Úvodní stránka » TAIS MUSIC AWARDS for CZECH, SLOVAKIA & OVERSEAS COUNTRIES
↑ TAIS AWARDS / HARVEST PRIZE ↓

        Tais Awards        

      Official logo for 7th Tais Awards 2014

 Tais Awards  

  ¶ Máme jen to, co můžeme dát jeden druhému. 

1.1.) Projekt hudebních ocenění jsem založil v roce 2007 jako svůj self-portrait, přítulné privatissimo. O jeho fungování rozhodlo množství náhod podle zákonitostí kauzality — jeden krok vyplynul z toho předešlého. Projekt se nachází ve svém 7. ročníku. Původní myšlenka však sahá až do období leden — červen 1976, kdy jsem zažil hrát vězeňskou kapelu v pevnosti Ilava. Byl to první “terénní” a mimořádný dotek vnitřního osvobození, který jsem v životě pocítil.
2.)   Tais Awards hledá v hudbě vzrušení, povzbuzení a energii. Cit — zušlechtění ducha. Představivost. Odvahu a radost. Odvahu ve struktuře kompozice, nemíním tím však myšlenkové úlety a útoky proti lidskosti, protože "co kdo zasévá, to také sklidí". Není to málo, výsledkem je však příjemnost navždy.  

≡  Mapuje současné dění v Česku, na Slovensku a v zámořských zemích. V roce 2010 dodatečně vznikla Harvest Prize jako důsledek prohloubení výzkumu. Logickým vyústěním je pak ocenění pro asi 20 jednotlivců a formací.
≡  Není založena na zájmu médií. To vyplývá už ze samé podstaty a celého kontextu.
≡  Ceny předávané oceněným hudebníkům se čas od času mění v designu, tvaru i použitém materiálu.
≡  O Tais Awards vědí lidé aktuálně ve 165 zemích světa, což zahrnuje 122 jazyků a 6.152 měst.
≡  O výsledcích sice hudební kritici nerozhodují, ale jejich práce si moc vážím.
≡  Ceny jsou předávány přímo dárcem a na koncertech. Tím je zajištěna opravdovost.
≡  Není to soutěž. To je velmi důležité. V běžné soutěži dává fan svému oblíbenci hlas a o "vítězi" rozhoduje jejich počet. Zde však rozhoduje neutralita, výzkum, prostředí, průkopnictví a něco neočekávaného. Skutečný umělec je člověk, který zanechá obrazy své doby tak, jak se mu jevily. Ano, může se octnout v kritické situaci, vymykající se jeho zkušenostem. Může padnout i sedmkrát, opět však vstane a opět tvoří.

2.1.) Postupuji již zcela osvědčenou cestou: dlouhodobým mapováním středoevropské a světové hudby cestou internetu a přímo v terénu. Můj typický způsob práce: výzkum na síti, newslettery od labelů, distributorů a jednotlivých hudebníků v kombinaci s osobní účastí na koncertech. Ovlivnění pro Tais Awards: Alan Lomax na jeho Rounder´s Alan Lomax Collection Series. John Peel v Anglii po celý jeho život. Robert Christgau až dodnes. TA jde vlastní cestou, s jasným názorem a bez šablon. 

2.2.) Hudební průmysl nemá budoucnost a proto u mne nemá žádnou autoritu. Domnívám se však, že rozhodující je pokora, hudební výzkum, účast na koncertech, autentické propojování, snaha o porozumění ve shodě s principy života, osobního časového plánu a šťastné rodiny.

3.) Velký důraz je kladen na písňovou formu jako takovou. Hudební žánr/styl/provedení/struktura písně/textová složka/jazyk/timing a podobné faktory jsou omezeny snad pouze s přihlédnutím na potřebu elementární  rozumnosti, jinak již samotná povaha TA připouští maximálně myslitelnou míru svobody v hudební tvorbě. Konečně, TA nemá ambice něco vytvářet: je pouze ukazováčkem. 

4.) Tais Awards —  

poskytuje mimořádné ocenění Harvest Prize v proměnlivém počtu a exkluzivně také ve 14- ti kategoriích:

4.01.) Zpěvačka
4.02.) Band
4.03.) Mimořádný koncert
4.04.) Song I. (český/slovenský jazyk)
4.05.) Song II. (jiné jazyky/instrumentální hudba)
4.06.) Album I. - (obsahuje český/slovenský jazyk)
4.07.) Album II. - (jiné jazyky/instrumentální album)
4.08.) Postavička / Scream
4.09.) Long-time contribution / Dlouhodobý přínos
4.10.) Label / Odvaha / Velkorysost
4.11.) Overseas countries
4.12.) TEN / Alba desetiletí (také v libovolném počtu)
4.13.) Radio DJ-ing / Podcast / Journalism
4.14.) Singer-Songwriter

