The Jayhawks — XOXO (July 10, 2020)

USA FLAG                              The Jayhawks — XOXO (July 10, 2020)   The Jayhawks — XOXO (July 10, 2020)■  Ovlivnili všechno od Uncle Tupelo ke Hiss Golden Messenger. The Jayhawks se poprvé objevili v Minneapolis v polovině 80. let, ačkoli jejich komerční průlom a hlas nadšené kritiky dorazil až vydáním jejich mistrovského díla — Hollywood Town Hall (Sept. 15, 1992). The New Rolling Stone Album Guide (4th ed.), kterou koupíte za US $22.00, mu dává plné hodnocení ★★★★★. [Simon & Schuster. pp. 423~24. In Brackett, Nathan; Hoard, Christian (eds.)] Viz odkaz rudý tag. Co se stane pak? Během následujících desetiletí bude kapela nahrávat řadu vysoce vlivných alb a cestovat po celém světě s bezpočtem performancí, sdílet fáze s každým albem od Bob Dylana, Toma Pettyho až po Lucindu Williams a Wilco. Po dlouhé přestávce v polovině roku 2000 se Louris a jeho dlouhodobí bandmates — basista Marc Perlman, bubeník Tim O’Reagan a klávesistka Karen Grotberg — vrátili do studia, naposledy uvolnili uznávaná alba Paging Mr. Proust and Back Roads a Abandoned Motels v letech 2016, resp. 2018.
■  Před lety The Jayhawks nahráli album s názvem Blue Earth (1989). Je to férové a skvělé album. Jason Ankeny z Allmusic o něm napsal, že „písně jsou prostě příliš primitivní, než aby v tomto prostředí ožily. Nicméně růst schopností psaní textů skupiny od jejich debutu je značný.“ Všechna postOlsonovská alba Jayhawks se však mimo jejich oddanou základnu fans snažila najít nějaké větší publikum. Když skupina vydala 6. album Smile (May 9, 2000), v New York Times se objevila story o skupině s nadpisem „Co kdybyste udělali klasiku a o nic se nestarali?“ 
■  Je těžké pomyslet na současnou americkou kapelu, která se úspěšně udržela, zatímco operuje mimo parametry jakéhokoli definovaného žánru nebo rozhlasového formátu tak dlouho, jako Jayhawks. Stejně tak je těžké určit kteroukoli z nespočetných desítek mladších skupin a skladatelů, kteří byli ovlivněni skupinou — protože tito umělci pravděpodobně ani nevědí, že jejich oblíbené kapely byly ve skutečnosti formovány Jayhawks. Pokud to vypadá jako nadsázka, zeptejte se Jeffa Tweedyho.
■  XOXO kope v naší Zemi a jejím skalním sedimentu poklady mnohem hlouběji. Je to pohled na noční hvězdy, které se vznášejí nad farmářským, slibně vzrostlým kukuřičným polem. Dobrá rocková hudba se prostě zapojuje do nějakého skvěle organického kruhu, díky čistotě poémy Ralph Walda Emersona „Every And All“ se zbavuje ztvrdlých kůží, „výnosů do dokonalého celku“ a ano — XOXO je oděno do pravé kůže a hymnu Ameriky s palcem nahoru. Co se v něm děje, dosvědčuje, že je to opravdu skvělé folk~rock ‘n’ rollové album.
