Úvodní stránka » NEWS » Marta Töpferová
Marta Töpferová
Trova, Milokraj..., Na čem [ještě] dělá... zpěvačka Marta Töpferová?

Czech RepublicSlovakiaChile              MILOKRAJ, TROVAMILOKRAJ
γ   Marta Töpferová has been nominated at 9th Tais Awards 2016 (5x), is WINNER for 2012y with her own New York Quartet.
Location: Praha, Czech Republic
Personnel:
Marta Töpferová — vocal, cuatro, composition
is one of the most striking singers and songwriters of her generation. World–renowned for her deep, resonant voice, as well as her poetic songs in various languages, Marta is a truly singular musician. Few artists have achieved what Marta has achieved in the last decade: to release six albums of mostly original material in Czech, Spanish and English; to tour four continents performing at top venues and festivals throughout the US, Canada, Europe, Argentina and Thailand; to share bills with everyone from Philip Glass to Brian Blade, Susana Baca or Mariza. This highly creative singer deserves the praise she is getting from music connoisseurs around the world, such as the BBC, who hails her to be “a leading light of the nueva canción movement of today”.
Tomáš Liška — upright bass, composition
studied double–bass at the Jaroslav Ježek Conservatory in Prague and currently finished a masters in composition at the prestigious Jazz Institut Berlin, under the direction of renowned American teachers Greg Cohen and John Hollenbeck. Tomáš has performed internationally at jazz festivals and concert halls across Europe, the Americas, and Africa, and has won several prizes at jazz festivals in Poland and Spain. His key collaborators, besides Marta Topferova, are David Dorůžka, Steve Walsh, Beáta Hlavenková, Cyrille Oswald, Lenka Dusilová, Eternal Seekers, Dan Tepfer, Mark Aanderud, and many others. Tomáš's debut album as a composer, "Invisible World" (2009 Animal Music), received the Tais Awards prize for the most original recording of 2009, and was nominated for the Czech Grammy awards (Anděl).
Stano Palúch — violin
♣   Stano Palúch studied at the conservatory in Žilina with professor Bohumil Urban, and at the University of Performing Arts in Bratislava under professor Bohdan Warchal. During his childhood, he dedicated himself to playing folk music, under the direction of his father. After studying at the conservatory, he became involved in jazz music and began actively playing in college. Stano has performed at leading national music festivals, namely of classical music, folk, jazz and other genres, and also toured with various formations throughout most of Europe and the USA, recorded for Czech and Slovak Radio, television and the ORF. As a studio musician, Stano has recorded about 40 albums. Furthermore, he dedicates himself to composing and arranging, is the author of several music performances for the Slovak folk art collective and wrote music for two short films. In 2009 he was awarded the Tatrabanka prize called "Young creator" in the musical category.
David Dorůžka — acoustic & electric guitars
took up the guitar at the age of ten and from the age of fourteen started performing with leading musicians on the Czech jazz scene. From 1999 until 2002 Dorůžka lived in Boston in the USA and studied composition and improvisation at Berklee College of Music. Among his teachers were Joe Lovano, Mick Goodrick and George Garzone. Dorůžka was chosen by Pat Metheny to participate as the only guitarist in the Aspen Snowmass Jazz Colony in Colorado in summer 2000. After graduating from Berklee, Dorůžka lived in New York City from 2002 to 2003. Aside from his own projects, David also performs frequently with Aga Zaryan, Jaromír Honzák, Tomáš Liška, Marta Topferová, the Tiburtina Ensemble and others. :: www.daviddoruzka.com
Marcel Comendant — cimbalom
