Rory Block — A Woman’s Soul: A Tribute to Bessie Smith (July 6, 2018)

Rory Block — A Woman’s Soul: A Tribute to Bessie Smith (July 6, 2018)

 Rory Block — A Woman’s Soul: A Tribute to Bessie Smith (July 6, 2018)Rory Block — A Woman’s Soul: A Tribute to Bessie Smith (July 6, 2018)★        Rory Block, dnešní nejlepší tradiční bluesová umělkyně, má více práce. Ano, je to její třicáté album a sedmé na Stony Plain. Pravděpodobně vám řekne, že je ‘semi~retired,’ tedy pokračující v práci na částečný úvazek nebo příležitostně, protože zkrátila plán turné a dokončila to, co kdysi cítila, že by mohl být její poslední nahrávací projekt The Mentor Series. Přesto Rory, “The Messenger of the Blues,”, má spoustu ohnivé inspirace, vrátila se k práci a podepsala další kontrakt na labelu Stony Plain, který trval na tom, aby pokračovala. Proto se vydává na cestu nové série “Power Women of the Blues”. Odstartovala ji první předzvěstí dámských bluesových zpěvaček The Empress of the Blues — Bessie Smith. Bessie byla první významnou bluesovou a jazzovou zpěvačkou a jednou z nejsilnějších všech dob. Dokonce i na její první nahrávce v roce 1923 pronikl její vášnivý hlas přes handicap primitivní kvality nahrávání. Ve své době Bessie Smith prostě neměla konkurenci.
★        Rory poprvé uslyšela hlas Bessie Smith v roce 1964 jako teenagerka žijící v NYC. Ideály vytrvalosti a houževnatosti byly chápány jako ctnost alespoň od doby Aristotela. Co Bessie umožnilo dosáhnout více, než úrovně průměrné zpěvačky? Získala přístup k bohatším rysům umělkyně. “Naplněná grácií a sílou, neuvěřitelnou vokální zdatností zvládala naprosto oduševnělý výkon,” říká Rory. [notes: tvrdost a zarputilost v psychologii jsou pozitivním, non~kognitivním rysem, založeném na vytrvalosti a úsilí jednotlivce v kombinaci s vášní pro určitý dlouhodobý cíl nebo konečný stav (silná motivace k dosažení cíle). Tato vytrvalost v úsilí podporuje překonání překážek nebo problémů, které leží na cestě k dosažení a slouží jako hnací síla při završení realizace. Mezi odlišné, ale stejně spojované pojmy v oblasti psychologie patří vytrvalost, odolnost, ambice, potřeba dosažení a svědomitost. Tyto konstrukty lze konceptualizovat jako individuální rozdíly, spojené s realizací práce spíše než s talentem nebo schopnostmi.] A tak slyšíme například: ‘I’m wild about his turnip tops, I like the way he warms my chops, and I can’t do without my kitchen man…Stay away from my door Mr. Landlord, ‘cause I’m down in the dumps!..That’s the reason, I got those weepin’ willow blues.’  A to je důvod, proč i já jsem měla v srdci ‘weepin’ willow blues’, říká Rory.  Tak přesvědčivé, tak upřímné, tak obohacující ve věci smyslu a informací o female soul! Časem Rory pokračuje v udělování kreditů Mari Muldaur, Bonnie Raitt a později Joo Ann Kelly kvůli tomu, aby hudba průkopnických blues~women zůstala naživu. Rory vyjadřuje neochvějný přístup k Bessie Smith v těch slavných melodiích a říká: “Je pro mě důležité zmínit nesmírně sexy materiál Bessie, její neohrožený, zázračně přicházející moment upuštění, její nezapomenutelnou prezentaci žen jako silně smyslné, sexuální bytosti, o kterých víme, že jsme — ale tato společnost prostě nevěděla, že ho přijme na počátku 20. století. Bessie materiál nebyl nikdy špinavý, byl prostě sexy.” Pro ty později narozené, dovolím si ještě jednu asociaci: pamatujete na bombový atentát při Bostonském maratónu? A co se dělo poté? Vyzvednu zvlášť jeden moment, zejména okamžik, kdy Adrianne Haslet~Davis, oběť maratónského bombového útoku v roce 2013, přichází na pódium pro svůj první tanec od útoku s ‘fantómovou končatinou’, ako by povedali Slováci. Tedy, s nožní protézou. Což způsobilo velké překvapení a úžas. Mnoha lidem spadly čelisti. A stejný úžas pociťuji při poslechu alba Rory Block — A Woman’s Soul: A Tribute to Bessie Smith. Ξ     Nejlepší způsob, jak poslouchat představení Rory Block je přemýšlet o každé skladbě jako o dalším kroku směrem k podivné vizi o muzikální nirváně Bessie Smith, místa, kde ozvěna minulosti oslavuje každičký zvuk, ale zní to dobře. Rory Block se stala jednou ze světově nejdůležitějších konzervátorů kořenů americké hudby. Národním pokladem ve formě nekompromisní zralé bluesové umělkyně.
★        Celebrated acoustic blues guitarist and singer, noted for her interpretations of country blues classics as well as her own songs.
Influencers: Son House, Robert Johnson, Tommy Johnson, Bessie Smith
Born: November 6, 1949 in Manhattan, New York, NY
Genre: Blues, Acoustic Blues, Contemporary Blues
Location: Nashville, TN
Album release: July 6, 2018
Record Label: Stony Plain
Duration:     44:07
Tracks:
01 Do Your Duty     4:19  
02 Kitchen Man     4:01  
03 Jazzbo Brown from Memphis Town     3:36  
04 Gimme a Pigfoot and a Bottle of Beer     3:47  
