Thomas Dybdahl — Fever (March 13, 2020)NORWAY FLAG    Thomas Dybdahl — Fever (March 13, 2020) Thomas Dybdahl — Fever (March 13, 2020)
♦ψ♦   Jeden z nejpopulárnějších a nejuuznávanějších norských singer~songwriterů. Toto je po třech letech jeho 11. album. Na koncertech umí nabídnout nádhernou živou verzi „The World Is My Oyster“ z alba „Waiting for That One Clear Moment“ (2010).  S jeho vzdušným hlasem a úhlednou kytarou pulzují vousaté mužské tóny v prašném, oranžovém, pološerém světle jeviště. Poté, co v posledních letech Thomas Dybdahl spolupracoval s renomovanými producenty a hudebníky v několika nejlepších studiích na světě, se vrací do svého vlastního studia 1MicAdventure ve Stavangeru, aby hledal nový, svěží zvuk na aktuální albu „FEVER“. Album produkoval, nahrál, napsal a provedl Thomas spolu se svým dlouholetým partnerem ve studiu a producentem hip hopu Håvardem Rosenbergem ve studiu u moře na západním pobřeží Norska. To, co bylo původně zamýšleno pro jedinou píseň, se rychle proměnilo v EP a nakonec na celovečeráček, protože tvůrčího ducha bylo příliš mnoho. „Je to jedna věc, kterou se po chvíli naučíš v jakémkoli tvůrčím úsilí: pokud jsi v dobrém proudu, udělej vše, abys v něm zůstal tak dlouho, jak je to možné, protože když je po všem, pak to už dlouho nenajdeš. Je to vzácná komodita“. Párování městského/hip hopového producenta Håvarda Rosenberga a Dybdahlova více~méně melancholického hudebního stylu se nemusí zdát papírově prozíravé, ale oba sdílejí hluboce zakořeněnou lásku k soulu a funku, tudíž rychle našli výraz, který z hloubi duše cítili. Inspirace šla z minulosti, ale také se cítili svěží: jako by právě teď to vše muselo jít do do světa.
♦ψ♦   „Poslouchali jsme všechno, co nás nakoplo. Všechno od klasických umělců, jako je Nina Simone, Sam Cooke, Bill Withers, Serge Gainsbourgh, Aretha Franklin, Ray Charles, Bobby Gentry a Sly & Family Stone, až po novější duální umělce jakými jsou D’Angelo, Raphael Saadiq a Michael Kiwanuka. Takové nástřely, aby se vytvořily kreativní šťávy. Naše nastavení a cíle byly dostatečně jednoduché: chtěli jsme natočit oduševnělé kytarové album, které by se nehonosilo jako kytarové a které by znělo zároveň starým i čerstvým. Díky dobrému psaní a rytmu, který by vás nutil tančit co nejlépe.“
♦ψ♦   Thomas Dybdahl, který se stal žádaným hudebníkem, byl rychle objeven řadou dalších umělců, jako je Elvis Costello, Jamie Cullum a producenty nálad, jako je indie~rádio stanice LA KCRW, a jedním z jeho prvních fanoušků byl hudební producent Grammy Award Larry Klein. (Joni Mitchell, Herbie Hancock, Tracy Chapman). Thomas také pracoval jako producent, skladatel a frontman v kapele The National Bank a hostoval s dalšími akcemi od Morcheeby, přes francouzskou zpěvačku Mélanie Pain (https://www.radio1.cz/clanek/rozhovory/1609-melanie-pain ) až po písničkářskou ikonu Judy Collins. 
Born: April 12, 1979 in Sandnes, Norway
Instruments: Vocals, Guitar, Bass, Drums/Perc., Harmonica, Hammond, Mandolin, Banjo, Piano, Harp
Location: Stavanger, Norway
Album release: March 13, 2020
Recorded: 1MicAdventure Stavanger
Record Label: V2 Records Benelux/Petroleum Records
Duration:     28:39
Tracks:
1. 45 [Explicit]   3:03
2. Fever   3:11
3. On My Way To California   3:44
4. Then There Was You   3:12
5. Intermission   2:22
6. Call Me By Your Name   3:14
7. Dance The Pain Away   2:56
8. Patience   3:09
9. The Last Song   3:48
℗ 2020: 1MicAdventure under exclusive license to V2 Records Benelux © 2020: Mute Song / Tono
Review
♦ψ♦   When 19~year~old Norwegian Thomas Dybdahl released his two first EPs ‘Bird’ & ‘John Wayne’ in 2000~2001 he appeared as nothing but a small blip on the musical radar in Norway. Interest was piqued somewhat by the single “Love’s Lost”, but it wasn’t until his debut album ‘…that great October sound’ in 2002 that he got people’s attention for real. With a dogmatic one~microphone~only approach, a soulful tenor voice, an intimate acoustic sound and good songs, he soon found his way onto the airwaves in Norway. What followed was a slew of great reviews, awards and a growing fan base all over the world.
♦ψ♦   In addition to being a solo artist he has made a career composing for film and theatre. For his first score he received the Norwegian ‘Amanda’ award, the highest honor for a film composer. He has also worked as a producer, songwriter and as a front man in the band The National Bank, as well as guesting with other acts ranging from Morcheeba to French singer Melanie Pain all the way to folk icon Judy Collins.
♦ψ♦   Having the reputation as a “musician’s musician”, he was quickly discovered by a host of other artist like Elvis Costello, Jamie Cullum and taste makers like LA’s indie radio station KCRW and one of his early fans was Grammy Award winning music producer Larry Klein (Joni Mitchell, Herbie Hancock, Tracy Chapman). The two worked together on Thomas’ 2013 album ‘What’s Left Is Forever’, which was nominated for a Grammy the following year, as well as 2018’s ‘All These Things’, which was nominated for a Grammy for Best Engineered Album, Non~Classical.
♦ψ♦   The 2020 release Fever was produced, written and recorded by Thomas Dybdahl & Håvard Rosenberg in Thomas’ own 1micadventure studio in Stavanger, Norway. During the recording of the album’s first single, “45”, the two used an old Tandberg 2 track recorder Thomas inherited from his grandfather, on which all guitars were recorded. On this tape recorder, Dybdahl and Rosenberg found old recordings of Thomas’ father and uncles discussing their dreams for their future as kids in the 1960s. This conversation inspired the lyrical theme of the new single — a take on the old ‘get the hell out of this small town, before it’s too late’ tale, as well as a contemplation on ambition and goals while getting older. Some things you might not be able to do for yourself, but maybe there’s a chance to help someone else achieve their dreams.
♦ψ♦   In an interview with FrontView Magazine, Dybdahl explained that “Our setup and goal was simple enough: we wanted to make a soulful guitar record that didn’t feel like a guitar record and that sounded both old and fresh at the same time. With good writing and a beat that would make you dance, preferably. We would listen to everything that gave us a kick. Anything from classic artists like Nina Simone, Sam Cooke, Bill Withers, Serge Gainsbourgh, Aretha Franklin, Ray Charles, Bobby Gentry and Sly to newer soul artists like D’Angelo, Raphael Saadiq and Michael Kiwanuka was blasted to get the creative juices flowing.”   ♦ψ♦ 
Website: https://www.thomasdybdahl.no/ 
Twitter: https://twitter.com/thomasdybdahl 
FB: https://www.facebook.com/thomasdybdahlofficial/  

NEWS

archív

ALBUM COVERS XI.