Midnight Sister — Painting the Roses (Jan. 15, 2021)

USA FLAG                                                                                        Midnight Sister — Painting the Roses (Jan. 15, 2021)  Midnight Sister — Painting the Roses (Jan. 15, 2021)♦  Nápaditá a nezaměnitelná konceptuální hudba. Pro fanoušky té podivnější strany indie. Midnight Sister, duo se sídlem v Los Angeles, Juliana Giraffe a Ari Balouzian, mají venku nové album „Painting the Roses“ a s ním sdíleli novou skladbu „Doctor Says“ prostřednictvím videa. Podívejte se níže na video „Doctor Says“, následované seznamem skladeb a přebalem alba.
♦  Nejčastěji pouze s hudbou, kterou vytvářejí společně. Balouzianovy hadovité smyčcové kompozice jsou filmové scény, které umožňují Julianě, skvělé herečce, zahalit se do nových rolí a hlasů. Trochu práce s Jonem Brionem; nějaké staré hollywoodské smyčce; solidní dávka glammu a outsider disco ze 70. let nezávislého kina. Jakýmkoli vnímaným vynalézavostem vždy odpovídá neodstranitelný otisk prstu, něco dokonale energického. 
♦  Juliana v průběhu natáčení alba cestovala za rodinou do Argentiny a znovu se velmi dobře propojila s uměním a kulturou rodinné historie. Balouzian vytvořil otvírák alba Doctor Says během session v poušti mimo LA. Kytara, která Julianě připomínala Jižní Ameriku, má pomalé vlnění surfového tanga, jako když Dick Dale dělal napodobeninu Carlose Gardela. C.G. byl jedním z nejvlivnějších interpretů světové populární hudby v první polovině 20. století. Gardel je dodnes nejznámější populární zpěvák tanga všech dob a je uznáván po celém světě i na těch nejvzdálenějších místech planety. A přestože byla píseň inspirována opětovným spojením s Argentinou, jde o únik některých blízkých přátelství během natáčení alba. Zpívá nejasně, jestli je zaměřena na kamaráda, nebo na sebe. Údolí San Fernando je značně izolované — jeho barvy, jeho hosté, jeho šílenci, jeho neonová světla. Oba celoživotní obyvatelé tohoto legendárního údolí se v průběhu let více inspirovali mytologií oblasti, jejími dvěma tvářemi magické říše divů a tragickým cirkusem. Na minulém „Saturn Over Sunset“ fungovali téměř jako albová verze Altmanových „Shortcuts“, kde každá píseň je charakterovou studií zvláštních personae údolí. Teď — pojmenovaném podle záchranářského psa — je to trpělivý, jemný, baroque pop. Píseň je povědomá i vzdálená díky nepatrnému kousku nadčasovosti, převzatému přímo z The Cake of Perfect Songcraft.
♦  Práce dua v módě, vizuálním umění, videu a filmování — spolu s gangem virtuózů, s nimiž se obklopují — to všechno se úžasně propojilo jako Midnight Sister. A pokud „Saturn Over Sunset“ byla jejich sbírka krátkých filmů o vyvrženém životě v údolí San Fernando, pak je jejich nové album „Paining the Roses“ vynalézavým meta filmem, který je spojuje jako autory.Location: Burbank, CA
Album release: Jan. 15, 2021
Record Label: Jagjaguwar
Duration:     42:31
Tracks:
01. Doctor Says   2:38
02. Satellite   4:07
03. Foxes   2:56
04. Sirens   3:50
05. Escalators   2:51
06. Dearly Departed   5:05
07. Tomorrowland   4:22
08. My Elevator Song   2:49
09. Wednesday Baby   3:18
10. Limousine   4:26
11. Song for the Trees   2:54
12. Painting the Roses   3:13

Description:
♦  As Midnight Sister, multi~disciplinary LA artists Juliana Giraffe and Ari Balouzian make motion pictures. Yes, sometimes with moving images — but most often only with the music they create together. Balouzian’s serpentine, string compositions are movie scenes that allow Giraffe, a brilliant character actor, to cloak herself in a new roles and voices. A bit of Jon Brion’s score work; some old Hollywood strings; a solid dose of glam and outsider disco from 70s independent cinema. Any perceived artifice is always matched by an indelible human fingerprint, something perfectly off. Giraffe and Balouzian’s respective work in fashion, visual art, video and film scoring — along with the gang of virtuosos with which they surround themselves — all wonderfully coalesce as Midnight Sister. And if 2017’s ‘Saturn Over Sunset’ was their collection of short films about outcast life in The San Fernando Valley, then their new album ‘Paining the Roses’ is the inventive, meta motion picture that cements them as auteurs.
♦  ‘Painting the Roses’ is in many ways a fairy tale — not so much the sweet-and-happy~ending kind as something richer, packed with imagination and rooted in the complex human messiness beneath a story’s artifice. Frontwoman Giraffe describes it as “this tightrope of being real yet synthetic, organic yet staged, light yet dark, logical yet irrational, beautiful yet dilapidated. Joyful nonsense.“ Here, disguises like masks and paint are not meant to hide but to liberate, to “set a part of us free”, and Midnight Sister often embody this themselves, appearing highly stylized, curious, warm and inviting but a little askew. ‘Painting the Roses’ is a story told through the looking glass, one where we examine ourselves in a funhouse mirror but find clarity in its twists.
♦  Giraffe traveled to visit family in Argentina during the making of the album and reconnected greatly with that part of her family history, art and culture. Balouzian created the core album opener “Doctor Says” during a session in the desert outside of LA. The guitar, which reminded Giraffe of South America, has a slow, sweltering surf~tango to it, like Dick Dale doing Carlos Gardel. And even though the song was inspired by Giraffe’s reconnection with Argentina, the song is about the fading of some close friendships during the making of the album. “Man, you have changed,” Giraffe sings, unclear if it’s directed to a friend or to herself.
♦  Later on the album, “Wednesday Baby” — named after Giraffe’s rescue dog — is patient, subtly baroque pop. It follows Giraffe through one of those gloomy days spent in tunnelvision doldrums from which only a sunbathing turtle or your canine companion can pull you out. By the time collaborator Max Whipple’s saw comes beaming down from heaven in the song’s 3rd part, we’re hypnotized by the song’s charming ennui. The song lands someplace both familiar and aloof, a little slice of timelessness taken straight from The Cake of Perfect Songcraft.
♦ https://driftrecords.com/products/midnight-sister-painting-the-roses
Interview, By John Everhart, 2017: http://www.undertheradarmag.com/interviews/midnight_sister/  
BC: https://href.li/?https://midnightsister.bandcamp.com/
INSTA: https://www.instagram.com/midnightsister/
FB: https://www.facebook.com/midnightsistermusic
Twitter: https://twitter.com/_midnightsister

ALBUM COVERS XI.