Queer Jane —  Home (Dec. 1, 2016)
Queer Jane — Home                     Queer Jane — Home 
Ψ•      “Väčšina skladieb bola nahrávaná v britskom meste Falmouth počas výmenného študenstkého pobytu, ktorý tam Vlado absolvoval. Bol tam prístup k zariadeniam, ku ktorým sa možno už nikdy nedostaneme. Štúdio fungovalo v rámci školy a bolo určené pre študentov. V podstate možno povedať, že Home vznikol vďaka Európskej únii. Tých niekoľko detailov bolo potom dokončených u Vlada doma.
Ψ•      Cestovanie medzi Anglickom, Slovenskom a Českom a s tým spojené hľadanie domova sa stalo hlavnou témou, ktorá inšpirovala vznik druhej štúdiovky slovenskej kapely Queer Jane. S albumom príznačne nazvaným Home hudobne nadväzujú na prvotinu Flowerville a potvrdzujú svoju pozíciu kvalitnej kapely s vyhraneným hudobným názorom. O albume hovorí Vlado Nosáľ:
Ψ•      “Aj Flowerville obsahoval dosť osobných vecí. Skôr možno konštatovať, že Home je prvoplánovo osobnejší, a je to preto z neho viac cítiť. Každý abum je hrozne ťažké spraviť. Je ťažké napísať jednu skladbu a nie to ešte dvadsať. Nie je problém technicky napísať pesničku, ale je ťažke vybrať tie správne, pri ktorých sme si istí, že sú to tie najlepšie. Mnohokrát sa stane skôr to, že si v polovici proste povieš, že veď to je nezmysel, a zahodíš to celé. Čo je v princípe zlé, lebo veci by sa mali dokončovať. Ak by sme všetko zahodili, tak by sme sa nikam nedostali. Primárnym cieľom bolo, aby Home nebol rovnaký album ako Flowerville. Vydať Flowerville 2 by bolo chybou a je jasné, že tretí album bude zas iný. Koniec koncov niektoré skladby z Home sme už predtým hrávali aj naživo a tie, čo sme doteraz nehrávali, sme chceli hrávať, a tak samozrejme prišlo na rozhodnutie, že to vydáme.”
Ψ•      Queer Jane is a Slovak indie~pop band, influenced by sixties, punk, country, whatever.
Ψ•      Their songs are based on poppy melodies and rich harmonies, taking inspiration from the likes of The Beatles and The Beach Boys.
Ψ•      The group is fronted by singer~songwriter Vladimir Nosal, who is also known for his collaboration with the legendary American neo~psychedelic band The Brian Jonestown Massacre.
Location: Kvetoslavov, Bratislava, Slovakia
Genres: Rock, Guitar, Pop
Album release: December 16, 2016
Record Label: Bruuder Records
Duration:     30:48
Tracks:
01. Home   2:56
02. Brand New Day   2:54
03. Sleep With Me   2:23
04. You Stole My Heart Away   2:53
05. To Be With Her   4:13
06. Art School   2:49
07. Breakdown   4:14
08. Nymphomaniac   3:31
09. Sleepwalking   2:24
10. Anywhere But Here   2:31
Credits:
Ψ•      Adam Jánoš drums
Ψ•      Lukáš Valter bass guitar
Ψ•      Vlado Nosáľ electric guitars
Ψ•      Jakub Ursiny keyboards
Ψ•      Written, performed, produced, engineered and mixed by Vladimir Nosal
Ψ•      Mastered by Christian Thomas Aindow
Ψ•      Photo by Sona Maletz
Ψ•      Illustration by Lee Jackson
Ψ•      Cover layout by Sona Maletz and Luter Kasval
Ψ•      Logo by Jindra Janicek
•   U této verze Vlado Nosáľ opět dokazuje své odvážné a všestranné produkční dovednosti. Je pokračováním tam, kde jeho předchozí album Flowerville skončilo, a teď se vrací ke svým kořenům tím, že podporuje svůj vlastní průzkum kytarové lehoučké music v celé její bohatosti a rozmanitosti v rámci své kapely Queer Jane. Konečný výsledek je svěží a inspirující. V titulní skladbě Home upřednostňuje rychlé tempo a současně kontemplativní přístup; zasněný, euforický, nástrojově průzračný, textově ve shodě, aby to nevadilo Evropskému společenství.  Dialog nástrojů pomáhá vejít do jeho vnitřního a překrásného světa: je to dialog, který zachycuje podstatu hledání smyslu všeho, ne jenom proč žít, ale také proč vůbec dělat muziku, aby to vše nebyla marnost a honba za větrem. Brand New Day, ačkoli pouze druhá, přitáhla mou pozornost. Následující Sleep With Me tento program rozšiřuje ještě více do šířky a hloubky. Tempo zrychluje. Vše je živé.
♠   Vlado spieva v prvom rade tým, čo sedia v prvej rade. A potom tiež tým, čo sedia v ďalších radoch, druhej, tretej a štvrtej. Piata pieseň To Be With Her je len pre ňu.  Myslíte, že som preskočil štvrtú? Nie, pripomenulo mi to preslávny album od Caravan (Canterbury, Kent, England) — If I Could Do It All Over Again, I’d Do It All Over You . Ale zpět k páté: fascinující a vynalézavý kus, který bere posluchače na cestu do odvážného a nového zvukového světa. Podívejte se na toto místo kvůli uvolnění další ‘světové představivosti’, kdy už brzy můžete očekávat cokoli. Nevinnými melodiemi počínaje, v souladu s výrokem Quincyho Jonese, až k probublávání syntezátorů, zvlněných basslines a důrazných bicích. Je to Art School, přilákající tisíce nových vrabců~vševědů do Nového Obchodu na Korze. V tomto světě má i Janko Gallovič z Národního divadla své pevné místo. Svůj domov, svou cestu mezi Bratislavou, Prahou a Británií po brexitu. Právě Breakdown je pro mne vrcholem alba. Ačkoli mid~tempo, pomáhá mi chápat lépe vlastní dětství. Miluji tuto píseň nadevše. Zároveň je to nejdelší píseň (4:15), se změnami tempa, v závěrečné pasáži zrychlující se. Úžasná! Následující Nymphomaniac, rychlejší kytarovka s nádechem Kinks, Tremeloes a Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich. Vlado Nosáľ je můj nový Pye Hastings, geniální slovenský skladatel, cestující Vesmírem. Spíte rádi? Sleepwalking s nádechem starého Moogu, kde ‘každý večer jdeme vstříc náměsíčnosti s hlavou v oblacích.’
♠   Masterpiece! ‘For those of us who can’t be hurt anymore, flowers and the boys love~poisoned, can’t see what’s in store’.
Discography:
•   2013 Loveshy EP
•   2015 Flowerville
•   2016 Home
_____________________________________________________________
Queer Jane —  (2 Nov. 2018)

ALBUM COVERS XI.