Maria Usbeck — Envejeciendo (Aug. 16, 2019) Pamela MÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃéndez ÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃâ Time (22 Feb 2019)•→      V návaznosti na její hi~fi tropical brikoláž „Amparo“, nové album Maria Usbeck je Spanglish synth~popem, jakýmsi průzkumem procesu stárnutí, zrcadlově leštěné a prosluněné. Bývalá frontwoman Selebrities se vrací albem Cascine se svým rovnoměrným samostatným projektem, který zachycuje její dětství v Jižní Americe a její touhu skládat ve španělštině. Její druhé album Envejeciendo je sbírka písní psaných a nahraných po dobu tří let v New Yorku, Japonsku a na Floridě. Zní jako exotický cestovní deník, hudba vytvořená vnímavým průzkumníkem, navrženým tak, aby se napojil na sdílené jádro lidského výrazu. Mix nezapomenutelný Jorge Elbrecht.
Location: Brooklyn, New York
Album release: August 16, 2019
Record Label: Cascine
Duration:     27:19
Tracks:
1. Adios A Mi Memoria   2:50
2. Un Cabello Gris   3:33
3. Obscuro Obituario   4:02
4. The Machine   3:03
5. Amor Anciano   3:56
6. Secret In Japan   2:53
7. Retirement Home   3:36
8. Nostalgia   3:26
Credits:
•   All songs written by Maria Usbeck
•   Produced by Maria Usbeck and Tyler Drosdeck
•   Mixed by Jorge Elbrecht
•   Mastered by Heba Kadry
•   Photography and styling by Holland Brown
•   Design by Amiga Studio
⊗⇑⊗       Skladatelská tvorba Marie Usbeck se soustředí na vlastní zkušenosti se společenskou posedlostí mládí, zejména v důsledku růstu prvních šedivých vlasů, utrpení po zranění při tanci a pociťování zvýšeného pocitu odcizení od technologického pokroku. Poté, co se vytěsnila z depresivního propadu, byla Marie odhodlána bavit se daným předmětem a rozhodnout se udělat pozitivní album, u kterého by byla nadšená, když ho bude poslouchat jako 80letá. Výsledkem je soutok anglické a její rodné španělštiny, který je posílen osobními anekdotami a občas kývne i na výzkum procesu stárnutí, včetně ukázek zvláště rezonujících nahrávek rozhovorů Mariiny pozdní ekvádorské babičky, která animovaně mluví o svých dívčích nápadnících a představuje si, jaký by její život mohl být. A kdyby se provdala za někoho jiného. Je to tento tón nostalgické radosti, koexistující se zvědavostí ohledně budoucnosti, věci nemožné i nerealizované, běžící napříč Envejeciendem. Pro Usbeck jsou i nejasnější předměty, jako je stárnutí a smrt, ještě stále plné humoru, o čemž svědčí její vzteklá odnož syntetického popu, ovlivněného přímými slunečními paprsky. Usbeck, obklopená rytmickou mašinkou a do třpytiva naleštěnou produkcí, si představuje futuristickou verzi domovů pro odchod do důchodu, které jsou spíš jako „opravdu zábavné hotely“, pečovatelé jsou tam roboti a omlazující drogy Brave New World. Sonicky stále existují vazby na latinskoamerické textury Mariina dětství, ale jsou méně zjevné, než její tropical debut „Amparo“ (2016). Místo toho se opírají o umístění do syntetického popu 80. let a technické fixace dospívání na počátku 90. let. „Envejeciendo“, navigující lepkavé téma s humorem a něžností stejných dílů, dokáže být mnohem víc, než pouhé nostalgické vozidlo a má další benefity v podobě zabijáckých kompozic jakoby z pláže, uvolněných a hodnotných, růžově zbarvených špendlíčků. Velmi významné je také to, že album mixoval Jorge Elbrecht, známý z pražského společného vystoupení s Kurtem Vilem v červnu 2019.
Review
by Stefanie Fernández, AUGUST 22 2019; Score: 7.8
♠     The Ecuador~born songwriter’s second album is a study in time, examining aging as a continuum of death and regeneration with a light, whimsical touch.
♠     Maria Usbeck wrote her second album in response to finding her first grey hairs. If her 2016 debut Amparo was a study in place, Envejeciendo is a study in time, examining aging as a continuum of death and regeneration with a light, whimsical touch. On Amparo, the former Selebrities singer returned to her native Ecuador (and a number of other places over three years of travel) to sing in Spanish and indigenous languages including Quichua, Rapa Nui, and Bribri. She pieced together ambient recordings from three years of travel, new~wave production, and instruments like the Andean quena flute, harp, and tumba drum to recover a native language.
♠     On Envejeciendo, Usbeck uses these same tools to cultivate a richer emotional terrain. She treats the concept of aging as if it had no endpoint, observing the process in real time. Each sound bleeds into the next. On “Obscuro Obituario,” it’s a layering of human sighs that gives way to a haunting refrain in the voice of one losing their memory: “Recuerda que yo te puedo ver” (“Remember that I can see you”).
♠     The examinations of aging on Envejeciendo run the spectrum from heartbreaking to ascetic. On “Amor Anciano,” a forest of synths breaks into an interlude of wind instruments and crickets as Usbeck’s grandmother recalls a bygone romance: “Le queda a una el recuerdo, el recuerdo lindo, de esos años preciosos de la ilusión….” she trails off. (“One is left with the memory, the beautiful memory, of those precious years of infatuation.”) “Retirement Home” imagines the fun retirement homes of the future, and “Secret in Japan” ponders the traditional laundry list of a healthy life: eating well, exercising, getting enough rest. “I think the secret to our longevity is….” Usbeck begins, naming several of these items before finally admitting: “I actually don’t know.”  https://pitchfork.com/ 
Bandcamp: https://mariausbeck.bandcamp.com/album/envejeciendo  
Website: https://mariausbeck.com/ 
Soundcloud: https://soundcloud.com/mariausbeck 
______________________________________________

ALBUM COVERS XI.