Queer Jane Home

Queer Jane — Home

                    Queer Jane — Home (Dec. 1st, 2016)Queer Jane — Home (Dec. 1st, 2016)Ψ•   “Väčšina skladieb bola nahrávaná v britskom meste Falmouth počas výmenného študenstkého pobytu, ktorý tam Vlado absolvoval. Bol tam prístup k zariadeniam, ku ktorým sa možno už nikdy nedostaneme. Štúdio fungovalo v rámci školy a bolo určené pre študentov. V podstate možno povedať, že Home vznikol vďaka Európskej únii. Tých niekoľko detailov bolo potom dokončených u Vlada doma.
Ψ•   Cestovanie medzi Anglickom, Slovenskom a Českom a s tým spojené hľadanie domova sa stalo hlavnou témou, ktorá inšpirovala vznik druhej štúdiovky slovenskej kapely Queer Jane. S albumom príznačne nazvaným Home hudobne nadväzujú na prvotinu Flowerville a potvrdzujú svoju pozíciu kvalitnej kapely s vyhraneným hudobným názorom. O albume hovorí Vlado Nosáľ:
Ψ•   “Aj Flowerville obsahoval dosť osobných vecí. Skôr možno konštatovať, že Home je prvoplánovo osobnejší, a je to preto z neho viac cítiť. Každý abum je hrozne ťažké spraviť. Je ťažké napísať jednu skladbu a nie to ešte dvadsať. Nie je problém technicky napísať pesničku, ale je ťažke vybrať tie správne, pri ktorých sme si istí, že sú to tie najlepšie. Mnohokrát sa stane skôr to, že si v polovici proste povieš, že veď to je nezmysel, a zahodíš to celé. Čo je v princípe zlé, lebo veci by sa mali dokončovať. Ak by sme všetko zahodili, tak by sme sa nikam nedostali. Primárnym cieľom bolo, aby Home nebol rovnaký album ako Flowerville. Vydať Flowerville 2 by bolo chybou a je jasné, že tretí album bude zas iný. Koniec koncov niektoré skladby z Home sme už predtým hrávali aj naživo a tie, čo sme doteraz nehrávali, sme chceli hrávať, a tak samozrejme prišlo na rozhodnutie, že to vydáme.”
Ψ•   Queer Jane is a Slovak indie~pop band, influenced by sixties, punk, country, whatever.
Ψ•   Their songs are based on poppy melodies and rich harmonies, taking inspiration from the likes of The Beatles and The Beach Boys.
Ψ•   The group is fronted by singer~songwriter Vladimir Nosal, who is also known for his collaboration with the legendary American neo~psychedelic band The Brian Jonestown Massacre.
Location: Kvetoslavov, Bratislava, Slovakia
Genres: Rock, Guitar, Pop
Album release: December 1st, 2016
Record Label: self
Duration:
Tracks:
01. Home     2:56
02. Brand New Day     2:54
03. Sleep With Me     2:23
04. You Stole My Heart Away     2:53
05. To Be With Her     4:13
06. Art School     2:49
07. Breakdown     4:14
08. Nymphomaniac     3:31
09. Sleepwalking     2:24
10. Anywhere But Here     2:31
℗ 2016 Queer Jane
Credits:
Ψ•   Adam Jánoš drums
Ψ•   Lukáš Valter bass guitar
Ψ•   Vlado Nosáľ electric guitars
Ψ•   Jakub Ursiny keyboards
Ψ•   Written, performed, produced, engineered and mixed by Vladimir Nosal
Ψ•   Mastered by Christian Thomas Aindow
Ψ•   Photo by Sona Maletz
Ψ•   Illustration by Lee Jackson
Ψ•   Cover layout by Sona Maletz and Luter Kasval
Ψ•   Logo by Jindra Janicek
♠   Album Home obsahuje desať piesní, z ktorých väčšina vznikla v Anglicku. Celú štúdiovku nahral a zmixoval frontman kapely Vlado Nosáľ, o mastering sa postaral anglický producent Christian Aindow. “Behom posledného roka som sa pohyboval medzi Anglickom, Slovenskom a Českom. Zrazu som zistil, že som pri týchto potulkách nahral album. Spája ho téma hľadania domova, aj vďaka tomu, že vznikal na viacerých miestach,” povedal o albume spevák, gitarista a skladateľ.
♠   Kapelu Queer Jane založil v roku 2012, okrem neho sú jej členmi aj basgitarista Lukáš Valter a bubeník Adam Jánoš. Muzikantov inšpiruje najmä tvorba zo 60. rokov minulého storočia, ale tiež country či punk. V roku 2015 vydali debutový album Flowerville. Vlani sa predstavili na maďarskom festivale Sziget. Vlado Nosáľ okrem toho zaujal aj spoluprácou s americkou formáciou The Brian Jonestown Massacre.
