LOS ANGELES, CALIFORNIA
Urban Light
Scores of vintage street lamps shine along L.A.’s Miracle Mile. 
⊕⇑⊗  Stejně jako řecký chrám pod širým nebem, přední vchod do muzea umění v okrese Los Angeles se vyhřívá v záři 202 historických pouličních lamp, které osvětlují západní okraj města Miracle Mile. [Viz poznámku ★★]
⊕⇑⊗  Urban Light je instalací umělce Chrise Burdena, který sbíral sloupky lamp po mnoho let, většina z nich pocházela z rozsáhlé řady městských prostředí v jižní Kalifornii. Malované uniformní ocelové šedé svítilny se liší velikostí, ale spojují se a vytvářejí sluneční paprsek unikající z provozu na Wilshire Boulevard těsně za jeho plamenem. Burden, který zemřel v roce 2015, se poprvé objevil v 70. letech 20. století s často násilnými uměleckými performancemi, které spoléhaly na sílu a slabost jeho vlastního těla (jeho dvě nejznámější díla zahrnovala výstřel do paží a plazil se přes ulice s rozbitým sklem). Na konci desetiletí se však obrátil na akademickou půdu a sochařství jako profesor UCLA a tradičněji, kusově orientovaný umělec.
⊕⇑⊗  Od 80. let začal Burden sbírat starožitné pouliční lampy a ve svém domě Topanga Canyon vytvořil menší verzi Urban Light. To upoutalo pozornost ředitele muzea Michaela Govana a celá část, plus další čtyři tucty dalších lamp, byla v roce 2008 přesunuta na LACMA. Díky přeměně zdrojů na sluneční energii se lampy od té doby rozzářily a to jako zpětný dopad do počátků městského života LA a pohled na jeho budoucnost jako mekky umění a zelených technologií.
⊕⇑⊗  https://www.atlasobscura.com/ 
Adress:
LACMA
5905 Wilshire Boulevard
Los Angeles, California
United States
⊕⇑⊗  Hranicemi Miracle Mile zhruba jsou: 3. ulice na severu, Highland Avenue na východě, San Vicente Boulevard na jihu a Fairfax Avenue na západě. Mezi hlavní komunikace patří Wilshire a olympijské bulváry La Brea a Fairfax Avenues + 6. ulice.
Poznámka★★: 
⊕⇑⊗  Miracle Mile je americký apokalyptický thriller z roku 1988, napsaný a režírovaný Steveem De Jarnattem, v němž hrají Anthony Edwards a Mare Winningham. Film se odehrává většinou v reálném čase. Vše je pojmenované po Miracle Mile v sousedství Los Angeles, kde se koná většina akcí.

NEWS

archív

ALBUM COVERS XI.