Walter Martin — The World at Night (Jan. 31, 2020)Walter Martin — The World at Night (Jan. 31, 2020)  Walter Martin — The World at Night (Jan. 31, 2020) Walter Martin — The World at Night (Jan. 31, 2020)
★Ψ★    „Svět v noci“ je šokující a dobrá deska. Dodá vám zimomriavky, ako hovoria Slováci; přiměje vás zalapat po dechu; mohlo by vás snad i rozplakat. Album je především skutečné. Upřímně řečeno.. a neříká se mi to lehce: pokaždé, když mě stav světa dostane dolů — což je téměř konstantní — poslouchám Waltera Martina a pak se vždy cítím lépe. Najdeme zde spoustu krásy a divíme se i těm nejmenším věcem v životě ... Myslím, že je prostě magický. Na jeho nadějném novém sólovém albu bývalý člen Walkmen laskavě vzpomíná na svého starého přítele a spolupracovníka Stewarta Luptona, který zemřel v roce 2018.
★Ψ★    Člen Jonathan Fire*Eater (2+6) a Walkmen (7 alb), který se později stal vtipným a upřímným singer~songwriterem. Své předchozí album „Reminisce Bar and Grill“ popisuje jako „album krize středního věku“. Bylo mu tehdy být 43 let se dvěma dětmi, přesto si stále nemohl pomoci, když se ptal: „Co to sakra dělám? Co se sakra děje?“ Náznaky jsme cítili již v roce 2016. Poté, co The Walkmen po sedmi albech na konci roku 2013 vyhlásil „extrémní hiatus“, se členové kapely rozptýlili mnoha uměleckými směry: zpěvák Hamilton Leithauser například vytvořil sólový Walkmen~esque projekt (5+7 alb), který zejména na druhém sólovém albu „I Had a Dream That You Were Mine“ (Jillian Mapes/Pitchfork: 8.3) předváděl jeho zrcadlovou stranu, zatímco multi~instrumentalista Walter Martin vytvořil hravé album s hvězdičkou pro děti s názvem „We All Young Together“. Lehkost této sady se pak přeneslo na Martinovo dospělejší (trochu Jonathan Richman~esque) pokračování, „Arts & Leisure“, které mělo volnější pohyblivou kvalitu, které bylo těžké odolat. No aktuálním albu mu pořád hraje houslista Rob Moose. Nina Corcoran (Pitchfork) o albu napsala: „Martin není naivní; je to jen romantik. V nejlepším případě „Svět v noci“ evokuje nejpodivnější část smutku: když se vaše oči zaplní slzami, ale zachytí světlo, všechno bude vypadat jasněji.“ Heather Phares z Allmusic.com dodala: „Album vyzařuje tolik péče, empatie a skutečné emoce, že posluchači si nemohou pomoci, ale muselo se jich to  dotknout.“ 
★Ψ★    Martin je také oceňovaným skladatelem/písničkářem s prací, která se objevila ve filmu „Missing Link“ (R: Chris Butler. Zlatý glóbus a nominovaný na Oscara), filmu „Between Two Ferns with Zach Galifianakis“ (2014, 2015 Creative Arts Emmy Award) a řady hudebních videí pro Cheerios, která pomáhají ke konverzaci s pěstounskými dětmi o inkluzi, rozmanitosti a laskavosti, které získaly Cenu Clio a Bronzovou cenu v Cannes [#viz poznámku]. Minulý týden se Martin zúčastnil Sundance Film Festivalu, kde vystoupil s Mattem Berningerem (The National) pro jeho připravované sólové album, které obsahuje pár písní, ve kterých pomohl při psaní.
★Ψ★    Společně s Josh Kaufmanem (The National, Hiss Golden Messenger, The War On Drugs) shromáždil Martin hvězdné obsazení hudebníků, mezi které patří Sam Kassirer a Zach Hickman (Josh Ritter), Stuart Bogie (Arcade Fire, The Hold Steady), Rob Moose (Bon Iver, The National) a klavírista Thomas Bartlett (Glen Hansard, Norah Jones). Otvírák alba „October“ nastavuje tón od samého začátku, spáruje bujnou hudbu a zlověstné texty o osudu a úmrtnosti. Následuje titulní skladba „Svět v noci (for Stew)“, která se potýká se zmatkem ztráty a čerpá většinu svých snímků z koláže, kterou vytvořil Stewart a která nyní visí nad Walterovým psacím stolem. V nedávném rozhovoru pro Billboard uvedl: „Opravdu nejsem nábožensky založený člověk, ale věřím v duchovní bytosti, magii a spoustu krásných věcí, které nevidím. Psaní tohoto alba — a zejména této písně — byla snaha přiblížit se té věci. A Stewovi. Vše na albu vyvažuje soulovou intimitu obnaženosti ducha se sofistikovanými aranžemi, když procházejí delikátním a vysokým tenkým lanem mezi zoufalstvím a nadějí, vírou a pochybnostmi, bezpečností a nejistotou.
#[poznámečka]: Ocenění Clio Awards je každoroční program udělování cen, který uznává inovace a kreativní dokonalost v oblasti reklamy, designu a komunikace, kterou hodnotí mezinárodní panel profesionálů v oblasti reklamy. Časopis Time popsal událost (v roce 1991) jako nejuznávanější mezinárodní reklamní cenu na světě. Ceny, které založil Wallace A. Ross v roce 1959, jsou pojmenovány po řecké bohyni Clio, mytologickou Múzu známou jako „vyhlašovatelka, oslavovatelka a slavitelka historie, velkých skutků a úspěchů“. 
Birth name: Walter R. Martin
Born: Washington, D.C., U.S. 
