by a harmonium. This keyboard instrument has a distinctive sound, which is similar to organ and accordion (“between church and pub”), and establishes the overall atmosphere of the album. But it is not only the harmonium and vocals. The album is built on harmony with an autoharp, which is another unusual and, today, forgotten instrument similar to a zither. It is performed on the album by Jarda’s frequent concert guest, songwriter Fanda Holý. To a lesser extent, but also importantly, other musicians and Jarda’s friends contributed to to the album, such as Mourad with his mandolin and Jayk with rhythmic instruments.
♠   Jarda Svoboda excels as songwriter on his solo record. This time, his songs are more personal and the lyrics more poetic. Unlike traditional song formats, the overall message is more important here. “These songs are, as always, targeted. There’s usually someone in particular behind them,” says Jarda Svoboda about his lyrics and also adds why there is a song called Slova (i.e. Words) dedicated to Václav Havel. “Even with Traband, we dedicated most of our songs to specific people. Only not that literally. You can just listen to what we sing for instance in the song Radiohit from the last Traband album Vlnobeat. This album contains a song called Slova (i.e. Words), which is inspired by Havel’s essay A Word About Words. Still topical even nowadays. I think that word is the key, power and weapon. I believe in the power of words.” And this belief is reflected in every line, verse, and song, which are on the album.                  /                                                                                                                     Solové album  kapelníka skupiny Traband, zpěváka, skladatele, textaře a multiinstrumentalisty Jardy Svobody nese prozaický název SOLO. Novinka v deseti písních navazuje na cestu naznačenou albem Přítel člověka, kterou Jarda Svoboda připravil s kapelou Traband v roce 2007. A stejně jako na zmíněném albu, i tady dominuje harmonium. Tento klávesový nástroj s charakteristickým zvukem podobným varhanám i tahací harmonice (“mezi kostelem a hospodou”) určuje výraznou měrou celkovou atmosféru alba. Není to ale pouze harmonium a zpěv. Album je postaveno na souzvuku s autoharfou, což je další neobvyklý a dnes pozapomenutý nástroj podobný citeře. S autoharfou (a také s baskytarou) na CD přispěl Jardův častý koncertní spoluhráč, písničkář Fanda Holý. V menší míře, ale rovněž důležitě, přispěli i další Jardovi spřátelení muzikanti – Mourad se svou mandolínou a Jayk s rytmickými nástroji.

♠   Jarda Svoboda exceluje jako textař i na své solóvé nahrávce. Tentokrát jsou písně daleko osobnější a texty více basnické. Na rozdíl od klasické písničkové formy je zde mnohem důležitější celkové sdělení, které tyto osobní nahrávky nabízí. „Písně jsou jako vždy adresné. Za většinou mých písniček je někdo konkrétní.“ říká Jarda Svoboda o svých textech a také dodává, proč je na albu skladba Slova věnovaná Václavu Havlovi. ♠   „I s Trabandem jsme na nahrávkách některé písně věnovali konkrétním osobnostem. Jen ne takhle doslovně. Ale stačí se zaposlouchat, o čem zpíváme např. v písničce Radiohit na posledním trabandím albu Vlnobeat. Na aktuální desce mám písničku Slova, která je přímo inspirovaná Havlovým esejem Slovo o slově. I po těch letech stále aktuální. Myslím, že slovo je tím klíčem, silou i zbraní. Věřím v sílu slova.“ A tahla víra se promítá do každého verše, sloky, písně, které se na albu nacházejí.
♠   To, že se Jarda Svoboda jednou vrátí k harmoniu v plné intenzitě se dalo po albech Přítel člověka a Domasa čekat. Využít všech možností, které tento nástroj skýtá, ale už Jarda Svoboda zkouší mnohem déle. „Harmonium je moje velmi stará láska. Jsou to takové varhany pro chudé. Často stávalo v malých protestantských sborech, kde jsme v začátcích hodně vystupovali. Jeho zvuk dokáže velice laskavě zaplnit prostor a má lidský rozměr, není v něm ta pompéznost velkých varhan, která vás nekompromisně zatluče do lavice. Harmonium dýchá jako živý tvor. Když chce, umí znít jako ty varhany, ale umí hrát i sprostě, hospodsky.“ Všech těchto poloh se haromóniu na nahrávce SOLO dostalo, ale tentokrát došlo i na prolnutí s dalším exotickým nástrojem. „Už delší dobu si na svoje sólo koncerty zvu spoluhráče Fandu Holého (Stinka, Reverends, Byl pes, Kojoti...), který mě doprovází na basu. Bylo logické, že naše koncertní spoluhraní se odrazí i na desce. V průběhu nahrávání jsme objevili ještě jiný nástroj, který se k harmoniu zvukově dokonale hodí. Fanda odněkud přinesl autoharfu a bylo vymalováno.“
♠   Písničkářství Jardy Svobody má na albu SOLO osobitý chrakter, písničky k „táboráku“ budete objevovat na této nahrávce obtížně. Osud „zlidovění“ se  skladeb ze solového alba nedá očekávat, ale o to intenzivněji posluchače mohou zasáhnout, pokud je nechá k sobě proniknout.
Label: http://www.indies.eu/
Website: http://www.traband.net/
Banzone: http://bandzone.cz/kapelatraband
Facebook: https://www.facebook.com/traband 
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Jarda Svoboda — Solo (May 29, 2016)

NEWS

13.7.2019

Tycho — Weather

9.7.2019

Only Yours

8.7.2019

Peter Cat Recording Co.

8.7.2019

Philary

6.7.2019

Seablite

archiv

ALBUM COVERS X.

The Ills — Disco Volante / Mt. Average (Feb. 19, 2019)
Tais Awards & Harvest Prize
Za Zelenou liškou 140 00 Praha 4, CZE
+420608841540