OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Pontiak Dialectic Of Ignorance

Pontiak — Dialectic Of Ignorance (March 24, 2017)

    Pontiak — Dialectic Of Ignorance (March 24, 2017)Pontiak — Dialectic Of Ignorance (March 24, 2017)ι•ι   THE CARNEY BROTHERS’ LATEST ALBUM FUMES WITH OMINOUS PORTENT BUT STILL HOLDS ON TO THE HOPE OF A HOPELESS ROMANTIC.
ι•ι   Band of brothers from Virginia, inspired by ‘60s psych and acid rock, who made their own murky brand of such sounds with albums on Thrill Jockey. Fotka uživatele Ben Tais Amundssen.Location: Baltimore, MD
Genre: Psychedelic Rock, Stoner Rock
Album release: March 24, 2017
Record Label: Thrill Jockey
Duration:     46:14
Tracks:
01. Easy Does It     8:02 
02. Ignorance Makes Me High     5:33 
03. Tomorrow Is Forgetting     5:48 
04. Hidden Prettiness     5:12 
05. Youth And Age     4:46 
06. Dirtbags     4:27 
07. Herb is My Next Door Neighbor     6:14 
08. We’ve Fucked This Up     6:12
Personnel:
°    Jennings Ingham Carney — baskytara, organ, doprovodný zpěv
°    Lain Jackson Carney — bicí, doprovodný zpěv
°    Van Champlin Carney — zpěv, kytara
Credits:
°    Heba Kadry Mastering

