Úvodní stránka » EDITORIAL » Kytara – Co se do ní vloží, to z ní i vyjde
Kytara  Co se do ní vloží, to z ní i vyjde (2012)

Kytara — Co se do ní vloží, to z ní i vyjde
≡  ANDRÉS Segovia, Carlos Montoya a Chet Atkins jsou jména, která znají milióny lidí na celém světě. Co mají společného? Zaujali publikum svou hrou na křehký dřevěný strunný nástroj — na kytaru.
≡ Zvuk kytary lze slyšet všude na zemi, neboť na ni hrají jak amatéři, tak profesionálové. Jeden z těch, kteří se zasloužili o vzrůstající zájem o ni, je zesnulý španělský koncertní kytarista Andrés Segovia, který kytaru pozvedl z bezvýznamného nástroje na nástroj klasický, koncertní.
Proč je kytara tak populární? Možná proto, že její zvuk, ať již jde o flamenco, klasický nebo moderní styl, vzbuzuje rozličné nálady. A svůj podíl má i to, že se snadno přenáší.
≡ Ať již je důvod pro její oblíbenost jakýkoli, způsob, jak je kytara sestavena, má velký vliv na její zvuk. Nejlepší kytary jsou obvykle stavěny s velkou láskou a péčí a vyrábí je člověk známý jako kytarář. Navštivme tedy dílnu jednoho kytaráře v americkém státě Tennessee a podívejme se, jak dělá kytaru.
Kde se získává kvalita
≡ Kytarář nás přivítal ve své dílně a hned nás upoutalo velké množství dřeva. Ale není to jakékoli dřevo. Každý kus byl pečlivě vybrán a uskladněn pro budoucí kytary. Smrk a cedr na vrchní desku; růžové dřevo, mahagon a javor na zadní desku a luby (boční stěny); mahagon a španělský cedr na krk. Na kytary určené pro flamenco se obvykle na zadní desku a luby používá cypřiš a platan. Bereme do ruky jeden kousek dřeva a všímáme si, že je na něm vyznačeno datum. Náš přítel kytarář vysvětluje: „Raději nepoužívám dřevo, které přirozeně neprosychalo asi pět let.“ Proč? „Protože léta zkušeností prokázala, že výsledné vlastnosti nástroje závisí na stáří a kvalitě dřeva a na zručnosti kytaráře.“
≡ Dívejme se teď našemu kytaráři přes rameno, jak staví klasickou kytaru. Kytary se všeobecně dělí na dvě skupiny: na klasické, čili španělské, a na kytary s kovovými strunami. V čem se liší? Kytarář odpovídá: „Liší se v mnoha ohledech, ale nejsnadněji je rozpoznáme podle ostrunění. Jak již napovídá i název, kytara s kovovými strunami má struny z kovu. Vyrábějí se v mnoha velikostech a v různých tvarech. Na druhé straně má klasická kytara tři struny nylonové nebo ze zvířecích střívek, například ovčích, a ostatní tři jsou z hedvábného vlákna s kovovým opředením.“
≡ Náš kytarář je nejraději, když každý zákazník navštíví jeho dílnu, a on si může poslechnout, jak hraje. Pak může kytaru postavit na míru. Jak? Náš mistr vysvětluje: „Pozoruji, jak hrají a jak mají silný úhoz na struny. Také chci vědět, jak budou kytaru používat. Pak mohu stavební postup mírně přizpůsobit, aby jim nástroj vyhovoval. Hrají jemně? Pak mohu udělat určité části kytary tenčí nebo menší, aby zvuk vydávala lehčeji. Hrají dynamicky? Pak musí být konstrukce kytary poněkud robustnější.“
Stavba krok za krokem
≡ Přední deska neboli vrchní rezonanční deska: Skutečná stavba začíná výběrem vhodného dřeva. Náš kytarář pečlivě probírá stoh smrkového dřeva a některý kousek si přikládá k uchu a poklepává na něj prstem. Všímá si mnoha věcí. Slyší dlouhý, jasný, hlasitý a melodický zvuk, nebo pouze tupé dunění? Téměř všechny vrchní i spodní desky se vyrábějí ze dvou sesterských polovin. Vyříznou se z jedné desky, která se pak otevře jako kniha. Proto obě poloviny vypadají stejně a mají stejné zvukové vlastnosti.
