Tara Fuki

Dorota Barová, Andrea Konstankiewicz

Obě violoncellisky se hudbě věnují od malička (konzervatoř, studium muzikologie, různé hudební projekty), ale až jejich společným setkáním v Brně v roce 2000 mohlo vzniknout duo Tara Fuki... Hudba Tara Fuki je naprosto svébytná (své kořeny má ve společných improvizacích, které jsou postupně hlouběji propracovávány), křehce dynamická a výrazově nesmírně bohatá. Obohacená o otisky různých hudebních stylů s příchutí dálek, vytváří originální krasohled ženského nitra.

Od svého vzniku slaví Tara Fuki koncertní ůspěchy po celé Evropě (ČR, Slovensko, Francie, Německo, Itálie, Rakousko, Švédsko, Polsko, Rusko, Ukrajina, Jugoslávie, Rumunsko, Holandsko, Anglie...atd.) a středni Americe. V letech 2005—07 Tara Fuki prezentovaly Českou republiku dětským představením « Kapka » ve Francii. Za svou hudbu obdržely ocenění české Akademie hudby v kategoriích "Alternativní hudba-World music" a " Objev roku" za rok 2001 a v kategorii « World music » za rok 2007. V roce 2007  vystoupily jako první česká kapela na celosvětovém hudebním veletrhu « WOMEX » ve španělské Seville.

photo by mi vejnar

Photo by Mi Vejnar

photo by mi vejnar

Photo by Mi Vejnar

LINKS:

http://www.tarafuki.eu

www.myspace.com/tarafuki

www.myspace.com/dorotabarova

www.indies.eu

http://www.facebook.com/group.php?gid=51457294369#!/pages/Tara-Fuki/156417994373557?sk=info

http://www.cdroots.com/ind-fuki1.html

obal alba

Nové album Sens dámského violoncellového dua Tara fuki  potvrzuje výjimečné postavení této kapely na poli alternativní scény..  Duo tvoří zpívající violoncellistky Andrea Konstankiewicz-Nazir (ex BOO, Rale atd. ) a Dorota Barová (Vertigo, Kuzmich Orchestra, DoMa Ensemble atd. ), které společně opět lákají posluchače na průzkum hudebních stylů, na  chuť dálek při zachování neopakovatelných odkazů ženského nitra.

Tara fuki obdržely ocenění Tais Awards 2011 (Special Prize) za album Sens. Dále: ocenění české Akademie populární hudby v kategoriích "Alternativní hudba-World music" a " Objev roku" za rok 2001 a v kategorii „World music“ za rok 2007. Ve stejném roce vystoupily jako první česká kapela na celosvětovém hudebním veletrhu „WOMEX“  ve španělské Seville.Čtvrté řadové album představuje Tara fuki v klidnější poloze, s menšími výlety k jiným žánrům. Slyšet můžeme také více intimní, ale také více improvizovanou hudbu.

Tara Fuki letos slaví desetileté výročí a Sens je součástí oslav. I proto se kapela obrací na albu spíš ke své tvorbě a provedení, jak sděluje Dorota Barová. Na posledním albu jsme měly spoustu hostů a na „Kapce“ samply, které do některých písní vymyslel Mario Buzzi. Chtěly jsme zase udělat nahrávku samy dvě, ale protože na koncertech používáme krabičky s loopem a efekty, tak na novém albu jsou použity cella i zpěvy ve vícehlasech a ve dvou písních taky různé perkuse.“ 

Sens obsahuje deset autorských skladeb. Všechny písně, jak je u Tara Fuki zvykem, jsou v polštině.  Dva texty jsou od polského básníka Krzysztofa Kamila Baczyńského, žijícího za 2. světové války ve Varšavě.  Z básní Baczyńského čerpáme už od samého začátku. Mají nádhernou poetiku a sílu. Hlavně je velmi inspirativní psát hudbu na krásnou poezii, vede vás sama“ , říká Dorota Barová, která je autorkou zbývajících textů na albu. Kromě písní se na albu objevují i dvě improvizace. První z nich pod názvem „Tobě“ otvírá celé album. Druhá, „Moment“, která zazní v polovině celého alba, je spojením perkusního nástroje Hang a hlasu. Hang jsem objevila v jednom hudebním obchůdku v Toulouse v době, kdy byl ještě naprosto neznámý a byla to láska na první pohled!“ svěřuje se Andrea a návštěvníci koncertů to mohou potvrdit. V ostatních skladbách s pomocí studiových možností jsou v rámci aranží na některých místech použity vícehlasy violoncell i zpěvů.

Hudba byla nahrána a smíchána ve studiu Cyber Baobab Miroslavem Chyškou. O master se postaral Ivo Sedláček ve studiu Velvet Mastering. Obal navrhli Dorota Barová a Marcel Bárta. Fotky, které jsou použity v bookletu, nafotila Mi Vejnarová. Desetileté výročí oslaví kapela i na koncertech v listopadu.

