OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » GREAT BOOK TAIS AWARDS » Jarret — Soulásky a samolásky
Jarret — Soulásky a samolásky  (Oct 18, 2016)

Jarret — Soulásky a samolásky (Oct 18, 2016)

          Jarret — Soulásky a samolásky (Oct 18, 2016)  Jarret — Soulásky a samolásky (Oct 18, 2016)•   O co jde... ...příští rok budeme slavit 25 leté výročí kapely a tak jsme si řekli, že by bylo hezké vstoupit do nového roku s čerstvým, již pátým, studiovým albem...tak se zrodily “Soulásky & Samolásky”.
•   Prvních pár týdnů v červenci jsme se dobrovolně nechali zavřít do kobky nahrávacího studia a vytvořili album, které je snad žánrově ještě hůře definovatelné, než jeho předchůdci. A abychom to zas tolik nepřekombinovali, bděli nad náma mistři zvuku a režiséři Petr Binder a Lukáš Martínek, kteří nehleděli na naše zpocené tváře a vydolovali z nás maximum.
•   Aby byl zvuk doveden k dokonalosti, použili jsme snad na každou písničku jiný bicí (bubeník se cítil jak v nebi), pečlivě přebírali každej mikrofon, několikrát naladili klavír, použili asi tisíc kytar (z toho jedna růžová!) a pozvali si výbornýho saxofonistu Honzu Provazníka a akordeonistu Tomáše Křemenáka (pokud znáte Zaklínače od A. Sapkowského, tak přesně tak vypadal! Jen místo meče na zádech akordeon).
•   “Soulásky & Samolásky” jsou také prvním albem, kde se neopíráme o tvorbu Bohouše Vašáka, našeho dvorního skladatele. Zazní tak písně spřátelených muzikantů, kteří kapele v posledních 25 letech zůstávali nablízku: Ivan Jecha, Michal Krtička, Jan Skácel, Pavel Havlík, Jakub Noha, Martin Kadlec a naše nejmilejší zpěvačka Hanka Skřivánková.Location: Liberec, CZE
Genres: Folk~Rock, Music, Singer/Songwriter
Album release: Oct 18, 2016
Recording: Studio Svárov, Lukáš Martínek
Record Label: Indies Scope
Duration:     40:45
Tracks:
01 Prohrávám     3:41   
02 K čertu     3:29  
03 Připomínáš déšť     4:17   
04 Vlak poslední     5:33   
05 Andělé     2:29   
06 Zavři teď oči     2:36   
07 Sexy nimrod     3:18   
08 Stokilová dáma     4:28   
09 Ulice půlnoční     3:30   
10 Queen a Jack     4:09   
11 Song lodního kuchaře     3:15
Personnel:
•   Hanka Skřivánková — vocal, synth, percussion
•   Michal Kadlec — guitar, vocal
•   Marek Štulír — bass, novocal
•   Daniel Hutař — keyboards, provocal
•   Tomáš Piala — drumsO ALBU
•   Chytré, ale zároveň chytlavé písně podpořené skvělými vokály řadí kapelu mezi špičku naší folk rockové scény. Jarret  se i na nové nahrávce prezentuje nápaditými texty, živým projevem a muzikantskou vytříbeností.  Producent Peter Binder dokazal tyto atributy vyvážit a na pátém studiovém albu s hravým a všeříkajícím názvem Soulásky & Samolásky, a podpořit punc vyjímečnosti Jarretu v současném folkrocku.
•   Nové album liberecké folkrockové stálice může znamenat také začátek nové etapy kapely. Soulásky & Samolásky jsou totiž prvním albem, kde se Jarret neopírá o tvorbu svého dvorního autora Bohouše Vašáka. Zakládající člen Jarretu, Marek Štulír, podhaluje motto nové nahrávky. „Když jsme připravili písně co budeme nahrávat, tak se nám vybavila slova jednoho nejmenovaného klasika a bylo jasné, že to je motto naší nové desky — Znám jen tři druhy písní. Jak on ji má rád, ale ona ho nechce. Ona ho má ráda, ale on ji nechce. Anebo o pití.“ ♦   Právě tento citát si při poslechu Soulásek & Samolásek můžete vybavit mnohokrát. Niterné zpovědi o samotě a stesku, o nešťastných láskách, či o šťastných láskách s nešťastným koncem, tvoří podstatnou obsahovou část nového alba (a jedna skladba o pití zazní rovněž). Jarret však i tuto tématiku dokáže ve svých písních podat až s ironickou syrovostí a jindy zase s nadhledem a lehkostí, a tak při poslechu alba nevzniká tísnivá atmosféra. Baladu střídá reggae, po blues přijde rock a prostor dostane i disko. Fúze mezi žánry, to je další z tradičních poznávacích znaků skupiny Jarret. Stejně jako předchozí alba „Za Hrany“ a „Vztahem zapni“ jsou také Soulásky & Samolásky i přes žánrový crossover velmi konzistentní a Jarret zde zůstává Jarretem.