5.) Předávání cen TA dva roky (2011, 2012) probíhalo na  koncertech, bylo tedy jednoduché a přímé. V roce 2013 však už opět na jednom místě, dokonce 2x (5. a 11. dubna) v kavárně POTRVÁ, Dejvice, Praha 6.
6.) Na webu TA jsou průběžně uváděny novinky.
7.) TA od samotného počátku své existence poskytuje všem oceněným také finanční odměnu, s výjimkou krizových let.
8.) Termín koncertů, spojených s předáváním cen: leden 2014. Zveřejnění kompletních nominací probíhá každoročně 26. prosince.
9.) Summary / Shrnutí: Tais Awards je tedy cílevědomé a dlouhodobé úsilí na poli hudby. Ano, je to tak trochu i hledání, scouting. Možná inteligentní výzva, jistě! Miluji neustálý kontakt s hudebníky a s jejich tvorbou. Vítám zážitky na koncertech. Nejsem však závislý na guestlistu, myslím si, že "dělník je hoden své mzdy" i z mé strany. Přesvědčil jsem se, že k hudebním pokladům zase není možné dojít úplnou náhodou — je potřebné si to "odpracovat"..., a přesto mám často pocit, že je to ještě i jinak a do tohoto zázraku nahlédnout opravdu toužím. Oceňuji fakt, že stále — dnes a denně jsou lidé ochotni poskytovat své dary => své vlastnosti a schopnosti. Vypozoroval jsem, že ne všichni je dostávají — pouze ti, kteří prosí. A z nich opět jenom ti, kteří prosí za správným účelem.
Domnívám se, že nenechat padnout ani jedinou pozoruhodnou píseň bez povšimnutí stále je v mých silách a možnostech.
 Gabriela Vermelho (Female Singer - 6th Tais Awards 2013 / Photo credit: Jiří Burda) 

 

Tais Awards             Tais Awards

 

Official logo for 7th Tais Awards 2014  

Description:
1.) Tais Awards  
 

(founded in 2007y.) is an organisation established to encourage, reward and promote Czech & Slovak music of excellence. Also overseas countries.  

It is a project of annual awards for quality musicians from Central Europe & Overseas Countries. The award has been already announced six times, in 2008 - 2013. Now run 7th annually.
2.) Tais Awards  
 

(TA) is going its own way. It is not a competition. In traditional competition the fans give their votes to their favourite musicians and the winner is therefore the one with the highest score of votes.
2.1.) The principle of TA is quite unique and non-traditional: it is a long-term monitoring and scouting of Czech & Slovakia music via live concerts, records and internet music servers as well. In the future the TA will be enriched by direct concert recording, inspired by the long tradition established by Alan Lomax or John Peel. TA feels this approach to the contemprary music sceen in Czech Republic is still missing.
2.2.) TA is intended as a conscious opposite of the popular medialized mass competitions.
3.) The emphasis of the competition is on quality of the song. The music genre / structure of the song / lyrics / performance / timing and similar factors are suppressed to the maximum, but for the elementary need of a sound judgement. In other words, TA permits maximum of the musical freedom of expression. After all, TA is not the creator, it is only the forefinger showing where the music delicatessen are ready to be served.
 

4.) Tais Awards  

includes 14 partial awards:
4.1.) Female singer
4.2.) Band
4.3.) Extraordinary concert
4.4.) Song I. /Recording I. (czech /slovak language)
4.5.) Song II. / Recording II. — (no czech / slovak language)
4.6.) Album I. (included czech / slovak language)
4.7.) Album II. (no czech / slovak language)
4.8.) Scream
4.9.) Long-term contribution, benefit for Czech music.
4.10.) Label/Courage/Generosity
4.11.) Overseas Countries
4.12.) TEN / Highlight albums during last decade
4.13.) Radio DJ-ing / Podcast / Journalism
4.14.) Singer-Songwriter
 

5.) The announcement ceremony shall be organized at a middle-sized space, favoured by good music lovers and with a reputation of an alternative scene.
6.) On the TA  website the news will be published continuously. Each person of preparatory team will have a public profile, with photo/logo and links to his/her activities.
7.) Since the beginning, TA awards include a financial bonus to all of the awarded. The bonus is handed over discreetly, and the amount is known only the person/ band receiving it. These data are never published by TA, not even retroactively.
8.) Date of the 2014 TA prize-giving: January 2014.
9.) Summary: Tais Awards is a systematic, long-term effort / research / scouting, it is an inteligent challenge / continuous contact for supporting the musc lovers, willing to share their gifts, qualities and abilities with a hard-working attitude. We do suppose that we can are able not to let any good quality song fall in the dust without being noticed.

I would be very pleased if You could support this project with any financial amount. In case of larger cooperation, prize can be named under Your name. Bank account: 001177-0482729274/0800

Thank You.
(Benjamin Tais Amundssen)

   Official logo  for 7th Tais Awards 2014 year.

 

The official logo for 7th Tais Awards 2014

  

↑ TAIS AWARDS / HARVEST PRIZE

 

 

NEWS

5.12.2013

Erika Stucky

5.12.2013

Glen Hansard

5.12.2013

Teenage Guitar

4.12.2013

The Residents

4.12.2013

Gossling

4.12.2013

Chris Morphitis

4.12.2013

Conrad Schnitzler

4.12.2013

Barton Carroll

4.12.2013

Sumie

3.12.2013

Keller Quartett

archiv

ALBUM COVERS III.

Hilde Hefte — Short Stories (2013)
Tais Awards
Průmyslová 11, 102 19 Praha 10, Czech Republic
+420608841540