Slow Pulp — Moveys (Oct. 9, 2020)USA FLAG                                                                                                             Slow Pulp — Moveys (Oct. 9, 2020) Slow Pulp — Moveys (Oct. 9, 2020)■  Píseň Idaho byla napsána během „dezorientací poznamenané turné“, když kytarista Henry Stoehr hrál na Colorado College v domnění, že je v Idahu. Stává se to nejlepším z nás. I když byla píseň inspirována zmatkem, vznáší se čistotou a vyrovnaností. Kapela dokonce vyřadila celé album po diagnóze Lymské boreliózy a těžké autonehodě, která zahrnovala rodiče zpěvačky / kytary Emily Massey. „Idaho“ naznačuje lehký a klidný směr kvarteta.
■  Pozoruhodný celovečerní debut Slow Pulp Moveys je dokladem tvrdě vybojovaného osobního růstu. V procesu vytváření své nové desky Chicagská indie rocková kapela trpěla zdravotními problémy, osobními otřesy a pandemií, a přitom se učila, jak být lepšími skladateli a přáteli. Tato působivá 10~ti písňová kolekce, plná sžíravé energie a emocionální katarze, zdůrazňuje vynalézavost a odolnost kapely spojit se, i když byly mimo státy. V čase, kdy se kapela nacházela uprostřed dokončování alba, Masseyho rodiče se dostali do těžké dopravní nehody a přinutili ho pozastavit nahrávání, vrátit se domů do Madisonu a postarat se o ně. O týden později zasáhla pandemie COVID~19. „Na chvíli jsem se nemohl vrátit do Chicaga. Jak jsme to měli dokončit?“ pomyslel si Massey. Díky předním technickým, mixovacím a produkčním funkcím společnosti Stoehr se kapele povedlo pokračovat v nahrávání v izolovaném post~COVIDovém světě. „Naštěstí už většina instrumentací byla napsána. Alex, Henry a já jsme to dokázali udělat odděleně od prostorů studia, které si pronajímáme v Chicagu,“ říká Mathews. Když se Masseyův otec Michael zotavil ze zranění, oba pracovali na dokončení hlasových nahrávek z jeho domácího studia a poslali je Stoehrovi k míchání. „Dokončit toto album byla skvělá věc — vědomí, že jsme to dokázali,“ říká Stoehr. Jejich složené slovo „moveys“ je pro Slow Pulp mnohoznačné. Je to pozvánka k tanci. Je to mrknutí na běžeckou povahu procesu psaní písní alba, zatímco spoluhráči byli doslova na cestách, ukrývali se na místě a procházeli významnými životními změnami. Ale povětšinou je to vnitřní vtip. Při poslechu těchto vřelých, dynamických a příjemných písní je snadné mít pocit, že jste také jejich součástí.
Location: Madison, Wisconsin ~ Chicago, IL
Genre: Psychedelic Rock, Indie Rock, Dream Pop
Album release: October 9, 2020
Record Label: Winspear
Duration:     27:00
Tracks:
01. New Horse   2:01
02. Trade It   2:52
03. Idaho   4:06
04. Track   3:35
05. At It Again   2:03
06. Channel 2   2:26
07. Whispers (In the Outfield)   1:50
08. Falling Apart   2:46
09. Montana   3:20
10. Movey   1:21
Personnel:
Emily Massey (vocals/guitar)
Alexander Leeds (bass) 
Theodore Mathews (drums) 
Henry Stoehr (guitar)
DESCRIPTION
■  Slow Pulp’s remarkable full~length debut Moveys is a testament to hard~fought personal growth. In the process of making their new record, the Chicago~based indie rock band powered through health challenges, personal upheaval, and a pandemic, all while breaking old habits and learning how to be better songwriters and friends. Full of blistering energy and emotional catharsis, this compelling 10~track collection highlights the band’s resourcefulness and resilience to come together even when they were states away. 
■  Slow Pulp’s tough adaptability is something that has formed over time thanks to the unbreakable bond of lifelong friendship. Slow Pulp’s roots can be traced back to elementary school, with Alexander Leeds (bass), Theodore Mathews (drums), and Henry Stoehr (guitar) performing in bands together since the sixth grade while growing up in Madison, Wisconsin. Emily Massey (vocals/guitar) was later invited to join their new project, Slow Pulp, in 2017. “I can’t describe a level of closeness with other people like we have. Having lived together, toured together, worked together, and written together, we learned so much about each other so quickly,” says Massey.
■  Slow Pulp first started working on new songs in the Spring of 2019, immediately after the release of their EP, Big Day, but they ended up scrapping the material. “When we started writing this record, I had been experiencing so much fatigue and getting sick a lot and I didn’t know what it was. I got diagnosed with Lyme disease and a chronic Mono,” says Massey. She adds, “The diagnosis validated a lot of what I was feeling. I got tools for how to take care of myself better.” For Massey, taking care of herself meant more than just addressing her physical needs. “The way that I internalize trauma is I will hold it in and not process it for a very long time, but writing songs is the one place where I can’t hide from myself. It just comes out whether or not I want it to or if I’m ready for it to. Figuring out how to write together, as a band, was like me learning how to take care of myself and learning how to communicate better.” 
■  The word “moveys” is multi~faceted for Slow Pulp. It’s a made~up word, and a title of the album’s bonus track. It is an invitation to dance. It is a wink at the cross~country nature of the album’s songwriting process, while the bandmates were literally on the move touring, sheltering in place, and going through major life changes. But, mostly, it’s an inside joke. Listening to these warm, dynamic and welcoming songs, it’s easy to feel like you’re a part of it too. 
Bandcamp: https://slowpulp.bandcamp.com/album/moveys
Website: https://www.slowpulp.com/
Label: http://winspear.biz/store/slow-pulp-moveys
Twitter: https://twitter.com/slowpulpband
FB: https://www.facebook.com/slowpulpband
INSTA: https://www.instagram.com/slowpulpband/
Soundcloud: https://soundcloud.com/slowpulp

NEWS

 • 27 Říj 2020

  I Don’t Know How but They Found Me

 • 24 Říj 2020

  Kaki King — Modern Yesterdays

 • 22 Říj 2020

  LENKA DUSILOVÁ — ŘEKA

 • 22 Říj 2020

  Shemekia Copeland — Uncivil War

 • 22 Říj 2020

  Maarja Nuut & Ruum — World Inverted

 • 22 Říj 2020

  Bruce Springsteen — Letter to You

 • 21 Říj 2020

  Ailbhe Reddy — Personal History

 • 20 Říj 2020

  Helena Deland — Someone New

 • 20 Říj 2020

  Kevin Morby — Sundowner

 • 19 Říj 2020

  Oddfellow’s Casino — Burning! Burning!

archív

ALBUM COVERS XI.