OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » RECORDS » RECORDS II » The High Dials
The High Dials — In The A​.​M. Wilds (February 3, 2015)

The High Dials — In The A​.​M. Wilds (February 3, 2015)

   The High Dials — In The A​.​M. Wilds (February 3, 2015)
•  The High Dials napsali novou kapitolu ve své jedinečné spolupráci s producentem (Marc Bell) pomocí své obvyklé ochranné známky drásajících kytar, harmonií a citu pro melodii. Uslyšís shoegaze textury, pulzující beaty. David Cowling sice uštěpačně píše “Sorry, vytočil jsem špatné číslo” a hodnotí ubohou pětkou, nemyslím si však, že jde o “kolizi beatů, elektroniky a kytar, více Classix Nouveau než chillwave.” Ostatně nepřímo to potvrzuje Martin Molpeceres z McGill Tribune, který dává přívětivějších ***½ a to už jsme na 75%. To koresponduje s jeho srovnáním k The Strokes, s příležitostným nádechem MGMT v případech, kdy tracky zaujaly více psychedelický tah. Výstižně píše, že “většina písní nalézá svou sílu ve výrazných melodiích, které postupně oživují další stylistické prvky.” Udělal jsem pokus, že před tímto albem jsem si vyslechl postupně Grizzly Bear (Brooklyn, New York) album “Yellow House” (jedno z best alb roku 2006 na světě) a novější Gruff Rhys (Cardiff, Wales), album “American Interior” a teprve pak jsem vzápětí pokračoval tímto albem. V této přímé konfrontaci Kanaďané vůbec nepropadli. Moc se mi líbí “On Again, Off Again”, dokonce i tolik zatracovaná a prý zdaleka nejhorší píseň “Evil Twin”, které bych dal 70%. Z této trojky je to opravdu ‘nejslabší’ album, rozdíl je však velmi nepatrný.
Location: Montréal, Québec, Canada
Album release: February 3, 2015
Record Label: Fontana North/Universal
Genre: Indie Pop Rock / Psychedelic Rock
Duration:     43:36
Tracks:
01. Echoes And Empty Rooms     3:08
02. Desert Tribe     2:41
03. Yestergraves     4:11
04. Impossible Things     3:40
05. The Barroom Fisher King     1:17
06. Flower On The Vine     4:04
07. Amateur Astronomer     4:00
08. D.U.I.     1:48
09. On Again, Off Again     3:41
10. Afterparty     3:41
11. Evil Twin     3:40
12. Club Stairs     2:46
13. Lake Of Light     1:09
14. Blank Spaces On The Map     5:50
•  The High Dials confounded expectations with their fifth and most recent LP, in the words of Shindig! boldly “ripping their technicolour facsimile to shreds and reassembling the pieces in an abstract collage of blues and greys.” Inspired by urban nightlife as a kind of surreal wilderness, the High Dials and producer Marc Bell strip back the layers and turn up the groove — with shoegaze textures and electro flourishes added to a pulsing backbeat. With trademark jangling guitars, harmonies and melodic sensibilities intact, the High Dials write another chapter in their unique evolution.
By Gregory Adams, Published Dec 10, 2014, http://exclaim.ca/
•  “We were anxious to do something new creatively,”  Anderson explained in a statement. “We had been making music together for a while so there was talk of breaking up. In fact, we did lose some members. But in the end we came through all the questioning renewed and excited by change.”
•  The album was produced by Marc Bell (We Are Wolves, the Fugees), with the tracklisting comprising new tunes and a few cuts nicked from Yestergraves and Desert Tribe. Thematically, the set is said to be influenced by Anderson’s experienced working outside of the band as a DJ, with the collection tapping into the spirit of Montreal nightlife.
•  “But this is obviously not a party record,’” Anderson said. “It’s about the visions and dreams that come to you in that state of mind, and that means everything from ecstasy to anxiety, yearnings of the highest and lowest form. The night appears as a wilderness, a world people get lost in for better or worse. In the dark things appear and your mind wanders… And sometimes it’s hard to find your way home.”
Bandcamp: http://thehighdials.bandcamp.com/album/in-the-a-m-wilds
Website: http://thehighdials.net/
Also:
By Martin Molpeceres, Feb 3, 2015;  Score: ***,5
•  http://mcgilltribune.com/a-e/album-review-high-dials-m-wilds/
Twitter: https://twitter.com/TheHighDials
Facebook: https://www.facebook.com/thehighdials/
_____________________________________________________________

The High Dials — In The A​.​M. Wilds (February 3, 2015)

NEWS

9.7.2019

Only Yours

8.7.2019

Peter Cat Recording Co.

8.7.2019

Philary

6.7.2019

Seablite

6.7.2019

Jesca Hoop — Stonechild

1.7.2019

Dire Wolves

archiv

ALBUM COVERS X.

Robert Kimbrough, Sr. — My Frog (Oct 10, 2017)
Tais Awards & Harvest Prize
Za Zelenou liškou 140 00 Praha 4, CZE
+420608841540