Indies Scope

"Music from spider fibers of the dream land quietly unweaves the melancholic eros of the landscape…

      in it uncovers soothing voices ."

Both violoncellists have been keen on music since their childhood (conservatory, studying  musicology, different musical projects), but only when they met in Brno in the year of 2000 duo Tara Fuki could be born.
    Tara Fuki music is absolutely racy and unique (it is based on common improvisations which are then  continually elaborated), delicately dynamic and rich in its expression.

Enriched by reflections of different musical styles with the flavour of distant lands,

 it creates an original kaleidoscope of the feminine inner world.

Since its creation Tara Fuki have been successful all over Europe (Czech Republic, France, Germany, Italy, Austria, Sweden, Poland, Slovakia, Russia, Ukraine, Yugoslavia, Rumania, Holland, UK and other countries) and Central America.
     In 2001 Tara Fuki was awarded by the Czech Academy of Music in the categories  "Alternative Music - World Music"

 and " Break-through

of the Year" and in 2007 in the category “World Music”.

live at Archa Theatre 15. 11. 2010 in TARA FUKI PHOTOS by

"Sens" album release - Theatre Archa, November 15, 2010.

live at Archa Theatre 15. 11. 2010

"Sens" album release - Theatre Archa, November 15, 2010.

Album: Piosenki do snu
Release date: October 5, 2001 (Indies Scope) / July 9, 2002 (The Orchard)
Website: http://www.tarafuki.eu/
Record Label: Indies Scope (http://www.indies.eu/en/umelci/65/tara-fuki/)
Last.fm: http://www.last.fm/music/Tara+Fuki
MySpace: www.myspace.com/tarafuki / www.myspace.com/dorotabarova
Facebook 1: http://www.facebook.com/group.php?gid=51457294369#!/pages/Tara-Fuki/156417994373557
Facebook 2: http://www.facebook.com/group.php?gid=51457294369#!/pages/Tara-Fuki/108287295861582
Czech Contemporary Folk: http://www.psychedelicfolk.com/tarafuki.html
Amazon.com: http://www.amazon.com/Piosenki-Do-Snu-Fuki-Tara/dp/B00006AL

Fan reviews:
AK
I discovered this duo while working as an English teacher in Prague. One of my Czech friends knew one of the girls, so that's how I was introduced to their music. I must say, I had never heard this combination of instrumentation and vocals before, and it's a pretty safe bet that you haven't either. These girls are extraordinarily talented musicians and they make it work beautifully. With that said, while there are some very nice light-hearted songs here, most of the songs on this CD are quite dark, and probably not for everyone. It's not an album I play over and over again, myself, although I do appreciate its musicianship. If you appreciate good musicians, and are interested in new Eastern European music, then you might give this a shot.
5*
(Renaissance Guy, Czech Republic)
This a great album...without regrets. I came across it when I was researching the Czech republic for my World Music collection, and I was very happy to find this soulful album that set itself apart from all other Czech music I found - which apparently only comes in three styles - Classical (very rich tradition), sappy Pop-Rock, or very rough Folk music....this CD was the best of all three put together. I particularly enjoyed Tango which is one of the most beautiful songs I have ever heard.
5*
(J. Marquez, Los Angeles, California)
To call Tara Fuki "moody" is to do them an injustice. They are that, but they're also thoughtful, edgy, and brooding -- what else could you expect from a band composed of two cellists and nobody else? Influenced by the great female singer-songwriters (including Joni Mitchell), these Czech musicians explore the folk of their Polish heritage while remaining defiantly modern.
Info : http://www.indiesrec.cz/Artist.asp?ID=104&lang=EN
& http://www.tarafuki.eu/
S.Bardeen (http://www.rhapsody.com/#/artist/tara-fuki/album/piosenki-do-snu)
SBARDEEN


 

News & Actualities

13.11.2011

Eric Copeland – Whorehouse Blues (2011)

13.11.2011

Carter Tanton – Free Clouds (2011)

13.11.2011

Kathleen Edwards – Voyageur (2012)

12.11.2011

Nina Hagen – Volksbeat (2011)

12.11.2011

Gary Lucas & Gods and Monsters – The Ordeal of Civility (2011)

12.11.2011

Aurelio Voltaire – Riding a Black Unicorn Down the Side of ...

12.11.2011

Skaldowie – Od Wschodu do Zachodu Słońca

29.10.2011

Anna Ternheim – The Night Visitor

8.9.2011

Jack Johnson - Brushfire Fairytales

29.8.2011

Ladě – Kalná

archiv

News & accesories

Happening

Music. Warmth people. Good songs.Delight in female voice.YOU!

Kaki King