■  Mimořádné nové album The Jayhawks XOXO, které je psáno a vedeno vokálními příspěvky všech čtyř členů, je nejrozmanitější a nejrozsáhlejší v historii skupiny. Spíše než označení sonického odklonu však sbírka signalizuje ostřejší zaměření na kolektivní práci bandu, zvýšení porozumění tomu, kdo jsou a co umí nejlépe. V klasickém stylu Jayhawks písně zde mísí vliv americké roots music s tzv. British invasion a jangly power~popem, ale ve hře je také nově nalezená vitalita, oživení důvěry a energie, které by mohlo přijít obrazně řečeno pouze s injekcí čerstvé krve. Výsledkem je album plné svěží harmonie kapely, spojuje několik jedinečných hlasů do jediného celku, což je sbírka, která, paradoxně najde jednotu v individualitě a identitě při znovuobjevení. „Toto album pro nás vypadá jako nová životní smlouva,“ vysvětluje Louris. „Nevím, co má za lubem budoucnost, ale tato kapela je plná skvělých skladatelů, kteří si zaslouží být vyslechnuti a moje jediná lítost je, že jsme něco podobného nedělali už dříve.“
■  Je šílené na to pomyslet, ale The Jayhawks jsou kapelou již 35 let. Čas letí! Jako dlouhodobý fanoušek je pro mě vždy vzrušující slyšet jejich nový materiál. Myslím, že XOXO může být nejunikátnějším albem, jaké nahráli. Řečeno závěrečnými slovy básně RWE: Kráska skrze mé smysly; Poddala jsem se dokonalému celku. 
Gary born: March 10, 1955
Origin: Toledo, Ohio, United States
Location: Minneapolis, MN
Album release: July 10, 2020
Recorded: Flowers Studio
Record Label: SHAM/Thirty Tigers
Duration:     45:14 + bonuses
Tracks:
01. THIS FORGOTTEN TOWN (Perlman/Louris/O’Reagan)   3:47
02. DOGTOWN DAYS (O’Reagan)   3:17
03. LIVING IN A BUBBLE (Louris)   3:06
04. RUBY (Grotberg)   3:39
05. HOMECOMING (Louris)   4:03
06. SOCIETY PAGES (O’Reagan)   4:36
07. ILLUMINATE (Perlman/Louris/O’Reagan)   4:35
08. BITTER PILL (Louris/O’Reagan/Grotberg)   2:24
09. ACROSS MY FIELD (Grotberg)   4:54
10. LITTLE VICTORIES (Louris/O’Reagan)   3:46
11. DOWN TO THE FARM (Perlman)   3:29
12. LOOKING UP YOUR NUMBER (O’Reagan)   3:38
BONUS TRACKS (available on a CD included with the LP & also separately)
NOTE: The bonus tracks will only be available with the first pressings of the CD and LP releases.
13. JEWEL OF THE TRIMBELLE (Grotberg)
14. THEN YOU WALKED AWAY (Louris)
15. HYPOCRITE’S LAMENT (Perlman/Louris)
Personnel:
Gary Louris: Composer, Guitar (Acoustic), Guitar (Electric), Producer, Vocals
Karen Grotberg: Keyboards, Piano, Vocals
Tim O’Reagan: Drums, Percussion, Vocals
Marc Perlman: Bass, backing vocals, lead vocals
John Jackson: Acoustic guitar, violin, mandolin Review
BY JOHN BARLASS ON 6TH JULY 2020 •
■  XOXO is the 11th album from Minnesota’s The Jayhawks, their first since 2018’s Back Roads And Abandoned Motels. Musically diverse, well~crafted songs and quality production make this a must~listen.
■  It’s also their third since they took their mid~2000’s well~documented hiatus.  The band’s current lineup is Gary Louris on guitars and mellotron, Karen Grotberg on keyboards, Marc Perlman on bass, guitars and harmonica and Tim O’Reagan on drums, percussion, guitars and sitar.  The band members are all accomplished vocalists and this shows in the quality of the lead and backing vocals that are a notable feature of this collection.  Indeed, XOXO is notable for being the first Jayhawks album on which lead vocal (and also songwriting) contributions are split amongst all four members, rather than resting in the capable arms of mainstay Gary Louris.
■  Musically, XOXO is a diverse album.  As would be expected, there are lashings of Alt~Country and sprinklings of rootsy Americana, but listen harder and you’ll hear liberal servings of ‘60s British Invasion pop, traces of psychedelia and the occasional lump of jangly indie~rock.  It really is a tasty mixture, all seasoned with detectable influences from The Eagles, The Byrds, Fleetwood Mac, Gene Clark (whose spirit seems to pervade the album) and even Elvis Costello.  The album was recorded during live~in sessions at Pachyderm Studios in Cannon Falls, Minnesota, and the cohesive benefits of that arrangement are evident throughout.