Fotka uživatele Ben Tais Amundssen.Editorial Reviews:
ι•ι   Whereas Pontiak’s 2014 album Innocence tore through rowdy riffs and melancholic balladry in a neat half hour, it’s immediately clear from the reverb~heavy trip of opener ‘Easy Does It’ that Dialectic of Ignorance is altogether a different beast. Euphorically defying spatial constraint, brothers Jennings, Van and Lain Carney instead opt to guide each song along its own cosmic trajectory: confident in the outcome, but even more excited to enjoy the ride.
ι•ι   Bloody~knuckled basslines bring a snarling Desert Session groove to ‘Ignorance Makes Me High’ and ‘Herb Is My Next Door Neighbor’, whilst woozy Gilmour~esque vocal harmonies imbue ‘Hidden Prettiness’ and ‘Youth and Age’ with a psychoacoustic dose of cerebral inertia. Those who have seen the brothers perform live know of their ability to harmonize, but Dialectic of Ignorance is the first album in which this talent is showcased in every song. ‘We Fucked Up’ is a pedal to the metal stoner~psych opus, while ‘Tomorrow Is Forgotten’ burns hot and slow; potent from the first note whilst relentlessly cranking up the intensity.
ι•ι   Pontiak grew up and live on farms in rural Virginia. Dialectic of Ignorance’s expansive structures echo the rugged, hazy climbs of this Blue Ridge Mountain setting, but don’t be fooled; this is no mere collection of pastoral instrumental landscapes. Having opened their own brewery in August 2015, the Carney brothers have had the opportunity to reassess their creative process through brewing. The lessons learned from this experimentation have had a formative effect on the both the process underlying and subsequent sound of Dialectic of Ignorance.
ι•ι   “There’s a definite dovetail between brewing and music,” explains Pontiak guitarist and lead vocalist Van Carney. “Both are creative processes that are full of immediate possibility. In the studio you face logistical, technical and creative challenges that are constantly evolving; it’s on you as the creator to decide which path you want to take. Brewing is no different.”
ι•ι   An expanded awareness of process has emboldened Pontiak’s musical explorations on Dialectic of Ignorance. “There’s beauty and truth and goodness in all hardships, and it takes strength to see that,” Van adds. “We learned that there’s limitless opportunity ahead if you’re ready to pursue it.” Literary influence was also important, with particular inspiration drawn from Karl Ove Knausgard’s sprawling confessional style, and the expressive, highly visual approach mastered by writers such as Bohumil Hrabal and Leo Tolstoy. With post~truth politics implementing lasting change through manufactured narratives, the creative ownership Pontiak display on Dialectic of Ignorance is both elevating and empowering. Still, “it’s not a political album,” Van asserts. “The message we want to get across is the importance of being present in the moment. Maybe everything is fucked. But you can do something about that.” Dialectic of Ignorance was recorded between January and October 2016 in Pontiak’s own ‘Studio A’ in Virginia. “Running the brewery definitely stretched the process out, but that was a good thing,” says Van. “It gave us time to think, mull over things, and throw stuff away when necessary. We’d come in to the brewery early each morning, put on what we’d recorded the previous day, listen to it while we worked, and shoot ideas at each other. It was a meditative, flowing process.”
ι•ι   http://www.thrilljockey.com/
Review
BY IAN KING, 17 March 2017 / Score: 7
ι•ι   http://www.popmatters.com/review/pontiak-dialectic-of-ignorance/Fotka uživatele Ben Tais Amundssen.Review
Jirka D. / 26.4.2017 / Autor hodnotí: 70%
VERDIKT: Pontiak se posouvají od hřmotnějšího rocku k zamlženějším kompozicím a je to posun zajímavým směrem, i když lehce zavání opisováním u jiných.
ι•ι   Pontiak jsou tři bráchové, což asi víte. Taky už mají na kontě pár let a pár desek, což asi víte taky. Pontiak jsou taky jeden z koníků ze stáje Thrill Jockey, po čímž si já osobně představuju psychedelický rock zaprášený starou garáží, ale to vůbec neznamená, že si to představuju dobře.
ι•ι   Možná už ale nevíte, že s Pontiak jsem začal poměrně pozdě a že pokud jde o jejich začátky, moc toho ze mě nevypáčíte. Předchozí, tři roky mladé album Innocence jsem zachytil, chvíli poslouchal a pak v klídku opustil. Na něm uvedené doporučení Please listen at maximum volume vytvářelo společně se zvukem desky poměrně výbušnou směs, která mohla skončit čímkoliv v rozmezí nehody a úkladného zabití. Pontiak před třemi roky, to byl noise rock tažený studiovými podfuky, které měly tu moc zastínit hudební myšlenku, pokud si člověk dal tu práci a zkusil trochu přemýšlet. Ostatně deska Echo Ono (2012) na tom byla podobně. Škoda dobré muziky.
ι•ι   Pontiak o tři roky starší jsou o něco vlídnější k posluchači, i když ke skutečné vřelosti ještě kus cesty chybí. Jsou taky uvolněnější co do hudebního výrazu a poměrně ostře rockové a boostrem rozdrcené kontury předchozí desky jsou aktuálně tažené víc k psychedelii a mlhovině. Během prvních poslechů mě napadala dvě jména - OM a raní Pink Floyd — a po pravdě mě napadají doposud. Letošní Pontiak nemají vůbec strach z repetice a jednotlivé songy nabalují množstvím opáček až pozoruhodně, jakkoliv proti provedení nelze namítat nic a extrémy najdete určitě ještě větší. Prostě poslechovka. A pohoda.
ι•ι   Album Dialectic of Ignorancemá osm skladeb a šestačtyřicet minut. Během toho času nijak nedivočí, plyne rozvážně jak řeka na dolním toku a starosti běžného dne pokrývá nánosem odpočinku. Skladby se nezřídka dotýkají šesti minut, což v případě Pontiak nebylo vůbec běžné. Jakoby se kapela rozhodla zvolnit, hodit starosti a manželky za hlavu a nahrát desku trochu jinou, trochu méně ostrou a místo rašple vzít jednou do ruky pilník. Tím rozhodně netvrdím, že zvuková destrukce zcela vymizela a na albu nemá místo. Má, skladba Ignorance Makes Me High s kytarami prohnanými přes tupé ořezávátko za všechny.
ι•ι   Ale oproti tomu, co bývalo, je to tentokrát lala pro romantiky. A protože příklady táhnou, tak skladba Hidden Prettiness jako takový typický zástupce na pitevnu. Skladba se schovanou kytarou, popově posazeným zpěvem (Pink Floyd, Pink Floyd!), jasně vytaženým, jednoduše zahraným činelem (OM, OM!) a kytarovým sólem jako s dílny Mikea Oldfielda. A k tomu pozvolna stoupající kouř z čvaňhára dle vašeho gusta.
ι•ι   Abych to neprodlužoval. Změna ve výrazu Pontiak mi sedla a jejich posun od hřmotnějšího rocku k delším a zamlženějším kompozicím (ruku v ruce s přístupnějším zvukem) je posun zajímavým směrem. Předlohy a podobnosti tu zazněly, a pokud chcete, klidně se na to můžeme dívat jako na problém; každý podle naturelu. Ať tak či onak, nová deska Pontiak mě svou atmosférou baví a podle všeho mě zastihla ve správnou chvíli.   ι•ι   http://www.echoes-zine.cz/
Discography:
ι•ι   2008 Kale
ι•ι   2008 Sun on Sun
ι•ι   2009 Maker
ι•ι   2009 Sea Voids
ι•ι   2010 Living
ι•ι   2012 Echo Ono
ι•ι   2014 Innocence
ι•ι   2017 Dialectic of Ignorance
AllMusic Review by Timothy Monger; Score: ***½
ι•ι   Long~tenured heavy psych outfit Pontiak return with the potent Dialectic of Ignorance, marking the trio’s ninth and possibly sludgiest effort to date. Since 2005, brothers Van, Jennings, and Lain Carney have forged their career out of heaping doses of proto~metal, stoner rock, and acid~laced neo~psychedelia, veering in and out of different ratios with each release. In the years since 2014’s Innocence, they’ve also launched a parallel career as makers of craft beer at their own Pen Druid Brewing in their native Virginia. Recording by night and brewing by day, the hard~working Carneys devoted 2016 to their twin creative enterprises, emerging with a distinctively heavy record made for heavy times. Almost meditative in its massively fuzzed, slow~brewing grooves, Dialectic of Ignorance’s eight tracks propel forward while the brothers deliver the bulk of the album’s lyrics in a brotherly triad of three~part harmony. More committed to the long form than on their previous outing, Pontiak offer a slow~moving and often challenging listen, though one not without its dynamic high points. The stoic Floyd~meets~Sabbath majesty of “Hidden Prettiness” and its wily psych~casualty cousin “Herb Is My Next Door Neighbor” are of particular interest, pairing vocal lushness with great instrumental heft. Likewise, the muscular “Dirtbags” follows a similar path, showing a band that, after numerous releases, is still a unified and creative presence.   ι•ι   http://www.allmusic.com/ / Facebook: https://www.facebook.com/BrothersPontiakFotka uživatele Ben Tais Amundssen.ι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι•ιι

Pontiak Dialectic Of Ignorance

NEWS

9.7.2019

Only Yours

8.7.2019

Peter Cat Recording Co.

8.7.2019

Philary

6.7.2019

Seablite

6.7.2019

Jesca Hoop — Stonechild

1.7.2019

Dire Wolves

1.7.2019

Outer Spaces — Gazing Globe

archiv

ALBUM COVERS X.

Alex Hepburn — If You Stay (EP, 13 Jul 2018)
Tais Awards & Harvest Prize
Za Zelenou liškou 140 00 Praha 4, CZE
+420608841540