OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

PIANO
THEIA

Piano — Theia (December 5th, 2015)

                  Piano — Theia (December 5th, 2015)Piano — Theia (December 5th, 2015)≡≡•   Při poslechu alba Theia, a zejména během opakovaného návratu k právě vyslechnuté písni, mě po celou dobu provázely pocity navštěvování už známých míst. Růžička opět dokazuje, že síla jeho bandu PIANO není v tom, že říká nutně věci nové — ale že je dokáže vždycky říkat nově. Mikoláš však není profesionální falzifikátor, právě naopak. Organizace alba přitom přepracovává strategii „zapouzdření”, již kapela PIANO vždy uplatňovala. Nic není větší novinkou než to, co už bylo zveřejněno. Jinak řečeno, novým hudebním objevům nikdo neuvěří — velká odhalení musí naopak říkat to, co už vlastně všichni vědí. Cokoli může být důkazem pro cokoli. Album začíná písní “Liptricks”, protože to ani jinak nejde — dynamicky důraznou, melodickou linkou a texturou s přechodem do hlasové tonické primy, tím okamžitě pohltí veškerou pozornost a zvědavost. “Only You” sice začíná melancholicky, brzy však přechází do jakéhosi ‘rádiového’ rytmu s pečlivě propracovanými vokály a důrazným opakováním jednoduché věty. Písně “Violin Tone” a “Come Undone” navazují na vysokou laťku, obecně je to však převážně nenáročná záležitost, a to jak zvukově, tak i stopáží — odměňují však ucho pacienta, pokud jeho srdce, i když trochu poškozené děním kolem nás, zůstalo stále otevřené. Klíčem k albu “Theia” je jeho vlastní brilance a také emoce — v komunikaci s posluchačem je přenáší do hypnotických zvukových podnětů. Dalším plusem je jasnost struktury. Soudržnost a jednota alba se vynořuje z přetrvávající vize kapely. Jsou zde zřetelné tvary, které se dají rychle vypálit do paměti. I když album je navrženo tak, aby mohlo být považováno za celkové sdělení, po jeho soustředěnějším poslechu zůstává pár otázek nezodpovězených, ostatně jako v každém dobrém literárním útvaru, kde autorem je vědomě vyhrazen volný prostor pro vlastní fantazii vášnivého čtenáře/posluchače. Každá věc od Mikoláše Růžičky je důrazně melancholická a tato zádumčivá náklonnost k minulosti, (v tomto případě srážka hvězdy se Zemí) pocitově docela často, i když jen implicitně, relativně negativní, a to včetně beznadějného pohledu na věci současné i budoucí, je převedena do harmonických struktur. Nic však není ani zarmucující, už vůbec ne depresivní, spíše vědomě důstojné a povznášející. Ano — PIANO zůstanou pořád v našich srdcích jako jedna z původních, nezávislých a revitalizujících kapel tohoto žánru u nás po třiceti letech absence, právě z důvodu, který nyní všichni milujeme: pocit volnosti či svobody v kultuře ducha, která se měnící scénou tohoto světa stává stále větší vzácností. (Ben Tais Amundssen) 
Location: Prague, Czech Republic
Album release: December 5th, 2015
Record Label: Massimo Records
Duration:     51:37
Tracks:
01. Liptricks     4:22 
02. Only You     4:32 
03. Violin Tone     3:51 
04. Come Undone     4:14 
05. Honesty     5:01 
06. Theia     4:10 
07. Try     4:20 
08. Around (You’re Not)     5:25 
09. Brand New but the Same     3:43 
10. Boy     5:06 
11. Strymoon     6:53
© Copyright — Mikolas Ruzicka / Massimo Records (8595026689664)
Personnel:
“♦”   Mikoláš Růžička — voice, guitar, piano
“♦”   Štěpán Růžička — bass
“♦”   Jan Janečka — drums
“♦”   Timon Svoboda — guitar
Credits:
♦“♦   Mix a master — Ondřej Ježek / Jamor studio
Description:
♦  Po třech letech od vydání prvního eponymního alba pražské čtveřice Piano, vychází na labelu Massimo Records druhé album nazvané „Theia“.
♦  Název alba se odvolává k teorii o vzniku Měsíce — Theia byla údajně hvězda, která se před více než 4,5 miliardami let srazila se Zemí a právě díky této gigantické srážce došlo k odtržení Měsíce od Země. Theia byla navíc, podle antických bájí, jedna z dvanácti Titánů — synů a dcer Úranose, boha nebe a samotného nebe, vládce nad světem po prvopočátečním Chaosu.
♦  Album, které obsahuje jedenáct skladeb na oltáři alternativního dream–popu, je podle zpěváka a zakladatele Piana Mikoláše Růžičky (Republic of Two) o hledání nových hudebních světů a barev a mapuje zážitky a vývoj za poslední tři roky Růžičkova života.
CD Baby: http://www.cdbaby.com/cd/piano12
Soundcloud: https://soundcloud.com/pianoomusic/sets/piano-theia/s-tALb0
Facebook: https://www.facebook.com/pianoomusic
Website: http://www.pianomusic.cz/
NoD/ROXY: http://nod.roxy.cz/cs
Contact:
CONCERTS:
CD RELEASE: January 30, 2016 at NoD, Dlouhá 33, Prague 1
♦“♦”♦“♦”♦“♦”♦“♦”♦“♦”♦“♦”♦“♦”♦“♦”♦“♦”♦“♦”♦“♦”♦“♦”♦“♦”♦“♦”♦“♦”♦“♦”♦“♦”♦“♦”♦“♦”♦ 

PIANO
THEIA

NEWS

9.7.2019

Only Yours

8.7.2019

Peter Cat Recording Co.

8.7.2019

Philary

6.7.2019

Seablite

6.7.2019

Jesca Hoop — Stonechild

1.7.2019

Dire Wolves

archiv

ALBUM COVERS X.

22 Group — You Are Creating (2018)
Tais Awards & Harvest Prize
Za Zelenou liškou 140 00 Praha 4, CZE
+420608841540