Location: Brooklyn, NYC
Album release: January 31, 2020
Recording Location: 
•  Cecelia’s, Brooklyn
•  Silent Partner, Philadelphia
•  The Boom Boom Room, Brooklyn
•  The Clubhouse, Rhinebeck, NY
•  The Green House, Hadley, NY
Record Label: Ile Flottante Music
Duration:     36:49
Tracks:
01. October   3:13
02. The World at Night (For Stew)   5:13
03. Little Summer Fly   3:06
04. To the Moon   2:37
05. Hey Joe   3:27
06. That’s All I Need   1:58
07. First Thing I Remember   3:57
08. Insomnie   2:27
09. The Soldier   7:03
10. Goodbye Banana Boat   3:48
Credits:
↵   Matt Barrick   Drums, Engineer, Performer
↵   Thomas Bartlett   Performer, Piano
↵   Stuart Bogie   Clarinet, Contra~Alto Clarinet, Flute, Horn Arrangements, Jew’s~Harp, Performer, Sax (Baritone)
↵   Shawn Carney   Layout
↵   Christopher Corr   Illustrations
↵   Rachel Drehmann   French Horn, Performer
↵   D. James Goodwin   Engineer, Mastering, Mixing
↵   Zachariah Hickman   Arco Bass, Bass (Upright), Euphonium, Performer
↵   Cassandra Jenkins   Performer, Vocals (Background)
↵   Sam Kassirer   Organ, Performer, Piano
↵   Josh Kaufman  Banjo, Bass, Bass (El.), Bells, Engineer, Guitar (Ac.+El.+Nylon), Harmonica, Harmonium, Keyboards, Performer, Piano, Producer
↵   Walter Martin  Bass, Composer, Engineer, Guitar, Mellotron, Percussion, Piano, Producer, Pump Organ, Slide Whistle, Vibraphone, Vocals, Vox Organ
↵   Rob Moose   Performer, String Arrangements, Viola, Violin
↵   Annie Nero   Performer, Vocals (Background)
↵   Ray Rizzo   Congas, Drums, Noise, Performer  
AllMusic Review by Heather Phares | Score: ★★★★
★Ψ★    Just as he did on Reminisce Bar & Grill, on The World at Night Walter Martin blurs the borders between his “juvenile” albums and the ones aimed at adults in winning ways. In Martin’s world, clever wordplay and irrepressible melodies shouldn’t be relegated to children’s music or the pop of the past, although the striking opening track of his fifth solo album borrows from both. “October” draws back the curtain on The World at Night by tapping into the eternal thrill of the spooky season. Over elegant strings, woodwinds, and brass that call to mind mid~20th century vocal pop (and a twinkling piano that harks back to the Walkmen), Martin delivers offhandedly brilliant lyrics like “The trees have gone bald/Guess the world is getting older” that uphold his reputation as a master of whimsy.
★Ψ★    Like his other solo work, “October” is a delight, but it and the rest of The World at Night are a little darker and deeper than his earlier releases, and understandably so: The album is dedicated to Stewart Lupton, his close friend and Jonathan Fire*Eater bandmate who died in 2018. Martin honors him with songs that are brimming with the joie de vivre of youth and shadowed by the reality of mortality that comes with age.
★Ψ★    On “To the Moon,” Martin floats through the stars accompanied by an organ last heard on a silent movie soundtrack; on “Little Summer Fly,” he celebrates small joys like the spots on a woodpecker’s wings. As sweet as The World at Night can be, it’s never sugarcoated. A lighter~than~air flute solo punctuates “Hey Joe”’s friendly conversation with a blackbird about existential angst, underscoring the feeling that Martin’s music is so easygoing precisely because life can be so hard. He also takes the opportunity to branch out on The World at Night, drawing on his prior band’s barreling, brazen rock for “First Thing I Remember” and adding a filmic scope to two of its standout tracks. On “The World at Night (for Stew),” he drapes its vision of nighttime as a sweet, secret realm in drifting orchestral beauty that’s intimate and all~encompassing. That feeling then extends to “The Soldier,” a seven~minute ramble that covers the well~lived life of Martin’s grandfather~in~law from his point of view, summing it up with “My young heart was overcome with both joy and sadness.” It’s a mood that describes The World at Night perfectly — the album radiates so much care, empathy, and genuine emotion, listeners can’t help but be touched by it.
★Ψ★    https://www.allmusic.com/ 
Website: http://www.thewalkmen.com/ 
Website: http://www.waltermartinmusic.com/ 
FB: https://www.facebook.com/waltermartinmusic/ 
Twitter: https://twitter.com/WaltRMartin 
By Drew Schwartz, VICE: https://www.vice.com/en_us/article/7kzxqe/walter-martin-profile-new-album-the-world-at-night-stewart-lupton  
Solo:
★    We’re All Young Together (2014)
★    Arts + Leisure (2016)
★    My Kinda Music (2017)
★    Reminisce Bar & Grill (2018)
★    The World at Night (2020)   

NEWS

archív

ALBUM COVERS XI.