Rozeta: Vrchní deska se ztenčí asi na 3 milimetry a nádherná výztuha zvukového otvoru, čili rozeta, se pečlivě začlení do prostoru, který se pro ni vyřízne. Rozeta se skládá z mnoha kousků dřev rozličných barev a je jedním z míst, kde může kytarář vyjádřit své umělecké vlohy. Zhotovení a usazení rozety si často vyžádá celý den pilné práce. Když zaklížení rozety dostatečně zaschne, vrchní deska se ještě ztenčí, obvykle na 2,5 milimetru. Deska se nyní přiřízne do tvaru kytary a zespodu se naklíží veškeré výztužné žebrování. Toto žebrování je důležité pro zvukovou nosnost a pevnost korpusu kytary. Většina kytarářů se shoduje na tom, že vrchní deska se na zvuku podílí nejvíce a je z jednotlivých částí kytary tou nejdůležitější.
Na zadní stěnu a luby si kytarář obvykle vybírá především brazilské růžové dřevo kvůli jeho nádherné kresbě, různému zabarvení a vlastnostem podporujícím vznik zvuku.
Citlivá práce s dřevem
Luby: Kytarář dále ztenčí kytarové luby z růžového dřeva asi na 2,4 milimetru. Nyní přichází jeden z nejobtížnějších úkonů, ohnutí lubů do tvaru kytary. Luby z růžového dřeva se obvykle ponechají namočené ve vodě 24 hodin, a pak se ohýbají přes nahřátou trubici do náležitého tvaru. Voda ve dřevě se přemění v páru, čímž dřevo změkne a jemně se poddá žádanému tvaru. „Ach ano,“ říká náš kytarář, „když jsem se to učil, několik mi jich prasklo.“ Kytarář, který staví pouze několik kytar, raději ohýbá luby tímto způsobem, neboť to mu umožňuje zakřivení lubů mírně přizpůsobit na každou kytaru a zřídka má dvě kytary, které by měly naprosto totožný tvar.
Krk: Nyní je na řadě hrubé opracování krku. Nejčastěji se na něj používá mahagon a španělský cedr. Tato dřeva se volí kvůli jejich síle, tuhosti a relativně malé hmotnosti. Protože se jedná o koncertní kytaru, při stavbě se použije španělský způsob, což znamená, že luby budou zaklíženy do patky krku a krk nebude odnímatelný, jak tomu bývá u jiných kytar. Svůj konečný tvar dostane, jakmile bude sklížena celá kytara.
Vrchní deska se nyní přiklíží k lubům, ale protože luby jsou tak tenké, přiklíží se k nim proužek dřeva ohnutý do náležitého tvaru, jemuž se říká olubení. Někdy se k tomu používá vrba, protože je lehká a po namočení ve vodě se snadno ohýbá.
Spodní rezonanční deska: Pak náš kytarář začne pracovat na spodní desce, která bude z brazilského růžového dřeva. Většina kytarářů nejraději vybírá spodní desku tak, aby se lubům co nejvíce blížila barvou i kresbou dřeva. Poslechněme si pozorně, jak náš kytarář z této desky trochu ubírá, bere ji do rukou a prohýbáním zkouší její pevnost, poklepává na ni a naslouchá jejímu zvuku a pak ještě trochu ubírá. Když je dřevo dostatečně tenké, rozezvučí se, jako když udeříte do kovového plátu. Pak přiklíží tři příčná žebra. Obvykle jsou ze smrku nebo z mahagonu kvůli pevnosti, malé hmotnosti a stálosti při změnách vlhkosti. Na jejich pevnosti velice záleží, neboť spodní deska je velmi tenká. Dalším krokem je přiklížení spodní desky, které probíhá stejně jako u vrchní desky.
≡ Nyní už to začíná vypadat jako kytara. Vrchní a spodní deska zatím trochu přesahují, a tak se teď oříznou do konečného tvaru. Na ochranu hran kytary se kolem nich na vrchu i na spodu přiklíží tenké proužky dřeva. Obvykle se k tomu volí růžové dřevo kvůli jeho kráse a pevnosti.