♠   Dominantným znakom v ich tvorbe je stále inšpirácia hudbou 60~tych rokov. Na albume Home, aj vzhľadom na okolnosti jeho vzniku, sa zdá, akoby oproti debutu stratili energiu a vzácnu sviežosť, stále však zostávajú príjemne svoji. Hudobné trendy sa Queer Jane netýkajú, ich hudba v sebe nesie známky nostalgie za časmi poctivého rockového pesničkárstva, o čom svedčí aj prepracovaný vzhľad bookletu k nahrávke. Aj vďaka tomu sú na domácej hudobnej scéne osobitou skupinou s rozpoznateľným rukopisom. 
Hudobný denník
•   Časť svojho domova má líder, hlava aj srdce skupiny — spevák, hudobník a skladateľ Vlado Nosáľ — v Anglicku, čo významne ovplyvňuje aj jeho hudbu. V súčasnosti žije v Prahe, stále sa však vracia na Slovensko, preto sa nemožno čudovať, že dominantnou témou jeho tvorby bola v uplynulom období vnútorná otázka hľadania domova. Pocit osamenia a posmutnelá nálada poznačili celkovú atmosféru nahrávky. Album síce obsahuje aj skladby s pozitívnou náladou, no omnoho väčší priestor majú zadumané texty a miestami až ťahavé melódie podporené hlasovým prejavom frontmana.
•   Nahrávka predstavuje rok jeho života, vďaka čomu pripomína vytrhnuté stránky z hudobného denníka, plného zápiskov o hľadaní si svojho miesta, priateľoch a najmä o láske. Osobný charakter albumu podčiarkuje aj fakt, že ho Nosáľ sám napísal, nahral aj zmixoval. Až finálny mastering prenechal anglickému producentovi Christianovi Aindowovi.
•   Prostredníctvom albumu môžu poslucháči zdieľať kus cesty s hudobníkom. Tento výlet odštartujú neúnavné monotónne bicie v skladbe Home, ktorá na seba zobrala úlohu dobrej správy, že si kapela dokázala udržať nastavenú latku. Pri Brand New Day sa začína “dovolenka” s atmosférickým šumom morských vĺn a pokračuje v pohodovom tempe. Tichšie a pomalé skladby ako You Stole My Heart Away alebo Breakdown striedajú dynamickejšie Art School či Nymphomaniac, aby to všetko napokon uzavrela úvaha Anywhere But Here.
Aj album bez hitu môže stáť za to
•   Asi len málokto u Queer Jane očakával výraznejšie zmeny či experimenty, čo sa aj potvrdilo. Gitary a bicie, v piesňach ako Brand New Day či Sleepwalking zladené s pridanými zvukmi, sú rockovou klasikou, ktorej mladá kapela zostáva verná. Vďaka tomu je nahrávka priamočiara a kapela sa sympaticky zanietene drží toho, čo jej ide najlepšie.
•   Prvoplánovú hitovosť by ste tu tiež hľadali márne, Home je pesničkovou nahrávkou na sústredené počúvanie. K pesničkám, ktorá trochu viac vytŕčajú a získajú si poslucháča ľahšie, patria napríklad To Be With Her či Sleepwalking. Druhá menovaná je aktuálne na prvom mieste hitparády Osmička RFM. Fanúšikovia môžu skupine Queer Jane vyjadriť sympatie aj hlasovaním v jeho ankete RHA, kde sa do longlistov dostal album aj titulný singel.
•   Masový nárast fanúšikovskej základne po druhom albume síce očakávať nemožno, rozhodne však ide o nahrávku, ktorá poteší priaznivcov gitarovej klasiky. Napokon, pri tvorbe nie je dôležité len to, koľko ľudí vás počúva, ale aj kto vás počúva. Medzi fanúšikov sympaticky nenápadnej kapely už patria aj Laco Lučenič a Jakub Ursiny. Prvý menovaný pred dvoma týždňami album pokrstil, syn legendárneho Deža Ursinyho dokonca s kapelou vystúpil ako hráč na klávesy. A možno to nebolo naposledy.
Ψ•   http://hudba.zoznam.sk/
Also:
•   Před rokem a půl vydali Queer Jane svůj debut Flowerville. Od té doby si bratislavské trio stihlo například střihnout vystoupení na Szigetu, vydat řadu videoklipů a jen tak mimochodem také obohatit předvánoční trh o druhou desku Home.
