OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Kirsten Ludwig — We Get It Now (Oct 26, 2018)

Kirsten Ludwig — We Get It Now (Oct 26, 2018)

                  Kirsten Ludwig — We Get It Now (Oct 26, 2018)Kirsten Ludwig — We Get It Now (Oct 26, 2018)✹      „We Get It Now“ je třetí album singer~songwriterky Kirsten Ludwig. Od jejího debutu v roce 2014 Kirsten cestovala a pracovala na řadě míst. Zúčastnila se letního hudebního programu v Berklee, turné po Kanadě s Madic Records a vystoupení v Německu, Nizozemsku, Rakousku a Švýcarsku. Možná v důsledku této pozoruhodně pomíjející kariéry dává teď prostor nadprůměrnému albu. Je dynamické, většinou v pomalejších tempech, v každé skladbě jsou zahrnuty zvukové scenérie. Přesto bych chtěl zdůraznit, že po celé stopáži se dostáváme do podmanivé atmosféry. To by znamenalo, že tohle je druh alba, které můžete časem brát  jako background a zapomenout na vše naokolo, nezní to však jako new age, ani jako ubohoučká keltská hudba v moderním pojetí. Je pravděpodobné, že posluchači „We Get It Now“ budou viset na každém slově Kirsten, přemýšlet o něm (Golden Girl), čerpat nadšení z nekomplikovaných skladatelských postupů a dostanou z něj maximum možného, včetně návyku. Texty písní hovoří o zármutku, ztrátě a odporu, jakési rozmrzelosti či nelibosti, nejde tedy o lacině sentimentální album. Nicméně implicitně, ale nezaměnitelně, Ludwig také zpívá o přežití. Jak je naznačeno jeho názvem „We Get It Now hovoří o břemenu, zátěži a posílení, komfortu ze zážitku, ze všech zkušeností. Ludwig jako vzor či inspiraci citovala indie~pop skupiny, jako je Beach House s Victorií Legrand při formování jejího soundu. Je dobré si oba hlasy těchto zpěvaček porovnat, kvůli příbuznosti i lehkým a originálním rozdílům hlasového rozsahu v kontraaltu. Kirsten zpívá o trochu výš, resp. svůj hlas položila právě takto.
✹      Kontraalt, též contralto, je nízko položený ženský hlas, jehož rozsah je podle některých definic položen níže, než je tomu u altu. Přibližný rozsah altu odpovídá g ~ f2. Existuje určitý rozpor mezi tím, jak je termín kontraalt definován v populární a v klasické hudbě. V populární je obvykle chápán jako hlas dosahující nižších tónů než alt. Tyto vlivy, stejně jako mnoho současných kanadských umělců, jistě mohou intuitivně vyvolávat pocit propojení v jejích snových skladbách. „We Get It Now“, zvláště v písních „There You Are“ a „Dead Spaces“ s měkkými bubny a vřelými vokály navíc přináší reminiscence na Stevie Nicks a Fleetwood Mac.
Born in Comox, and lived in Courtenay, Calgary, Kamloops, Canada
Location: Victoria, BC, Canada
Album release: Oct 26, 2018
Record Label: Oscar St. Records
Duration:     37:18
Tracks:
01. Back to Bed   3:40
02. Borderline   5:14
03. There You Are   3:51
04. We Get It Now   3:51
05. Trails   3:38
06. Dead Space   4:24
07. Golden Girl   3:42
08. The Other Side   4:23
09. Something I Wanted to Know   4:45
Credits:
✹      Recorded in Victoria, BC
✹      Produced by Colin Stewart & Kirsten Ludwig
✹      Engineered & mixed by Colin Stewart (The Hive)
✹      Mastered by Stuart McKillop (Rain City Recorders)
✹      Photograph & album design by David Fenton
ABOUT:
✹      Although blooming from the suburbs of Calgary, AB, Kirsten Ludwig belongs to no set of roads and dwells in transition. A nomad at heart, Ludwig finds true solace in her quiet ambition, gentle voice, and mellotron~induced thoughts. With a soft demeanour and heavy mind, Kirsten Ludwig achieves simultaneous vulnerability, strength, grace, and madness.
