Ytamo — Vacant (June 12, 2020)

                                                            Ytamo — Vacant (June 12, 2020)   Ytamo — Vacant (June 12, 2020)■  Tento příběh jsem už vyprávěl, ale vzpomínky, které se ve vašem životě objevují, se stávají kritičtějšími, když je znovu vracíte. Někdy na začátku až do poloviny 50. let jsem byl na turné v Japonsku. Hrál jsem na nyní uzavřeném místě Bridge v Tennoji. Byl to jeden z mých oblíbených míst v Japonsku, hlavně proto, že Tennoji stále drží ta tajemství japonské historie 20. století; noční, snové citlivosti, které se k nám dostávají zezadu; podobně jako to kdysi poznamenal Chris Marker ze San Soleil.
Během tohoto koncertu jsem se připojil k umělkyni, jejíž práci jsem tehdy neznal: Ytamo. Na konci svého setu jsem však byl zcela okouzlen jejím neobvyklým smyslem pro harmonii, minimalisticky opakujícím se klavírní figurou a její schopností pohybovat se mezi zdánlivě nesouvisejícími hudebními strukturami způsobem, který se akusticky roztavil z jednoho pohybu do druhého.
■  Za posledních 15 let se můj zájem o její práci neztratil. Před několika lety jsme vydali Mi Wo na Someone Good — milník pro ni a ten, o kterém jsem si nemyslel, že by snadno mohl dojít k zatmění. S albem Vacant však dělá jen toto. Vacant je zcela osobní hudba. Obsahuje druh písní, které vyprávějí o zkušenostech jedné osoby způsobem, otevírající se všem, kdo se s prací setkávají. Prázdná rostlinná semena hluboko v posluchači začnou klíčit v neočekávaných okamžicích a s nepředvídatelnými výsledky. Poté, co jsem žil s albem posledního půl roku, mohu o této zkušenosti takto mluvit. „Far Away From Here“ jeden z průměrně dlouhých kusů v nahrávce, se objevil v mém podvědomí. Totéž lze říci o „Mantis“, další skladbě s melodiemi, které se do vás právě složí a pohřbívají jemnou přítomností — ta vyzařuje dostatečně včas. Nedokážu vám doporučit hudbu Ytamo dostatečně. Je zdrojem inspirace a světla, něčeho, co je vždy vítáno ... zejména v dobách, jako je tato. (From Lawrence English)
■  „Loni jsem měla své první dítě. Tato píseň je meditací o této zkušenosti, ale také o očekávání téhož. Měla jsem obrázek o těhotenství pro tuto píseň. Film jsem natáčela během těhotenství a abych byla upřímná, byl to pro mě opravdu záhadný zážitek. Nejsem si jistá, že se všichni takto cítí, ale jak celý zážitek probíhal, zjistila jsem, že je opravdu neobvyklý, zcela zvláštní.
■  Začala jsem přemýšlet o této myšlence, že novorozené dítě má dokonalé tělo a mysl, ale jak stárneme, věci se mění a nakonec jsme nuloví. To je obrázek, který mne vedl, jak jsem se k této písni přiblížila. Během několika posledních let jsem pomocí svého iPhone pořídila spoustu krátkých obrázků a ty jsem upravila a promítla na zeď ve svém domě.
■  Projekce představují tuto myšlenku přechodu v životě a přechodu na nulu. Natáčela jsem film pomocí fotoaparátu v průběhu několika dní. Bylo to poprvé, co jsem udělala video práci; opravdu doufám, že všichni budou uvnitř těchto obrazů něco cítit.“ — Ytamo  
Location: Kyōtō, Japan
Album release: June 12, 2020
Record Label: Room40
Duration:     40:43
Tracks:
1. April   3:34 
2. はじまりはすべて The Start Is Everything   3:41 
3. Grasshopper   2:10 
4. どこかとおくへ Far Away From Here   3:22 
5. Mantis   2:51 
6. 2 Vacant Houses (Feat. Takako Minekawa)   7:32 
7. 心音は蹄のように Heart Beat, Clatter Of Hoofs   10:51 
8. 5.30AM   6:42
Credits:
■  Played & Written by Ytamo “2 Vacant Houses” Played by Ytamo, Takako Minekawa
■  Written by Takako Minekawa
■  Recorded In 2018 at Ytamo’s Room,Kyoto
■  Recorded & Mixed by Ytamo
■  Mastering & Additional Production by Lawrence English
■  Cover Art by Shiho Ukaji
Review: Ian Forsythe
■  A vacant space is one that can be filled by a body, an idea, a building or place. Tied to this function of being occupied, it can somehow be more than empty. Kansai artist Ytamo recorded the pieces of Vacant in 2019, a year where she was expecting her first child. Inspired by her fading first memories of childhood and the idea of bringing a child into the world, Vacant approaches the transitions of life. It approaches experienced changes in mind and body with an oft captivating gentle nature.
■  The two opening tracks of Vacant find the piano front and center. Opening track, “April,” is a solo piano piece both entrancing and repetitious, laying a path for the intimate album that follows. “はじまりはすべて  The Start Is Everything” follows with Ytamo’s voice now in front and the piano accompanying. It’s a tender piece that softens a listener’s ears, especially after Ytamo’s voice and her piano tussle and wrap around each other at points, much like the solo pieces of Mustapha Skandrani or Emahoy Tsegué~Mariam Guèbru might. Maybe these players are virtuosos to some extent, but their pieces are illustrious and attractive because they develop a propelling force and create an air of unending space. “Grasshopper” follows, and it loosens the instrumentation with a piano courting a gliding synth which emboldens the staccato melodic dust the piano creates.
■  From here, more instruments and effects are introduced, creating dreamy and hazy, undefined spaces; keyboards and synths, vocals spoken and sung, minimal effects both panning and reverberating. But the piano, the instrument Ytamo first played, remains a constant. “2 Vacant Houses,” which features fellow Japanese musician Takako Minekawa, creates a ribbon of panning, ambient tones out of piano and keyboards, and it pairs with Ytamo’s near whispering, softly sung lullaby. It leads to another longform ambient creation, “心音は蹄のように Heart Beat, Clatter Of Hoofs,” where slightly psychedelic keyboard lines chase each other in a drifting cycle, peppered with the noticeable baby mumblings towards the end. Closing track, “5.30 AM,” is ribbed with glitchy interference, various low~bit electro drums appearing then disappearing, and again, baby mumblings diffuse into these sensible but sputtering sound clusters. It settles and billows into a scene of suspended keyboard tones and ones infinitely meandering.
■  The best way to think of Vacant might be as a dialogue of two hemispheres. One creates tender pulses, grabbing the focus of an empty space around it, filling it with life, and one contains deeply textural, imaginary atmospheres that have an ability to move whatever lays inside; one is an organism, and the other is an environment. Both can represent a way of thinking about occupying and creating a space. Vacant displays a clarity and comfort in realizing this dependent relationship.   
■  https://dustedmagazine.tumblr.com/
Bandcamp: https://room40.bandcamp.com/album/vacant
Label: http://www.room40.org/
Tumblr: https://ytamooo.tumblr.com/

ALBUM COVERS XI.