OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » EDITORIAL » Kde leží legendární Vinland?
Kde leží legendární Vinland?

„Snorri“, replika šestnáctimetrové vikingské kupecké lodi, které se říkalo „knarr“

                              Kde leží legendární Vinland?
Od frajera z Kanady.
♦   V TÉ zemi divoce rostla pšenice a plody podobné brusinkám, vodní toky byly plné lososů a v zimě nemrzlo. Podle měřítek doby před tisíci lety to byl ráj. Vyprávění o 36 odvážných mužích, kteří se tam vypravili, dalo podklad k tomu, že se ve 20. století začalo hledat místo v Severní Americe, kam možná poprvé vstoupili Evropané.
♦   Někdy v letech 990 až 1000 n. l. se Viking Leif Eriksson a jeho muži vydali na průzkumnou cestu dlouhou 2 000 kilometrů. Eriksson plul podél západního pobřeží Grónska směrem na sever a pak zamířil na západ, až se dostal na dvě suchozemská území, která pojmenoval Helluland a Markland. Dnes jsou tato území ztotožňována s Baffinovým ostrovem a s Labradorem. Kde se tato skupina vylodila potřetí, zůstalo zahaleno tajemstvím. Kde tedy leží legendární Vinland?
♦   V roce 1959 se tímto zkoumáním začali zabývat archeologové Helge Ingstad a jeho manželka Anne Stine Ingstadová. Měli k dispozici jen nepatrné stopy z toho, co zaznamenali starověcí Normané v takzvaných islandských ságách, které obsahují směsici pravdy a smyšlenek. Manželé Ingstadovi procestovali křížem krážem východní pobřeží Severní Ameriky a na svých cestách urazili tisíce kilometrů po moři a souši, i vzduchem. Nakonec byli odměněni, když na severním mysu ostrova Newfoundland náhodou přišli do malé obce L’Anse aux Meadows. Tam je místní usedlík George Decker přivedl na místo, kde to vypadalo, že jsou v zemi zarostlé rozvaliny domů.
Sedm let archeologických vykopávek, které zaujaly pozornost veřejnosti, podle všeho osvětlilo historii toho místa. Za povšimnutí stojí, že Ingstadovi objevili osm drnových staveb a bronzový spínací špendlík, který sloužil k sepnutí oděvu. To všechno neslo známky toho, že tam byli Vikingové. Jedním z nejdůležitějších objevů bylo odkrytí malé pece, v níž se tavívalo železo. Pozůstatky strusky byly datovány do doby, která je v ságách zaznamenána jako doba Erikssonova příchodu do Nového světa. Konečně to vypadalo jako doklady, jimiž se potvrdí přítomnost Vikingů v Severní Americe.
♦   Místo, které nyní známe jako L’Anse aux Meadows, ve skutečnosti neodpovídá popisu legendárního Vinlandu. Pravděpodobně se nám nikdy nepodaří s jistotou určit přesnou polohu té země. Zdá se však, že i když Vikingové zřejmě nebyli prvními, kdo vstoupil na území Severní Ameriky, přišli přibližně 500 let před Kolumbem.
♦   Je možné, že se dnes vydáte na toto místo a nahlédnete do doby vikingských výprav. Můžete tam vidět znovu postavené příbytky z drnů a repliku vikingské lodi, v níž se Erikkson snad vydal na svou velkolepou plavbu. Průvodci v dobových kostýmech ve vás možná vyvolají touhu vrátit se o tisíc let nazpět a pomohou vám představit si, že žijete jako Vikingové.
Moje doporučení: prostudovat si ještě tyto odkazy:
•   http://www.ensignmessage.com/archives/vikings.html
•   http://whc.unesco.org/en/list/4/gallery/
_____________________________________________________________

Kde leží legendární Vinland?

NEWS

13.7.2019

Tycho — Weather

9.7.2019

Only Yours

8.7.2019

Peter Cat Recording Co.

8.7.2019

Philary

6.7.2019

Seablite

archiv

ALBUM COVERS X.

Adron — Water Music (August 17, 2018)
Tais Awards & Harvest Prize
Za Zelenou liškou 140 00 Praha 4, CZE
+420608841540