•   Autorsky je album tvořeno písněmi spřátelených muzikantů, kteří kapele v posledních dvaceti letech zůstávali nablízku. Nová svoboda dala autorskou příležitost i Hance Skřivánkové, která svou písní Sexynimrod rozčeřila hegemonii mužského úhlu pohledu na albu. Břitce úsměvný text o stárnoucím milovníkovi mnohé muže vyděsí hned dvakrát. Poprvé se leknou, zda ta píseň není právě o nich, a podruhé, jestli to nedej bože není pravda.  Na albu dále zazní bluesovými kluby vonící písně z autorské dílny pánu Ivana Jechy a Michala Krtičky (Poslední vlak, Stokilová dáma, Ulice).
•   Podruhé Jarret sáhnul také do sbírek poezie Jana Skácela, aby z nich vybral nádhernou báseň Andělé.
•   Dvě rozverné písně od Pavla Havlíka rozjasňují album a vytrhávají možná i Jarret samotný z představy o milé a ukázněné kapele. (Ve sklepě, Song lodního kuchaře) a Jakub Noha dodává svými texty i takto mnohovrstevnaté kapele nový rozměr a hudba nutí Jarrety k dalšímu žánrovému úkroku. (Queen & Jack, Připomínáš déšť) Asi nejblíže dosavadní „jarretí tvorbě“ tak zůstávají písně Martina Kadlece, které dávají prostor především Hance Skřivánkové, jejíž zpěv oběma skladbám (K čertu, Prohrávám) dominuje.
•   Po zvukové stránce snese nové album Jarretu znovu ta nepřísnější srovnání a to i přesto, že se studiová úprava nijak výrazně neliší od živé produkce kapely. Přístup hudebního režiséra Petera Bindera ještě více umocňuje osobitý projev kapely. Vzniká tak dynamické album, kde se hudebníci nebojí tichých a intimních momentů, stejně jako intenzivní syrovosti a gradace. Hutná rytmická sekce bubeníka Tomáše Pialy a basáka Marka Štulíra, party elektrických i akustických kytar Michala Kadlece a klavír Daniela Hutaře, vytváří pevný piedestal pro nádherný hlas Hanky Skřivánkové. Hravost Jarretu je pak patrná v nepatrných J hudebních detailech, ať už to je drobná rytmika či neotřelé zvuky. V roli hostů Jarretům pomáhají oba režiséři — Peter Binder a Lukáš Martínek, stálý host skupiny, hráč na dechové nástroje Jan Provazník alias Mr. Ropeman,  a na tahací harmoniku Tomáš Křemenák
•   Soulásky & Samolásky jsou určitě jiné, než předchozí alba skupiny Jarret. Kapela definitivně vyrostla z teenagerovských let a její náhled na výběr písní i přístup k hudbě se posunul. Všechno má svůj pohyb a vývoj. Nové album skupiny Jarret je toho jasným důkazem.
Alba:
•   Hic non sunt leones (1997)
•   O tom co se možná stalo (2000)
•   Unikat (2002)
•   Vztahem zapni! (2006)
•   Jarret sobě (2008)
•   Za hrany (2011)
•   Soulásky a samolásky (2016)
Website: http://www.jarret.cz/
Bandzone: http://bandzone.cz/jarret
Facebook: https://www.facebook.com/Jarret-230398041344/
■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■(←→)■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■

Jarret — Soulásky a samolásky  (Oct 18, 2016)

NEWS

9.7.2019

Only Yours

8.7.2019

Peter Cat Recording Co.

8.7.2019

Philary

6.7.2019

Seablite

6.7.2019

Jesca Hoop — Stonechild

1.7.2019

Dire Wolves

archiv

ALBUM COVERS X.

Féloche — Chimie vivante (14 Sep 2018)
Tais Awards & Harvest Prize
Za Zelenou liškou 140 00 Praha 4, CZE
+420608841540