Kde začíná hudba
Hmatník a kobylka: Zbývá už jen přiklížit hmatník z ebenu a kobylku z růžového dřeva. Hmatník se ztenčí na 6 milimetrů a přiřízne do své konečné podoby. Do hmatníku, do drážek vyřezaných v přesně stanovených vzdálenostech, se pak zapustí kovové pražce. Tyto vzdálenosti jsou určeny matematickým vzorcem a na jejich přesném umístění velice záleží. Je-li umístění chybné, ucho tuto chybu okamžitě pozná a taková kytara bude nepřijatelná. Hmatník se naklíží na hrubě opracovaný krk a začíná práce na poslední důležité části, na kobylce.
≡ Kobylka je kousek růžového dřeva, který je naklížený na rezonanční desku. K ní se přivazují struny. Její umístění je stejně důležité jako rozmístění pražců, a určí se podle stejného matematického vzorce. Ne, náš kytarář to nemusí vypočítávat pro každou kytaru. Jednoduše staví všechny kytary o stejné velikosti a na každé z nich použije stejné rozmístění. Důležitý je i způsob, jakým se kobylka přiklíží. Někteří kytaristé zažili horké chvíle, když se jim kobylka utrhla! A není divu, když si připomeneme, že natažené struny mohou vyvinout tah přes 45 kilogramů, k němuž je třeba přičíst sílu kmitajících strun.
Povrchová úprava nástroje
≡  Ale trochu předbíháme. Vzpomínáte si na ten hrubě opracovaný krk? Je třeba jej zaoblit do konečného tvaru. Náš kytarář vysvětluje: „Jsem rád, když v tomto stádiu nový majitel kytary přijde, aby mohl tvar krku schválit, neboť dobrý kytarista může pocítit i rozdíl jednoho milimetru v tloušťce!“
≡ Naše kytara je nyní již téměř hotová. Zbývá pouze konečné začištění, dokončení a vyhlazení pomocí smirkového papíru. Jakmile je kytarář spokojen s tvarem a hladkostí svého výtvoru, nanese na kytaru ochranný nátěr.
≡ Názory kytarářů ohledně optimální povrchové úpravy se liší. Avšak většina dnešních kytarářů používá rychleschnoucí lak, který se nanáší stříkáním. Nalakováním je povrchová úprava dokončena a na kytaru lze hrát asi za dva týdny. Jaká povrchová úprava dává kytaře nejlepší zvuk? Náš přítel odpovídá: „Jsou na to různé názory, ale mnoho vynikajících starých kytar ze Španělska bylo dokončeno francouzskou politurou. Avšak tato povrchová úprava vyžaduje časté obnovení, za pouhých pět let.“
Konečně hudba!
≡ Naše vzrušení vrcholí, když se blíží hodina pravdy! Struny jsou připevněny na jednom konci ke kobylce a na druhém konci k ladicí mechanice, čili kolíčkům na hlavici kytary. Nakonec přichází na řadu zkouška zvuku. Struny se přestávají vytahovat a zůstávají naladěné, drží si správné tóny. Konečně, po dlouhé a trpělivé stavbě, máme kytaru!
≡ Ale přesto ještě není připravená k profesionálnímu použití. Kytarář vysvětluje: „Nová kytara obvykle dosáhne nejlepší zvuk, až když se na ni hraje asi šest měsíců. Všeobecně lze o vlastnostech takové kytary říci mnoho po jejím dokončení. Zní basové tóny plně a zvučně? Zvoní vysoké tóny jako malé skleněné zvonečky? Je kytara zvukově vyvážená ve všech polohách na hmatníku? Kvalita zvuku bude ve velké míře záviset na zručnosti kytaráře při výběru optimálních materiálů a jejich spojení způsobem, který co nejvíce vytěží z jejich vlastností.“
≡ A tak až budete příště v nadšení poslouchat některého vynikajícího kytaristu, vzpomeňte si, že to, co se do kytary vkládá, výběr materiálu a zručnost kytaráře, určuje ve velké míře i to, co z ní bude vycházet.