05 Need a Little Sugar in my Bowl     3:20  
06 I’m Down in the Dumps     6:09  
07 Black Mountain     4:15  
08 Weeping Willow Blues     4:11  
09 On Revival Day     3:53  
10 Empty Bed Blues     6:36
℗© 2018 Stony Plain Recording Co. Ltd.
Credits:
★        First single from the album “A Woman’s Soul: A Tribute to Bessie Smith,” coming July 6.
★        Produced by Rory Block and Rob Davis for Aurora Productions
★        Recorded by Rob Davis at Aurora Studios, Chatham, NY
★        Mixed by Rob Davis and Rory Block
★        Mastered by Rob Davis
★        All vocals by Rory
★        All guitars and bass parts played by Rory on her Signature Model Martin guitars
★        All percussion: guitar bongos, hat boxes, plastic storage tubs, oatmeal boxes and wooden spoons played by Rory.
★        Executive producer — Holger Petersen
★        Photographer — Sergio Kurhajec
★        “Gimme a Pigfoot and a Bottle of Beer” written by Wesley Sox Wilson, Universal~MCA Music Publishing Div. of Universal Music Corp
Review | Jim Hynes | July 7th, 2018 | Score: 89
★        Rory Block, today’s best traditional female blues artist, has more work to do. She would probably tell you that she is ‘semi~retired,’ having reduced her touring schedule and having completed what she was once felt might be her final recording project, The Mentor Series. Yet, Rory, “The Messenger of the Blues,” has plenty of fiery inspiration left and the backing of a label that insists she keeps going. Hence, she is embarking on a new “Power Women of the Blues” series, kicking it off with the forebearer of female blues singers, The Empress of the Blues, Bessie Smith. Bessie was the first major blues and jazz singer on record and one of the most powerful of all time. Even on her first records in 1923, her passionate voice penetrated through primitive recording quality.
★        In her time Bessie Smith simply had no competition.
★        One of the immediately striking aspects of this record is that Rory mimics the sounds of horns with her slide guitar.  After all, guitar was not the main backing instrument for Bessie, it was generally small horn ensembles.  She and engineer Rob Davis, create a tremendous sound simply by using guitar and an array of percussion as they did on her last record for the rhythm section. This quote, excerpted from the last record, holds true here as well.  “After wailing away on the ‘guitar bongos’, plastic storage and boxes of Quaker Oats with wooden spoons and plastic salad forks… When I came back in the studio the oatmeal box sounded more like a bass drum, the wooden spoon like a crisp rim shot, plus various deep toned snares and edgy congas. The different intensities of the poundings had morphed into an incredible variety of tones.”
★        Rory first heard Bessie Smith’s voice in 1964 as a teenager living in NYC.  “Filled with grit and incredible vocal prowess, it was the ultimate soulful wail.,” she recalls. “‘I’m wild about his turnip tops, I like the way he warms my chops, and I can’t do without my kitchen man…Stay away from my door Mr. Landlord, ‘cause I’m down in the dumps!..That’s the reason, I got those weepin’ willow blues.’ So compelling, so honest, so rich with meaning and information about the female soul.” Later Rory goes on to give credit to Maria Muldaur, Bonnie Raitt, and the late Jo Ann Kelly for keeping the music of the pioneering female blues women alive.
★        These ten tracks contain Bessie’s most immortal tunes like “Kitchen Man,” Gimme a Pigfoot and a Bottle of Beer,” “Need a Little Sugar in My Bowl” and “Empty Bed Blues.”  Mixed in are some less familiar ones such s “Do Your Duty,” “Jazzbo Brown from Memphis Town,” “Black Mountain’ and “On Revival Day.”  Rory conveys the unabashed Bessie Smith approach in those salacious tunes, saying, “It’s important to me to mention Bessie’s outrageously sexy material, her fearless, jaw~dropping delivery, her unapologetic presentation of women as the powerfully sensual, sexual beings we know we are – but that society just didn’t know ho to admit in the early 1900s. Bessie’s material was never dirty, it was just plain sexy.”  Take those comments as a summary vibe for this album too.
★        Rory Block, as you’d expect, has done Bessie proud. Although it has not been revealed who follows in the series, the liners hint toward Memphis Minnie, Mattie Delaney, Ida Cox, Bertha Lee, and, of course, Ma Rainey. As tantalizing as that seems, settle in.  Enjoy Rory’s take on Bessie’s amazing songs. — elmoremagazine.com
★        http://www.elmoremagazine.com/
Label: http://www.stonyplainrecords.com/
Website: http://www.roryblock.com/
★♠_______________________________________________________♠★ 

Rory Block — A Woman’s Soul: A Tribute to Bessie Smith (July 6, 2018)

ALBUM COVERS XI.