Maarja Nuut & Ruum — World Inverted (11th Sept., 2020)

                                                          Maarja Nuut & Ruum — World Inverted (11th Sept., 2020) 

Maarja Nuut & Ruum — World Inverted (11th Sept., 2020)χ♦¡   Řekl jsem jí: „Maarjo, buď se sejdeme anebo si Vás najdu. A to by se Vám nelíbilo.“ A tak odkývla naše setkání. V projektu Polární záře další super dobrodružství. Mučení nikdy nic dobrého nepřineslo, proto jsem zvolil raději poslech alba. Resultát? Je to svět duality v nejnovější spolupráci Maarji Nuut a Ruum. Šeptání na půdě Tallinnu nás nejprve vedlo k magickým zvukům estonských domorodců Maarji Nuut a Hendrika Kaljujärva (AKA Ruum). Kontrast mezi tradičními písničkářskými sklony Nuut a bohatými elektronickými texturami Ruum byl okamžitě podmanivý a vytvořil mystický zvuk, který vás najednou uklidnil a dostal na hranu. Je to jeden z mála případů, kdy se Nuutův hlas opravdu dostane do popředí. Ve hře World Inverted jsou její vokály tlumenější, spektrální přítomnost, jako mlha, která se jemně šíří elektronikou. Pouze tři skladby zde mají texty a dvě z nich si půjčují od básníků; titulní skladba přebírá verš z insomnie Elizabeth Bishop, zatímco text Cloths of Heaven uvádí text jednoho z W.B. Yeathovy nejzajímavější básně o pastoračním praní. Takové nálady přispívají k emoční zátěži jejich práce, a když se Nuut dostane do centra pozornosti, účinek je radostně povznášející, jako sluneční světlo, prorážející mrak.
χ♦¡   Celkově je to fascinující, neuchopitelné, typicky severské album. Je dalším důkazem dvou umělců, kteří jsou stále více oddaní riziku riskovat a měnit se. Měli bychom se vrátit k tomu Greenburgovu citátu o změně návyků. Před lety jsem musel potlačit smích, když jsem listoval v brožuře o letu společnosti Baltic Airlines do Tallinnu. Ležela pod stromem schoulená do klubíčka, spala, housličky v ruce, úhledně složená sukně, „tajemná folková dívka“ Maarja Nuut. Obraz, který se sice účinně prodával publiku některé základní prvky jejího řemesla a jejích estonských kořenů, ale byl v rozporu s neklidnou, zvídavou a společenskou umělkyní, kterou jsem poznal. Nyní je tento obraz — stejně jako spousta výstupů společnosti Ruum & Nuut (zvukový nebo vizuální) — zcela jinak formálně. Dokážu si představit, že mnozí budou nešťastní nebo zmatení směrem jízdy této dvojice. Ale u těchto dvou budoucích cestujících v minulosti je změna neustálá a měli bychom jim umožnit jejich putování. Hodnocení Tais Awards: 9.05Location: Tallinn, Estonia
Album release: 11th September, 2020
Record Label: Õunaviks 
Duration:     32:55
Tracks:
1. We Get Older   5:11
2. World Inverted   5:42 
3. Cloths of heaven  3:09
4. Underneath There Is   5:30 
5. Circles   5:51
6. Happy Mr Krueger   3:53
7. Candy Street   3:39
Lyrics:
¡   Elisabeth Bishop   2
¡   William Butler Yeats   3
¡   Maarja Nuut   4
Credits:
♦   All music composed and recorded by Maarja Nuut and Hendrik Kaljujärv
♦   Mixed and premastered by Evar Anvelt
♦   Mastered and vinyl cut by Helmut Erler, Dubplates & Mastering
♦   Illustrations and design by Eiko Ojala
Review
By Lauren Down ⌊09 SEPTEMBER 2020, 15:44 BST⌋ Score: 8 
χ♦   Whispers on the ground in Tallinn first led us to the magical sounds of Estonian natives Maarja Nuut and Hendrik Kaljujärv (AKA Ruum). The contrast between Nuut’s traditional folk leanings and Ruum’s rich electronic textures were immediately captivating, creating a mystical sound that all at once put you at ease and put you on edge.
χ♦   Returning with their second full~length collaboration, World Inverted, (the follow up to 2018’s Muunduja) the pair deliver the same tense shifting pattern of bubbling synths, caustic electronic shrieks and swirling siren calls but with greater focus and bolder contradictions. In this way, each track is its own odyssey.
χ♦   Album opener “We Get Older” begins with a gentle celestial whir of synths and crackling satellite blips but by the end, it’s a pulsating dance track with momentous bass swells and pounding rhythms — all held together by the hum of Nuut’s vocals. Continuing this bright, powerful and hopeful momentum, the title track sets a new spark underneath the poetry of Elizabeth Bishop and takes us on a journey through distorted, hypnagogic, other~worldly vocals.
χ♦   Nuut’s voice becomes more grounded in “Cloths of Heven”, a gentle ambient wash supporting her beautiful delivery of WB Yeats poem “The Cloths of Heaven”. It’s a rare relaxed moment on an album dominated by fervid, driving rhythms — it allows you to languish, much like the end of album highlight “Circles” which begins on a high octane note and slowly blends into a beautiful violin string led denouement. Elsewhere “Candy Street” finds the pair at their most playful and most sinister, with protracted gentle child~like hums that morph into shorter notes against a blur of white noise and eerie creaking, conjuring imagery of placed long abandoned.
χ♦   World Inverted is a rich tapestry of textures and moods, all at once haunting and hopeful, innocent and ominous. It’s in the friction and contradictions and the combined energy of two distinct creative forces that the record finds its unique tension and strength.
χ♦   https://www.thelineofbestfit.com/
Bandcamp: https://maarjanuut.bandcamp.com/album/world-inverted
Website: http://www.maarjanuut.com/
Soundcloud: https://soundcloud.com/maarja-nuut
INSTA: https://www.instagram.com/maarjanuut/

ALBUM COVERS XI.