•   Ta je tentokrát čistě sólovým dílem frontmana skupiny. Vladimír Nosal skladby na album napsal i kompletně nahrál a zmixoval. Možná také proto je deska Home — jejíž leitmotivem je hledání domova, ať už to znamená cokoliv — osobitější než zmiňovaná debutová nahrávka.
•   To ale zároveň neznamená, že by se tím Queer Jane zbavili svých šedesátkových harmonií. Také aktuální řadovka je totiž milostným dopisem časům, kdy hudba byla něco víc. Její vyznění je tentokrát jen o něco více písničkářské a na první poslech ne tak lákavé, jako její předchůdce. I když, co je “nelákavé” na skladbách jako Home nebo To Be With Her?
•   Palec nahoru: další skvělý ponor (převážně) do šedesátých let.
•   Palec dolů: Home nedokáže zaujmout tak jako její předchůdce.
Ψ•   http://www.mikrorecenze.cz/
Interview | Miroslav Ondřejíček | 08.02.2017
Ψ•   http://www.fullmoonzine.cz/clanky/queer-jane-idealne-jeden-album-za-rok
Bandcamp: https://queerjane.bandcamp.com/
Bandzone: http://bandzone.cz/queerjane
Facebook: https://www.facebook.com/queerjane/
Soundcloud: https://soundcloud.com/queerjane
Discography:
•   2013 Loveshy EP
•   2015 Flowerville
•   2016 Home
•   U této verze Vlado Nosáľ opět dokazuje své odvážné a všestranné produkční dovednosti. Je pokračováním tam, kde jeho předchozí album Flowerville skončilo, a teď se vrací ke svým kořenům tím, že podporuje svůj vlastní průzkum kytarové lehoučké music v celé její bohatosti a rozmanitosti v rámci své kapely Queer Jane. Konečný výsledek je svěží a inspirující. V titulní skladbě Home upřednostňuje rychlé tempo a současně kontemplativní přístup; zasněný, euforický, nástrojově průzračný, textově ve shodě, aby to nevadilo Evropskému společenství.  Dialog nástrojů pomáhá vejít do jeho vnitřního a překrásného světa: je to dialog, který zachycuje podstatu hledání smyslu všeho, ne jenom proč žít, ale také proč vůbec dělat muziku, aby to vše nebyla marnost a honba za větrem. Brand New Day, ačkoli pouze druhá, přitáhla mou pozornost. Následující Sleep With Me tento program rozšiřuje ještě více do šířky a hloubky. Tempo zrychluje. Vše je živé.
♠   Vlado spieva v prvom rade tým, čo sedia v prvej rade. A potom tiež tým, čo sedia v ďalších radoch, druhej, tretej a štvrtej. Piata pieseň To Be With Her je len pre ňu. ♠   Myslíte, že som preskočil štvrtú? Nie, pripomenulo mi to preslávny album od Caravan (Canterbury, Kent, England) — If I Could Do It All Over Again, I’d Do It All Over You . ♠   Ale zpět k páté: fascinující a vynalézavý kus, který bere posluchače na cestu do odvážného a nového zvukového světa. Podívejte se na toto místo kvůli uvolnění další ‘světové představivosti’, kdy už brzy můžete očekávat cokoli. Nevinnými melodiemi počínaje, v souladu s výrokem Quincyho Jonese, až k probublávání syntezátorů, zvlněných basslines a důrazných bicích. Je to Art School, přilákající tisíce nových vrabců~vševědů do Nového Obchodu na Korze. V tomto světě má i Janko Gallovič z Národního divadla své pevné místo. Svůj domov, svou cestu mezi Bratislavou, Prahou a Británií po brexitu. Právě Breakdown je pro mne vrcholem alba. Ačkoli mid~tempo, pomáhá mi chápat lépe vlastní dětství. Miluji tuto píseň nadevše. Zároveň je to nejdelší píseň (4:15), se změnami tempa, v závěrečné pasáži zrychlující se. Úžasná! Následující Nymphomaniac, rychlejší kytarovka s nádechem Kinks, Tremeloes a Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich. Vlado Nosáľ je můj nový Pye Hastings, geniální slovenský skladatel, cestující Vesmírem. Spíte rádi? Sleepwalking s nádechem starého Moogu, kde ‘každý večer jdeme vstříc náměsíčnosti s hlavou v oblacích.’
♠   Masterpiece! ‘For those of us who can’t be hurt anymore, flowers and the boys love~poisoned, can’t see what’s in store’.
_____________________________________________________________

Queer Jane Home

ALBUM COVERS XI.