  ------------------------------------------------------------
≡ In this workshop each student will construct a OOO-style steel string acoustic guitar from a Stewart Macdonald kit. These kits use top quality woods and produce instruments which can rival even the greatest luthier builds.

WORKSHOP DESCRIPTION
≡ The Acoustic Guitar Building Workshop will teach students the fundamentals of instrument design and construction, other topics covered include:

learning how to use a blueprint and templates
proper techniques for various glues
tool sharpening
sculpting wood using rasps and hand planes
correctly locating bridge and other hardware
fret work
learning how to route for and install binding
inlay procedures
nitro-cellulose finishing techniques
making a bone nut and saddle
learning about different species of wood and their properties
learning safe shop procedures
≡ After completing this workshop, the student should be knowledgeable enough to continue studies in the art of luthiery on their own. The workshops will take place over a span of three weekends. The first two will be consecutive then a weekend will be skipped, then a final weekend workshop will complete the instrument. Enrollment will be limited to 8 students per workshop.

Workshop Materials and Supplies
≡ The workshop fee includes the guitar kit, plan, tuners and all required tooling and supplies. Each student will work at their own fully-equipped workstation. These specially-designed drafting workbenches were created by the school expressly for guitar building and repair. Useful handout materials will also be provided.

Recommended Pre-requisites: Familiarity with hand tools and wood working procedures is extremely beneficial. In lieu of these skills, it may be assumed that some work will need to occur outside of the classroom. It is also recommended that students have completed our Setup & Maintenance Course and Fretting Workshop as familiarity with the skills learned in these classes will be useful in this workshop, although it is not mandatory.

Guitar Finish
≡ Students may elect to apply the finish on their own outside of class using French polish or other wipe on or spray techniques or the school can finish the instrument in nitro-cellulose lacquer using the traditional manner. If the student chooses to have the school finish their guitar, the student is perfectly welcome to help with this process and learn some techniques along the way, or the instrument can be finished entirely by the teacher. The cost of this service will be $600.

NOTE
≡ Students can secure their space in class with a non-refundable 50% down-payment, balance due one week prior to class commencement.
Fortaken: http://www.specimenproducts.com/acoustic-guitar-building-workshop/
-------------------------------------------------------------------------------------------
Aluminum, bolt on, chambered
The Aluminum Deluxe

FEATURES
Neck: Flame maple with extra-thick Madagascar rosewood fingerboard with aluminum fret-markers and side dots
Scale length: 25-1/2"
Fretboard: Maple
Truss Rod: Non-adjustable steel bar.
Frets: Dunlop 6105
Body: Aluminum top and and back, milled aluminum frame
Pickups: Lindy Fralin High Output humbuckers with coil taps activated by the push-pull tone pots
Controls: Volume and tone for each pickup, three position pickup selector switch
Bridge: Hipshot hardtail
≡ Each Specimen aluminum body is handcrafted individually. This takes time. A lot of time. So much so that we limit the production of this model to all we can bear to make in a given period. It would be much, much easier if we used a CNC machine, but it wouldn't be the same. Not even close.
≡ Each Specimen is guaranteed imperfect, hand made in fact. But let it be known that no more accurate, tonal, and delicious stringed instrument is being produced on this planet at this time.
The satin finish is an ephemeral patina imposed by hand upon a slab of 6105 T6 aluminum. I labor over it and try to soothe it. I am not a machine but I am close to one. I get out every scratch that I can.
≡ Even so, within a relatively short time these instruments tend to develop a much stronger patina, the result of time and effort on the musician's part - inadvertent, yet every bit as real.
The alignment of the neck on the body on an aluminum is different from a standard guitar. There is an even more distinct marrying of the two. This neck and this body, together for life. It must be in just the right place. When these things happen well, we have a guitar that transcends standard fare. One that plays so agreeably that music is written upon it. Imagine that.
This Specimen aluminum guitar comes either with a custom Specimen neck (pictured here) that features a non-adjustable steel reinforcement and our special 6-on-a-side headstock design or with a stock Fender-style neck. Pricing for a stock neck is listed below. A custom Specimen neck is an additional $800.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Fortaken: http://www.specimenproducts.com/

 

Kytara  Co se do ní vloží, to z ní i vyjde (2012)

 

NEWS

5.11.2012

Daniel Bachman

5.11.2012

Mia Klose

4.11.2012

Charlie Haden

4.11.2012

Dino Saluzzi

3.11.2012

L`Altra

3.11.2012

Blue Kid — Upright, Love.