was born in 1980 in Chisinau, Moldova. From 1987-1998 he studied music at the "Ciprian Porumbescu" Liceum in Chisinau, majoring in cimbalom studies — with teachers Varnavii Comendant and Valeriu Luta. From 2000–2005 he studied at the Academy of Arts in Banska Bystrica, Slovakia, again majoring in cimbalom studies with professor Viktoria Herencsár. Mr. Comendant is a laureate of various international competitions, and he has performed throughout Europe. 
REVIEW
Autor:  Jan Mazura; Jazzové novinky, March 2nd 2015 (10:24am)
Na čem dělá... zpěvačka Marta Töpferová
♣   Označit Martu Töpferovou za jazzovou zpěvačku není zcela přesné. Zajímá ji v první řadě tradice lidové hudby, kterou pak v různé míře obohacuje prvky jazzu a dalších stylů. Do Čech se po mnoha letech strávených ve Spojených státech vrátila teprve před dvěma roky, ale za tu dobu se již stihla obklopit těmi nejlepšími muzikanty. Vazby na své dřívější spoluhráče má nicméně stále silné, a tak ji letos čeká mnoho vystoupení jak u nás, tak v zahraničí.
♣   „Mé současné hudební aktivity zahrnují hraní, kompozici a občas i učení. Většinou jsou to moje projekty, ale v poslední době mne ke spolupráci s jejich sestavami přizvali další lidé, což mě těší,“ shrnuje úvodem náplň své práce Töpferová.
♣   Momentálně stojí v čele dvou kapel, pro které zároveň z velké části připravuje repertoár. „První je latinskoamerický kvartet Trova, v němž hrají dva přední multi–instrumentalisté z Chile, Alejandro Soto Lacoste a Cristian Carvacho. Pro Trovu píšu vlastní hudbu, ale také v ní zpívám tradiční písně z různých zemí Latinské Ameriky, například Argentiny nebo Venezuely. Této hudbě se totiž věnuji již od svých patnácti let.“
♣   Druhá kapela — kvintet Milokraj — je novější. V tomto uskupení hraje kytarista David Dorůžka, cimbalista Marcel Comendant a houslista Stanislav Palúch. „V tomto případě náš repertoár tvoří autorské písně čerpající především z moravského folklóru, komorní hudby a dalších vlivů včetně improvizace. Já píšu hudbu a dělám aranžmá. Připravuji také texty nebo zhudebňuji české básníky jako například Jana Zahradníčka či Věru Provazníkovou,“ vysvětluje Töpferová svou roli v kapele.
♣   „Dále zpívám v krásné inscenaci Yerma od španělského autora F. G. Lorcy,“ zmiňuje své angažmá v Jihočeském divadle, o němž jazzové publikum možná nemá tušení. „Bylo mi ctí poprvé spolupracovat s výtečným režisérem Jiřím Heřmanem a skladatelem Markem Ivanovičem a taktéž s herci v Českých Budějovicích.“                                            ©  Foto: Benjamin Kaufmann
♣   Vystoupení jinde, než na pódiích jazzových klubů, divadel a festivalů, čekají ale Töpferovou i do budoucna. „Během jara nastuduji sbírku Janáčkových písní, kterou představíme ve spolupráci s klavíristkou Anetou Majerovou a violoncellistou Petrem Nouzovským. Moc se na tuto hudbu těším, protože Janáčka chci již nějakou dobu hlouběji poznat.“
♣   „Také připravuji duo s kytaristou a cuatristou (hráčem na cuatro, malou kytaru se čtyřmi nylonovými strunami — pozn. autora) Ernestem Chuecosem z Venezuely, se kterým budeme hrát převážně venezuelské písně v rytmech jako merengue, vals nebo joropo,“ vrací se zpět ke svým aktivitám v oblasti world music. „Dále se v červnu chystám do svého starého domova, do New Yorku, kam jsem pozvána zpívat na křtu alba kolumbijského kytaristy Daniela Reyese Llinase, se kterým jsem natočila několik písní. V New Yorku mám také pořád ještě svůj latinskoamerický kvartet, se kterým si při své návštěvě rovněž zahraji.“ S touto formací pak zpěvačka chystá na letošní podzim české turné.
Nové album Milokraje
♣   Tím ovšem výčet jejích aktivit pro tento rok nekončí. „Musím si pak také udělat čas na Milokraj a složit pro tuto kapelu ještě několik písní. Doufám totiž, že ke konci roku natočíme další desku. Moc se těším, moji spoluhráči jsou vynikající,“ pochvaluje si své kolegy.
