Úvodní stránka » Monthly statement » Jiří Křivka - Toyen / Půlnoc / Zikkurat

  (video komentoval Jiří Křivka dne 22. prosince 2010)  

 Jiří Křivka  

 Toyen / Půlnoc / Zikkurat

 

"Energie vyzařuje z akce, z rukou, z pohybu a ne ze soustředěného výrazu tváře, to je naprosté nepochopení rockové muziky jako show. Patologická posedlost detailem je u televizní produkce smutnou tradicí. Zavání to jen falešným intelektualismem a zbytečným psychologizováním. Například na některé koncerty Led Zeppelin se skoro nedá koukat, filmaři prostě nevěděli, o čem ta muzika vlastně je..."

 

Booker T & the MG's - green onions - mod classic 60s

www.youtube.com

Booker T & the MG's - green onions - mod classic 60s
 ----------------

 

"Už tehdy byli režiséři a střihači ignoranti...

 Steve Cropper potí krev a kamera zabírá obličej basáka. Stejně tak i Bookerovo sólo..."

 

 

 

Toyen

 se dali dohromady v únoru roku 1989. Bubeník Jiří Šimeček a baskytarista Petr Václavek, kteří byli oba ex-členy pražské novovlné kapely Letadlo (kapela později změnila název na Jižní Pól), nejprve založili skupinu Eden, ve které se ovšem hudebně necítili spokojeni. Sháněli vhodné spoluhráče až se sestava ustálila: Petr Chromovský (zpěv), Ivo Heger (kytara), Jiří Křivka (kytara), David Ondříček (klávesy), Petr Václavek (baskytara), Jiří Šimeček (bicí). Skupina se pojmenovala Toyen (dle pseudonymu surrealistické malířky 30. let Marie Čermínové).O skupinu začal být poměrně rychle zájem v tehdejších médiích a u klubových posluchačů. Toyen změnila složení na klasickou "čtyřku", Chromovský, Heger, Václavek, Šimeček. Nový hudební klub Rock Café na Národní třídě byl "domácí" základnou skupiny a nastartoval její kariéru,díky koncertu v roce 1990,který viděl budoucí sponzor skupiny Toyen, Scott Murphy, novinář a pracovník marketingu v New Yorkské TV ABC. Skupina měla v té době již první hit Po stopách zmizelých železnic a připravovala se první cesta do USA, vrcholící v New Yorku koncertem v legendárním klubu CBGB´s. Toyen již způsobila senzaci při prvním vystoupení na Broadwayi, které připravila TV ABC jako party v Shooting Gallery.

Toyen se daří a po vydání CD, LP a MC Last Free swans! je objevena na hudebním festivalu v Bregenz v Rakousku moderátorem Paul Kingem a štábem MTV 120minutes. Ten zařazuje klip Last free swans! do svého pořadu a začíná se zajímat o hudební dění v Praze. V létě 1992 je pozván bubeník Jiří Šimeček do New Yorku na New Music Seminar, kde připravuje kontakty a nový výjezd Toyen do Spojených států, který se uskutečnil v létě 1993. Toho se účastnil i autor klipu Last free swans! David Ondříček,který o skupině natáčel filmový dokument. Předtím ale ještě v roce 1992 odjíždí skupina Toyen do Velké Británie, kde se účastní festivalu v Cardiffu.

 Nové CD, tentokrát v češtině - Malíř smutnej, bylo realizováno v roce 1993. Již bez kytaristy Ivo Hegera, kterého nahradil Jiří Křivka. Tato výměna se ukázala pro skupinu jako osudná, ačkoli Toyen byla na pomyslném vrcholu, měla i nominace na CZ Grammy, nyní Anděl, ve staronové sestavě nedokázala reagovat na nové trendy, především klubové taneční hudby, jejíž nástup jakoby předeslal soumrak tehdejších kytarovek. Paradoxně ale právě Jiří Křivka vytvořil na tehdejší dobu dva velmi zdařilé taneční mixy Železnice - N.Y.C.Summer mix a Bestie - Groovie mix. Toyen si zahrála jako předkapela Depeche Mode na Devotion Tour 1993 a i když jí stále byla nakloněna kritika a posluchači klubů, nepřerostla v masový fenomén. Po určité odmlce vydává poslední CD, obsahující rovněž CD ROM profil a historii hudební skupiny Toyen. Symbolicky je produkčním této desky Ivo Heger, který si na ni i zahrál. Toyen se zařadila ve svém vrcholovém období ke kapelám, které dokázaly osobitě reflektovat na vývoj především britské hudební scény a dokázala navázat na Letadlo, zakázané nomenklaturním režimem v roce 1982. Inteligentní, kytarová, melodická alternativa si získala především klubové posluchače.

 --------------------------------------------------------------

Tolik z oficiální biografie Toyen na Bandzone.cz. Jiří Křivka k tomu připojuje jednu myšlenku, objasňující celý kontext:

"Byl jsem zakládajícím členem Toyen a jejím uměleckým vedoucím v roce 1989, potom ještě v roce 1992-93, to už byla ale kapela před rozpadem. Tehdy poslední album Malíř smutnej jsem v podstatě nahrál sám, s výjimkou několika tracků a zpěvu."
 

TOYEN-18.12.Last free swans 2010! LiveTOYEN-LIVE! original -line up,Last free swans!2010

 

TOYEN-18.12.; Last free swans 2010! Live

 

 

 

TOYEN-LIVE! original -line up, Last free swans! 2010

 

Genre: Indie / Shoegaze
Website: bandzone.cz/toyen 
http://www.myspace.com/toyenmusic

 ----------------

News & Actualities

13.11.2011

Eric Copeland – Whorehouse Blues (2011)

13.11.2011

Carter Tanton – Free Clouds (2011)

13.11.2011

Kathleen Edwards – Voyageur (2012)

12.11.2011

Nina Hagen – Volksbeat (2011)

12.11.2011

Gary Lucas & Gods and Monsters – The Ordeal of Civility (2011)

12.11.2011

Aurelio Voltaire – Riding a Black Unicorn Down the Side of ...

12.11.2011

Skaldowie – Od Wschodu do Zachodu Słońca

29.10.2011

Anna Ternheim – The Night Visitor

8.9.2011

Jack Johnson - Brushfire Fairytales

29.8.2011

Ladě – Kalná

archiv

News & accesories

Happening

Music. Warmth people. Good songs.Delight in female voice.YOU!

Kaki King