✹      Only having started professionally pursuing music in 2014, Ludwig has managed to develop a detailed list of notable events in quite a short amount of time. After attending Berklee’s summer program, she was given the opportunity to record an album, which would be her first, through the Rawlco 10K20 Grant in Alberta. Ludwig released 'Drifting' [2014] independently — an album heavily influenced by the likes of Kathleen Edwards and Volcano Choir.
✹      Kirsten Ludwig released her sophomore album, ‘Honest Tracks’ [2016], with the support of FACTOR, fresh faced and determined to establish herself as not only a songwriter, but a producer and visionary. Journeying quite far from her last release, Ludwig managed to find an unusual approach that allowed her to weave stirring melodies into her cryptic, yet genuine lyrics. Following the release of ‘Honest Tracks’, Ludwig set out on a solo cross Canada house show tour with Dan Mangan’s Madic Records, giving her the necessary knowledge to then independently book and tour Germany, The Netherlands, Austria, and Switzerland for 6 weeks in the fall of 2016 with fellow songstress Alexandria Maillot.
✹      ‘We Get It Now’, Kirsten Ludwig's third release, is an infusion of dream~pop, haunt~folk, and Canadiana; with its low~key atmosphere, thoughtful arrangements, and honest sound guiding the way. With influences like Beach House, Laura Marling, and Sharon Van Etten, Ludwig set out to produce a record — alongside Colin Stewart (Dan Mangan, Black Mountain, Sleepy Sun) — with strong melodic structures, catchy hooks, and soaring dynamic soundscapes. ‘We Get It Now’ is anchored by themes of loss, grief, fleeting optimism, and residual anger.
Description:
✹      “There You Are” grew out of Ludwig’s ruminations over the outcome of her last relationship. While touring across Canada behind Honest Tracks, she was left with too much time to think—the sparse Ontario terrain, in particular, allowed her eye to slip over the landscape and drift into her thoughts:
✹      It felt like every time I got in the car to make the trek to the next show, that person was there, again, with me and I couldn’t seem to get away. In a sense, this is the „I’m sorry“ song on the record — detailing my shortcomings as well as theirs. I somehow found the strength to admit that there are two sides to everything after all.
✹      The wispy guitars and Ludwig’s ethereal echoes capture the weightless, disoriented feeling of looking out bleary~eyed at an unchanging landscape while on a long drive. „There you are,“ Ludwig says, as if seeing her addressee like a mirage in front of her. The song’s story plays out like a one~sided conversation, with Ludwig imagining what she would say to her ex~lover if they were with her: „I miss you all the time, especially on these long drives,“ she sings. The washed~out wistfulness diminishes the rage Ludwig says she felt, with only traces of her anger flashing through.
✹      Working as producer alongside Colin Stewart (Destroyer, Black Mountain, Sleepy Sun), on We Get It Now, Ludwig draws influence from the dreamy Beach House and singer~songwriters Laura Marling and Sharon Van Etten, guiding the record through loss and grief with sweeping sincerity.
Website: http://www.kirstenludwigmusic.com/
Bandcamp: https://kirstenludwig.bandcamp.com/album/we-get-it-now
Twitter: https://twitter.com/kirstenludwig
YouTube: https://www.youtube.com/user/kirstenludwigmusic
Facebook: https://www.facebook.com/kirstenludwigmusic
Label: https://oscarstrecords.com/
_____________________________________________________________

Kirsten Ludwig — We Get It Now (Oct 26, 2018)

NEWS

13.7.2019

Tycho — Weather

9.7.2019

Only Yours

8.7.2019

Peter Cat Recording Co.

8.7.2019

Philary

6.7.2019

Seablite

archiv

ALBUM COVERS X.

Mulatu Astatke — Afro~Latin Soul, Vols. 1 & 2 (July 20, 2018)
Tais Awards & Harvest Prize
Za Zelenou liškou 140 00 Praha 4, CZE
+420608841540