OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » EDITORIAL » Malý džentlmen
Malý džentlmen v černém sametovém obleku

 Spring meadow

Malý džentlmen v černém sametovém obleku
¶  V severní Anglii jsou krtci celkem hojní, ale ještě nikdy jsem neviděl tolik krtin, jako když jsem se podíval na louku za vraty do dvora statku. Louka byla pokryta malými, čerstvě vyhrabanými kopečky hlíny. Víte, co je krtek za zvíře a jak žije?
¶  Krtek tráví většinu svého života pod zemí, a proto ho viděl málokdo. Je to malé zvířátko — asi 14 centimetrů dlouhé. Samec váží okolo 110 gramů. V Británii má krtek tmavě šedý až černý kožešinový kabátek. Běžně, dokonce s láskou, je nazýván malý džentlmen v černém sametovém obleku.
¶  Chlupy krtčí srsti odstávají bez jakéhokoli směrování; znamená to, že vyrůstají kolmo ke kůži. Je tedy jedno, kterým směrem se krtek v zemi otočí nebo vydá; nedělá mu to žádné problémy. Chytači krtků před lety krtčí kůže prodávali na oděvy, ale jeden chytač ironicky poznamenal, že „na ušití kabátu je třeba strašně moc krtčích kožek“.
¶  Tělo krtka je zcela speciálně uzpůsobeno k tomu, aby mohl dělat podzemní chodby. Přední končetiny má na těle posazeny hodně vpředu a dlaně má vytočené směrem ven. Pět prstů a další kůstka ve tvaru půlměsíce tvoří dvě výkonné lopatky. Malé zadní nohy, které se v porovnání se silnými předními končetinami mohou zdát poměrně slabé, pomáhají krtkovi v pohybu. Když dáte krtka na měkkou hlínu, za pět vteřin zmizí v zemi. Odhaduje se, že se krtek svými temnými, vlhkými podzemními chodbami nebo po zemi dokáže pohybovat rychlostí až 5 kilometrů za hodinu.
Pozoruhodné smysly
¶  Krtek není úplně slepý, jak si někteří lidé myslí. Malinké oči, které má schovány v srsti, však tomuto zvířeti pravděpodobně umožňují vidět jen natolik, aby dokázalo rozlišit světlo od tmy. Když si krtek vyhrabává v zemi chodbičky, přetáhnou se mu přes oči dlouhé chlupy, aby oči byly chráněny. Mnohem významnější než zrak krtka je ale jeho ostrý čich a hmat.
¶  Krtek obecný má na špičce svého růžového čenichu tisíce malých výstupků. Na každém z nich je chlup, který je citlivý na dotek. Dlouhé vousy má také na různých částech hlavy a další senzorické chlupy má na ocase. Krtek zachycuje tlakové vlny, které se mění s tím, jak se pohybuje ve své podzemní chodbě. Takovýmto způsobem je schopen určit, kde je nějaká překážka, například velké kameny, nebo dokonce nějaký přirozený nepřítel, a vyhnout se jim.
¶  Krtek nemá dobře vyvinuté zevní ucho, ale slyší ostře. Dokáže vnímat vibrace v zemi a reagovat na ně. Uši krtka mohou být zakryty svěracími svaly, které patrně slouží k tomu, aby se do citlivé ušní dutiny nedostaly částečky půdy.
Potrava a hnízdění
¶  Pozorně jsem se rozhlížel po louce a rozeznával jsem podzemní cestičku, v níž se krtci pohybují. Chodba byla těsně pod povrchem a slabě se zvedala nad zem. Vidět bylo také nové kopečky hlíny, které vznikly, když krtci na povrch vytlačili čerstvě vyhrabanou zem. Takové rozrývání půdy je určitou formou orání. Pomáhá půdu odvodňovat a podporuje její úrodnost.
Hlavní potravou krtků jsou žížaly, a proto si krtci dělají tunely. Když se žížaly pohybují v zemi, proniknou i do sítě krtčích průchodů. Krtek pak, jak rychle utíká temnými chodbami, svou potravu velmi brzy najde. Živí se však také hmyzem, a to i larvami tiplic a drátovci. Krtek musí přijímat potravu každé dvě hodiny, jinak zahyne.
¶  Malé krtiny by se neměly zaměňovat s krtčím hnízdem. To je mnohem větší. Bývá vysoké asi 30 centimetrů a v průměru má zhruba jeden metr. Hnízdo je obvykle blízko něčeho, co je chrání — pod stromem nebo u živého plotu, kde krtek může na stavbu hnízda snadno najít materiál, například trávu, větvičky a listí.
¶  Začátkem jara se v jednom vrhu narodí až sedm mláďat. Krtčí mláďata jsou při narození slepá a holá a váží asi 3 gramy. Za pět týdnů jsou natolik velká, že si mohou sama obstarávat potravu a přesunout se například až 1,5 kilometru daleko. Za devět měsíců se mohou pářit. Krtek žije v průměru tři roky. Mnoho krtků však daleko dříve zabijí jejich přirození nepřátelé.
¶  Krtek může samozřejmě způsobovat problémy, když si pod krásně pěstěným trávníkem nebo golfovým hřištěm dělá chodbičky, aby našel potravu. Náš malý džentlmen v černém sametovém obleku přesto zůstává okouzlující součástí venkovského života.
¶  To, co čteme, nebo slyšíme, může být zavádějící, i když ne vždy to tak nutně musí být. Proto potřebujeme cvičit svou vnímavost, abychom rozlišovali mezi správným a nesprávným.
¶  Ovšem v pátém století Theofilos upozornil: „Origenovo dílo je jako louka, na níž rostou nejrůznější květiny. Najdu–li tam nějakou krásnou květinu, utrhnu ji; ale všemu, co se mi zdá pichlavé, se vyhnu, jako bych se vyhnul žihadlu.“
-------------------------------------------------------------------

Malý džentlmen v černém sametovém obleku

 

NEWS

9.7.2019

Only Yours

8.7.2019

Peter Cat Recording Co.

8.7.2019

Philary

6.7.2019

Seablite

6.7.2019

Jesca Hoop — Stonechild

1.7.2019

Dire Wolves

archiv

ALBUM COVERS X.

Trixie Whitley — Lacuna (April 10, 2019)
Tais Awards & Harvest Prize
Za Zelenou liškou 140 00 Praha 4, CZE
+420608841540