OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » EDITORIAL » Kauzální příčinnost

Posloupnost a kauzální příčinnost - intro

Existují náhody? Z různých hledisek lze říci, že na velké většině jevů, zkušeností, událostí a vlivů se více-méně podepisujeme sami. Pochopitelně některé věci přicházejí zčistajasna jakoby náhodile, absolutně bez našeho vkladu, prostě je nemůžeme ovlivnit. Běžně se říká, že lidé jsou někdy na špatném místě ve špatnou dobu. Kdo trochu rozumí, nebo alespoň intuitivně chápe princip matematické pravděpodobnosti, připustí, že pokud se nám přes den nic špatného nestane, je to spíše zázrak. Jinými slovy - pravděpodobnost špatné kauzy je až příliš vysoká, přihlédneme-li ke stavu společnosti. O podrobnostech v této oblasti není potřeba nic komentovat. Stačí se podívat na dnešní titulky: "Při požáru bytu zemřely dvě děti, dva lidé jsou v kritickém stavu". Nebo: "U soudu se zpovídá řidič, který vytlačil auto z dálnice D1". ..., atd.

"Vrátil jsem se, abych viděl všechno pod sluncem, že závod nepatří rychlým ani bitva mocným ani pokrm moudrým ani bohatství těm, kdo mají porozumění, dokonce ani přízeň těm, kdo mají poznání; všechny je totiž postihuje čas a nepředvídaná událost" , říká Šalomoun v knize Kazatel 9:11. Nebo-li: "všem jim totiž přichází čas a nepředpověditelná událost". Pokud nad tím přemýšlíme, to už samo o sobě vylučuje osud jako takový. Nic nebylo naplánováno někým předem, co se týká jednotlivce. I když - chápu, že běžně každý z nás čas od času řekne něco v tom smyslu, že "to byl osud", nebo že to a to bylo osudové [setkání]. Nepřímo k tomuto mému skromnému názoru přiložil pár myšlenek prezident Václav Klaus ve včerejším proslovu. Použil výrazů jako " časová posloupnost a kauzální příčinnost událostí. Cituji:

"Jsem již delší dobu frustrován z narůstající asymetrie – v médiích i v politickém diskursu – mezi pozorností věnovanou událostem před zahájením II. světové války, událostem v jejím průběhu a událostem po jejím skončení," připomněl Klaus.

Prezident se pozastavil nad tím, že je opomíjena časová posloupnost a kauzální příčinnost obou událostí. "Jsem frustrován ze ztráty chápání proporcí a hloubky tragičnosti těchto událostí," dodal prezident s tím, že tato frustrace bude patrně dále narůstat. K tomu snad není nutné nic dodávat.

Když vezmu tento princip "posloupnosti a kauzální příčinnosti" a přenesu ho na záležitosti týkající se čehokoli, třeba i celého 3. ročníku Tais Awards, bylo pak samotné slavnostní předávání již pouze souhrnným důsledkem všech pochybení, kterých jsem se dopustil já sám a kterých se dopustili jiní, ať to přiznávají anebo nechtějí o tom nic slyšet. Teď nechci dělat analýzu, žádné rozbory. Naopak, pouze tím chci demonstrovat, jakým způsobem se může člověk vyvarovat ještě větších chyb, pokud je dostatečně vnímavý, poctivý k pravdě, pokud disponuje sebereflexí a v neposlední řadě - pokud míra přeteče. Záleží tedy i na tom, jak každý z nás má tu "míru" nastavenou. Jestli dokáže včas zhodnotit předcházející reprezentativní období, tím chci říci: pokud nespěchá a nepoužívá metodu horké hlavy. Některé věci je potřeba nechat v klidu doznít. A teprve pak, s chladnou hlavu udělat rozumný závěr. Nejde pouze o jakési ozvěny. Ozvěny jsou i v muzice nepostradatelným fenoménem. Pamětníci si hned vzpomenou na skladbu "Echoes" od Pink Floyd. Stojí za připomínku, že tato kompozice trvá 23:32 minut. Kolikrát jsi si tuto skladbu vyslechl opravdu celou? To bude zřejmě úměrné délce Tvého života, Tvým hudebním kořenům, Tvému osobnímu nastolenému kursu, možná celkovým osobním preferencím a vlivu Tvého okolí. Vzhledem k aktuálnosti snad lze v této souvislosti připomenout i dílo polského skladatele jménem  

Henryk Górecki (6. prosince 1933 Czernica – 12. listopadu 2010 Katovice). Ten opravdu nespěchal ani ve svých dílech, ani ve svém životě obecně.

Závěrem si dovolím parafrázovat jednu jeho myšlenku: "Pokud ti hudba nechybí 2-3 dny, pak by bylo snad lepší, abys nic nepsal a věnoval se nějaké dívce nebo šel na pivo".

To paradoxně možná vypovídá o osudu, posloupnosti a kauzální příčinnosti mnohem více, než sáhodlouhé rozbory a teoretizování.

Rozumíš.

NEWS

9.7.2019

Only Yours

8.7.2019

Peter Cat Recording Co.

8.7.2019

Philary

6.7.2019

Seablite

6.7.2019

Jesca Hoop — Stonechild

1.7.2019

Dire Wolves

archiv

ALBUM COVERS X.

Wolfgang Muthspiel — Where The River Goes (28 Nov. 2018)
Tais Awards & Harvest Prize
Za Zelenou liškou 140 00 Praha 4, CZE
+420608841540