3.11.2012

Callers ♣ Reviver

3.11.2012

Almost Charlie

3.11.2012

Mike Stern — These Times

1.11.2012

Elina Duni Quartet

1.11.2012

Aaron Espe

1.11.2012

John Tropea

31.10.2012

Carmen Souza ¤¤

31.10.2012

John Zorn ¦

30.10.2012

Ballaké Sissoko ♣

30.10.2012

A Rainer Ptacek Tribute

30.10.2012

Joseph Arthur : Junkyard Hearts

30.10.2012

SBB «» Follow My Dream

30.10.2012

Billy Mitchell

29.10.2012

Rayna Gellert

29.10.2012

Sea Level

28.10.2012

Valerinne

28.10.2012

Thorn & Shout

28.10.2012

Miss Li ¤

27.10.2012

Philip Glass • Rework:

27.10.2012

Inner Ear Brigade • Rainbro

27.10.2012

Harvey Mandel — Shangrenade

27.10.2012

Sarah Blasko — I Awake

26.10.2012

Meklit Hadero & Quinn DeVeaux

26.10.2012

Alondra Bentley ♦

26.10.2012

Didier Lockwood ≈

26.10.2012

Buridane

26.10.2012

Martha Wainwright

25.10.2012

Bill Pohl — Solid Earth

24.10.2012

Caroline Herring ≡

24.10.2012

Rebekka Karijord

24.10.2012

Triple J: Like a Version Eight

24.10.2012

Pretty Purdie ♣

23.10.2012

Airto Moreira — I'm Fine, How Are You?

23.10.2012

Brooke Annibale

23.10.2012

Airto Moreira — Free

23.10.2012

Ane Brun ζ

22.10.2012

Naná Vasconcelos

22.10.2012

Rabih Abou-Khali‎l ≡

21.10.2012

Daniel Lanois — Here Is What Is

21.10.2012

Annabelle Chvostek

21.10.2012

Carlos Santana & Buddy Miles

21.10.2012

Monsieur Periné ≡ Hecho a Mano

20.10.2012

Richard Walters ≡

20.10.2012

Love, Robot —

20.10.2012

Oh My O ↑

19.10.2012

The Transatlantics

18.10.2012

Black Prairie

14.10.2012

The Spring Standards

14.10.2012

Lisa Mitchell

14.10.2012

Letka

14.10.2012

Silje Leirvik

13.10.2012

Jonah Matranga

13.10.2012

Ty Segall — Twins (2012)

13.10.2012

Dylan Mondegreen

13.10.2012

Lord Huron

13.10.2012

Sera Cahoone

11.10.2012

Benjamin Gibbard ≈ Former Lives

11.10.2012

Zucchini Drive

11.10.2012

Pinback

10.10.2012

Angel Snow — Angel Snow

9.10.2012

Jenn Grant — The Beautiful Wild

9.10.2012

A Fine Frenzy — Pines

9.10.2012

Rob Tognoni ∩ Art

9.10.2012

Kaki King — Glow

8.10.2012

Cardo Friends

8.10.2012

The JAC

8.10.2012

Robert Francis

6.10.2012

Hans Theessink & Terry Evans

5.10.2012

Colour

5.10.2012

Tania Maria — Canto (2012)

5.10.2012

Jessica Lurie Ensemble

5.10.2012

Oregon — Family Tree

5.10.2012

Yo La Tengo

4.10.2012

Farah Loux

4.10.2012

Tame Impala

4.10.2012

The Flaming Lips

3.10.2012

The Wallflowers

3.10.2012

The Walkabouts

2.10.2012

Loosegoats

1.10.2012

The Luyas

1.10.2012

Dana Falconberry

1.10.2012

Something For Kate

1.10.2012

John Cale

1.10.2012

Van Morrison

30.9.2012

Brian Eno

29.9.2012

The Wallflowers

29.9.2012

PS I Love You

29.9.2012

Charlie Mars

28.9.2012

Matt Flinner Trio

28.9.2012

Sam Flax

28.9.2012

Rickie Lee Jones

28.9.2012

Circa Survive

28.9.2012

Kopecky Family Band

27.9.2012

Clare Bowditch

23.9.2012

Heidi Happy

23.9.2012

Lavender Diamond

archiv

News & accessories

Happening

Music. Warm people. Good songs. Delight in female voice. YOU !!!

Kytara – Co se do ní vloží, to z ní i vyjde