OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » RECORDS » RECORDS III » Tomáš Liška
Tomáš Liška — Invisible Faces (April 23rd, 2017)

Tomáš Liška — Invisible Faces (April 23rd, 2017)

  Tomáš Liška — Invisible Faces (April 23rd, 2017)   Tomáš Liška — Invisible Faces (April 23rd, 2017)≡   ≡      Na albu „Invisible Faces“ se kontrabasista a skladatel Tomáš Liška vrací ke stylu i zvuku svého úspěšného projektu „Invisible World“ (2009). Autorovy vlastní skladby (doplněné o jednu tureckou lidovou píseň), inspirované lidovou hudbou mnoha proveniencí, oscilují mezi melodickou lyrikou i rytmickou výbušností a nabízejí silné emocionální zážitky.
Location: Beograd, Serbia ~ Instanbul, Turkey ~ Vienna, Austria ~ Prague, CZE
Album release: April 23, 2017
Record Label: Animal Music
Duration:
Tracks:
1. Safran  
2. Kalimba  
3. People from Faldum  
4. Waiting for the Moment  
5. Bartaruga  
6. Bahçada yeşil çınar  
7. The First Light  
8. Questions
© PETR OSTROUCHOV /ANIMAL MUSIC/, 2017
Written by:
≡   Tomáš Liška     1, 2, 3, 4, 5, 7, 8
≡   Turecká lidová / Turkish folk song     6
Personnel/Obsazení:
•¬•     Tomáš Liška — kontrabas
•¬•     Nikola Zarić — akordeon
•¬•     Efe Turumtay — housle & zpěv
•¬•     David Dorůžka — akustické a elektrické kytary
•¬•     Kamil Slezák — bicí, cajon a jiné perkuse
Credits/Zvuk:
•¬•     Nahrávka a mix: Milan Cimfe (Sono Records, Nouzov)
•¬•     Mastering: Pavel Karlík (Sono Records, Nouzov)
Review
Autor: Milan Tesař
≡   Je zajímavé, kolik českých jazzových kontrabasistů má blízko k world music. Jiří Slavík, Petr Tichý a Marian Friedl. Petr Tichý dokonce několikrát získal mezinárodní cenu Tais Awards, zejména za svůj bakalářský koncert na HAMU v březnu 2014. (https://taisawards.com/inpage/completely-results-2015/) Tomáš Liška, před lety zakládající člen Milokraje Marty Töpferové získal tuto cenu v roce 2010 v kategorii ALBUM I. svým debutem “Invisible World”. (https://taisawards.com/inpage/podrobnejsi-vysledky-ta-10-kategorie-album-ii/), Hudbou z kořenů se inspiruje i na svém novém CD “Invisible Faces”. 
≡   Záběr Tomáše Lišky je už řadu let úctyhodný. Věnuje se různým hudebním formám a různým žánrům, jako kontrabasista umí sloužit písni i jazzově sólovat.
≡   Jako skladatel svůj nástroj neupřednostňuje před druhými, ale spíše jej dokáže zajímavým způsobem integrovat do celku. A vše, čemu se věnuje, má smysl, ať to byl ambiciózní skladatelský projekt Bercheros Odyssey, nebo dnes už dlouholeté členství v kapele Druhá tráva.
≡   Novým autorským albem “Invisible Faces” Liška navazuje na své někdejší trio/album Invisible World, které vydal jako třicetiletý v roce 2009. Nyní mu pomalu táhne na čtyřicet. A jeho novinka je krásným příkladem toho, jak se dá stavět na solidně položených základech, rozvíjet je a posouvat dál, aniž by se původní stavba zbortila.
≡   Původní trio vedle Lišky tvořili kytarista David Dorůžka a italský hráč na bandoneon Daniele di Bonaventura. V nové kapele si kontrabasista ponechal českého kolegu Dorůžku, bandoneon nahradil akordeonem 25letého Nikoly Zariče (narodil se srbským rodičům v Rakousku v době války v Jugoslávii).