♣   „Letos to vypadá na koncerty minimálně se šesti různými projekty,“ sumarizuje nakonec Töpferová své koncertní aktivity na nadcházející měsíce, „ale musím říci, že to je pro mě více než obvykle. Budeme hrát hlavně v Čechách, na Slovensku, v Německu a USA. Na jaro 2016 pak plánuji sérii vystoupení v Rakousku.“
♣   Je až s podivem, že při tom všem si ještě dokáže najít čas na učení. Jakožto organizačně schopný člověk je však schopna pro tento účel někdy využít i svou kapelu. ♣   „Občas učím dílny, například na Czech Jazz Workshopu nebo v rámci projektu Hlasohled. Dělali jsme také letní dílny s Milokrajem, pod titulem Folklore Goes Jazz, které byly financovány mimo jiné Evropskou unií.“ Kromě toho dává také soukromé hodiny zpěvu a latinskoamerické hudby.
♣   Zájem o lidovou či tradiční hudbu různých koutů světa je z aktivit Töpferové zřejmý. V tomto žánru se dobře orientuje a má hodně co doporučit. „Zajímám se mimo jiné o moravský a slovenský folklór, který je nejlepší slyšet živě, takže jsem v poslední době byla na několika festivalech: ve Strážnici, Uherském Hradišti či Myjavě. Také mě moc zaujala mladá houslistka Markéta Janoušková se svým programem Folklore Classic. Hraje moravské lidové písně vedle skladeb od Janáčka, Bartóka, Bodorové či Zeljenky a názorně ukazuje, jak folklór ovlivňoval tyto skladatele.“
♣   „Dále se mi moc líbí nahrávky slovenského tria Pacora,“ pokračuje. „Krásná je třeba deska Fugit Hora. Také poslouchám hodně flamenca; zpěváky jako Camarón de la Isla, Pepe de la Matrona, Capullo de Jerez, Rafael de Utrera. Kdo nezná album Cositas Buenas od Paco de Lucíi, vřele doporučuji,“ upozorňuje na jedno z pozdních alb již nežijícího španělského kytaristy.
♣   Ostatně o jednom z jeho koncertů Töpferová mluví jako o možná nejsilnějším hudebním zážitku v životě. „Bylo to v newyorském Beacon Theater v roce 2004. Ten večer byl plný ohromně silných a duchovní momentů. Paco je naprostý čaroděj. Má výjimečný obličej, jakoby každá buňka v jeho těle byla obětována hudbě.“ Podobně vzpomíná také na vystoupení Briana Bladea na brněnském Jazz Festu v roce 2012. „Svými písněmi a přístupem vyzařuje veliké světlo a lásku.“
♣   Je zajímavé, že stejně jako řada jiných českých hudebníků, kteří strávili delší dobu v zahraničí, má i Töpferová na dění u nás relativně pozitivní pohled:
♣   „Myslím, že Čechy jsou celkem kulturní. Na malou zemi je tu spousta míst kde hrát a lidé jsou docela zvědaví na hudbu z jiných krajů nebo na novou hudbu. Možná mám zkreslený dojem, ale jsem ráda, že města a obce se pořád ještě snaží uchovat si i v kritičtější době rozpočty na koncerty nejen pro slavné interprety nebo ověřený žánr. Je velmi důležité dát prostor mladým tvořivým muzikantům, nikoli pouze známým lidem či orchestrům. Co mě tu naopak trápí je to, že se v klubech a veřejných místech stále kouří, což, pevně doufám, od roku 2016 konečně skončí!“  Fortaken: http://www.rozhlas.cz/
Website: http://www.martatopferova.com/
Milokraj: http://www.milokraj.com/
Promo 2013:
Salim Issa — www.s2photo.cz
Pavel Matela — www.matelastudio.com
Marta Töpferová:  / www.martatopferova.com
Tomáš Liška:  / www.tomasliska.com
Facebook: http://www.facebook.com/Milokraj
Label: Animal Music / www.animalmusic.cz  // Tais Awards 2015 group: https://www.facebook.com/amundssen/media_set?set=a.10204606151091076.1073742478.1153536442&type=1&pnref=story
___________________________•♥♠♣♦•____________________________

Marta Töpferová
Trova, Milokraj..., Na čem [ještě] dělá... zpěvačka Marta Töpferová?

 

NEWS

4.3.2015

Swervedriver

3.3.2015

Tlaotlon

3.3.2015

James Place

3.3.2015

Luno

3.3.2015

Sarah MacDougall

2.3.2015

Ormonde

archiv

ALBUM COVERS V.

Tais Awards Academy
Průmyslová 11, 102 19 Praha 10, Czech Republic
+420608841540