■  The Alt~Country scene is set by This Forgotten Town, the album’s opening cut.  A muddy river, desert desolation and a shot preacher lead to salvation at the hands of a gentle female vision in a story related in Gary’s best Gene Clark voice.  Tim’s Dogtown Days is a rootsy rocker with some tasty, echo~laden guitar at its heart and on Ruby, Karen gives the first of her shiver~inducing vocal performances, with assistance from guest Eric Heywood’s soaring pedal steel.  The strummed acoustic guitar intro to Homecoming develops into a 1960s pastiche which manages to, at the same time, deliver a chilling message about climate change and its environmental impact, before we move on to Society Pages in which Tim aims alternately mocking and dismissive jibes at those who court publicity for its own sake.
■  For the Louris/O’Reagan/Grotberg co~write, Bitter Pill, the ghost of Gene Clark makes a reappearance, this time with the aid of some beautiful guitar licks from another guest, Stephen McCarthy.  Across My Field is Karen’s second turn in the spotlight, which she outshines with some delicious vocal and piano and which Eric Heywood nearly steals with the best pedal steel performance on the album.
■  As we navigate towards the album’s close, Marc Perlman takes a turn at the wheel with Down To The Farm, a whimsical song with strummed acoustic guitar backing and harmonised vocals that, once again, recall the best of 1960s Brit Pop — maybe Peter and Gordon.  Album closer, Looking Up Your Number is another of Tim’s songs, this time with soft, acoustic instrumentation.
■  For me, the album’s standout tracks are Living in A Bubble, Gary’s critique of the ratings~driven news cycle that predominates particularly (although not exclusively) in the US. Little Victories, a swampy, sinister song that compares favourably with Fleetwood Mac at their very best, and Illuminate, is an abstract, psychedelic, word laden piece that carries the listener back to 1967 and Knole Park, Sevenoaks (scene of The Beatles’ Strawberry Fields video.)  Living In A Bubble is tuneful and enjoyable, with hints of The Eagles’ Hotel California and Illuminate is an abstract poke at the blatant narcissism of a certain public figure.
■  A review of XOXO would be incomplete without giving a mention to the three bonus tracks (which I assume are available only with the digital versions of the package). And Then You Walked Away, Hypocrite’s Lament and particularly Karen’s Jewel Of The Trianbelle are all excellent songs, worthy of inclusion in the main running order.  Arguably, Jewel… is the best of Karen’s three lead contributions to the album. Her vocals and piano work are outstanding and the song’s tune and lyrics prompt comparisons to the work of Christine McVie or Sandy Denny.
■  XOXO is an excellent, diverse album from a group of highly talented, versatile musicians.  The songs are well~crafted and the production is top~notch.  This one is highly recommended, whether you’re a Jayhawks die~hard, an Alt~Country dabbler or just merely curious. 
■  https://atthebarrier.com/
Also:
AllMusic Review by Mark Deming: Score: ★★★½
■  https://www.allmusic.com/album/xoxo-mw0003380381
Interview By Tom Lanham  |  July 15, 2020  |  10:00am
■  https://www.pastemagazine.com/music/the-jayhawks/the-jayhawks-are-back-with-a-hug-and-kiss-on-xoxo/
 Rudý tag, CHRIS MUNDY: https://web.archive.org/web/20010629233646/http://www.rollingstone.com/recordings/review.asp?aid=49635&cf=353
Ralph Waldo Emerson: https://www.poetryfoundation.org/poems/45877/each-and-all
Website: https://jayhawksofficial.com/
Twitter: https://twitter.com/the_jayhawks
FB: https://www.facebook.com/jayhawksofficial/
Instagram: https://www.instagram.com/thejayhawksofficial/
Soundcloud: http://soundcloud.com/the-jayhawks

NEWS

archív

ALBUM COVERS XI.