≡   Sestavu doplnili turecký houslista Efe Turumtay (který hrává v duu se Zaričem) a český bubeník Kamil Slezák (s Liškou se zná například z Druhé trávy). Oproti předchozímu projektu tedy nová skupina více pracuje s rytmikou, přičemž minimálně stejně důležité jako bicí souprava jsou perkuse, a celkovému zvuku výrazně dominuje souzvuk houslí a akordeonu.
≡   Velmi důležitým hráčem však zůstává David Dorůžka. Ostatně Liška jako autor odkázal k albu Invisible World mimo jiné tím, že na samý začátek nové desky (skladba Safran) napsal kytarovou melodii, která svou náladou a melodií nápadně připomíná úvodní skladbu alba předchozího (Bonami). Jako by chtěl připomenout to, co bylo, ale zároveň v této šestiminutové kompozici naznačuje, na co se mohou posluchači dál těšit.
≡   Safran je skladba, v níž i přes její poklidný charakter hrají důležitou roli dynamické zvraty. Postupně se představí kytara, akordeon i housle jako nositelé melodie, ale stejně tak je radost poslouchat dobře sehranou rytmiku. Pánové Liška a Slezák na sebe neupozorňují nijak výrazně, ale je slyšet, že si jako muzikanti velmi dobře rozumí.
≡   Ještě čitelnější je hra perkusí a kontrabasu v relativně rychlejší Kalimbě, ve které však také excelují housle — jednak v klidnějších pasážích, jednak v závěrečné tečce, na niž navazuje desetiminutová skladba People from Faldum. Její úvodní takty v souhře kontrabasu s akordeonem evokují opět Invisible World. Při prvních tónech Turumtayových houslí se vám možná jako paralela vybaví naléhavá hra izraelského trumpetisty Avishaie Cohena.
≡   V každém případě jde o velmi silnou melodii, která svou náladou s předstihem předznamenává šestý titul na albu, tureckou lidovou Bahçada Yeşil Çınar, jedinou zpívanou píseň. Mimochodem na minulé desce zpívala Marta Töpferová španělsky vlastní text Tierra de mis padres a právě tento posun Liškových preferencí od hudby latinské k Orientu je jedním možným klíčem, jehož prostřednictvím lze nové album vnímat.
≡   Navzdory všem inspiracím tradiční hudbou a nadžánrové komunikaci mezi jednotlivými nástroji však Tomáš Liška nezapomíná ani na jazz, a to včetně jeho starších forem. Začátek skladby The First Flight má přímo retro charakter, dále se objeví i krátké kontrabasové sólo. I zde si lze mimochodem všimnout, jak důležitou roli hrají pro celý projekt Turumtayovy housle.
≡   Závěrečná skladba Questions, která končí poklidným finále akordeonu s kytarou, pak spíše než otázky nabízí rovnou odpověď. Ano, Tomáš Liška sestavil další smysluplný projekt, který má na to, aby se prezentoval za hranicemi. V červenci se má skupina ostatně představit v Ostravě na konferenci Czech Music Crossroads před pořadateli a novináři z celého světa. Doufejme, že to přinese ovoce.
≡   •¬•     https://jazz.rozhlas.cz/
Label: http://www.animalmusic.cz/
Website: http://www.tomasliska.com/
Website: http://www.nikolazaric.com/de/nikola-zaric/
Facebook: https://www.facebook.com/efe.turumtay

NNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN

Tomáš Liška — Invisible Faces (April 23rd, 2017)

NEWS

13.7.2019

Tycho — Weather

9.7.2019

Only Yours

8.7.2019

Peter Cat Recording Co.

8.7.2019

Philary

6.7.2019

Seablite

archiv

ALBUM COVERS X.

EMILY ASEN — PROOF (20 May 2008)
Tais Awards & Harvest Prize
Za Zelenou liškou 140 00 Praha 4, CZE
+420608841540