Iva Marešová: rozhovor mezi dvěma atentáty [v plném rozsahu]

Iva Marešová. Photo credit Ája Dvořáčková •■•    Rozhovor mězi dvěma atentáty

•■•   Univerzální Viking: IVA MAREŠOVÁ

18+... otázek pro...  •■•    Iva Marešová zpívá v současné době ve skupině Precedens. Z pohledu aktivního fanouška je to zcela nová zkušenost. Iva má mnoho jiných hudebních aktivit, svých autorských i scénických, pro které je velmi žádaná a univerzální. Dnes už je pomalu jednodušší popovídat si s někým z ciziny, než s velmi vytíženým umělcem z Prahy. Tento rozhovor se odehrál 74 dnů po Paříži a 54 dnů před Bruselem. Čas pro takové open interview je stále vzácnější a žádné setkání nepovažuji za samozřejmost. Chvíli bezpečí jsme si našli na Malostranském náměstí...

1.) Ivo, mluvme o tobě. Co nacházíš v hudbě?

IVA:  Kdybych to měla shrnout do jedné zásadní věci, pokud myslíš v hudbě, kterou já dělám, tak v ní nacházím sama sebe. A stejně tak jak se vyvíjí má hudba mohu na těch písničkách zvenku vidět, jak se vyvíjím i já jako člověk. Každá píseň má pro mne určitý příběh, proč vznikla, jak, za jakých okolností, s jakými emocemi, v jakém mém životním období a každá z nich je část mého života. Určitá konkrétní doba. A většinou zásadní, protože když začnu pociťovat něco nutkavého, něco zásadního, většinou jsou to ty momenty, kdy začnu psát písně. Takže já na nich poznávám sama sebe a nacházím v té hudbě sama sebe.

1. b) dokážeš přemýšlet v hudebních pojmech i na ulici?

IVA:  Já jsem nikdy nepozorovala, že bych měla nějaký jednotný systém, jak skládám hudbu. Řeknu si, teď mám čas a chuť, tak si sednu ke klavíru nebo ke kytaře a napíšu text, píseň, někdy to tak mám. Ale..., často to vzniká úplně za jiných okolností, mám nápad v hospodě, mám nápad na ulici, když se jdu projít, v lese..., anebo doma, když dělám úplně jiné věci. Něco mě napadne, tak to odložím a nápad si zapíšu. Samozřejmě spousta písní vzniká také za podpory mých přátel. Občas mi pošlou svůj text, někdy i hudbu, když mě to osloví, pracuji s tím dále. Dříve jsem měla v PC program, do kterého jsem si nápady točila, teď to dělám jednodušším způsobem, že si kytaru nebo klavír nahraji do telefonu a  pak s tím teprve pracuji dál. Ale ten prvotní zásadní nápad, abych to nezapomněla, si narychlo nahraji takhle, protože jsem zjistila, že čím víc obstrukcí okolo, než zapnu program, než vytvořím stopy, do kterých chci nahrávat, kolikrát už je to pryč. Nápad potřebuji zachytit hned.                       

2.) Toužíš po pravém kanadském srubu s krbem a opravdovými poleny, bezbariérovým přístupem z kuchyně do sprchy a ložnice?

IVA:  Upřímně netoužím po pravém kanadském srubu s opravdovými poleny atakdále. Když zůstanu v materiální rovině, tak mám jedno nádherné místo, na kterém plánuji  postavit dům. Je to u lesa, u rybníka, mám tam i mnoho přátel a moc se na tu chvíli, kdy „kopnu“, těším.

3.) Tančíš ráda? Potřebuješ se někdy vyřádit až do rána?

IVA:  Tak na tuto otázku se musím trošku napojit, trošku se zeptat uvnitř sebe. ...

3. b) doplňková otázka: zeptám se jinak: šije to s tebou někdy?

IVA:   Jo. Ano, Jsou momenty v životě, kdy to se mnou šije, když mluvíš o tom a nejen, když poslouchám nějakou hudbu. Občas doma tančím. Když jsem sama. Mám někdy momenty, kdy si potřebuji kolem sebe vytvořit hodně ženské energie. Takže si nakoupím kytky, zapálím si svíčky, vonný tyčinky, obléknu si šaty. Barevné. A tančím. Ale k tomu speciálně já potřebuji muziku od Hedningarna ze Švédska. To je neuvěřitelně zemitá, sprostá, (ale v tom dobrém slova smyslu) záležitost, která mne dokáže naladit přesně na ten bod, na mé jádro, které je někde uvnitř mne a drží mě pohromadě.  A co se týká řádění do rána... Myslím, že má temná stránka chce řádit do rána. … Občas to tak proběhne, ale vidím to jako naprosto přirozenou záležitost. Někdy mám momenty, kdy potřebuji řádit častěji, někdy nepotřebuji řádit vůbec. A myslím si, že má duše  si o to vždycky včas řekne. Tak já tomu vyhovím.  Nedovedu jít a pařit a tančit až do rána jenom proto, že jsem si to určila, že ten den mám na to zrovna volno. Takhle to není. Veškeré věci, které dělám, musí vycházet ze mně, z mé podstaty a z mé přirozenosti a z momentální nálady.

4.) Potřebuješ tvořit silně intelektuální věci se silnými tempy, prostorem pro melodické fráze a jemné detaily, nebo jaký formát je pro tebe jakoby šitý na míru?

IVA:   Já o tom takhle vůbec nepřemýšlím. Na mne text nějakým způsobem zapůsobí a já už v rytmu toho textu a v energii, která z  textu vychází a  tvoří příběh, navážu a pokračuji dál. Většinou hned cítím důvod, proč tu konkrétní píseň vlastně píšu. A v několika případech i přímo pro koho konkrétně a hudbou, kterou k tomu napíšu příběh jen dotvořím.  Někdy si ten text řekne o pomalou věc o dlouhé tóny, o klid a někdy úplný naopak. Poslední dobou to tak máme se Sašou Yasinskim. Z jeho hraní cítím hodně zem a oheň. Inspiruje mě to a  používám často rytmické, rychlejší melodie. Když začnu hudbou a teprve potom skládám text, je to stejné. Prostě jen chytím tu nit a jdu po ní až na konec.   

4. b) doplňková poznámka: proto jsem dal do stickeru našeho rozhovoru ty lodičky. Máme to asi podobně od dětství..., ty jsi něco jako Viking, něco přírodního?

IVA:  Vikingové měli dva světy. Svět zimy a svět ohně. Ten já teď asi zažívám. Když skládáme věci se Sašou, musím se u toho postavit, to je zvláštní, se Sašou nedovedu skládat vsedě. Musím u toho hodně cítit nohy. Zpívám i chodidly a celým tělem. Cítím pak dobře ty zemité, ohňové záležitosti. Pak jde hodně o rytmus, který nemusí být vůbec složitý, ale musí tam být tep toho srdce. Tep toho srdce! A co se týká ještě těch Vikingů, na vodu jezdím moc ráda.

5.) Kdybys mohla udělat mezinárodní turné s vlastní českou hudbou, do jakých zemí by jsi ráda cestovala? A které pásmo bys vynechala?

IVA:  Tak první, co mne napadá, tak ani ne do jakých zemí. Spíš mne napadá, s čím bych tam jela. Určitě společně s Aliaxandrem Yasinským a s Michaelem Vašíčkem. Protože hudba, kterou společně tvoříme to je moje podstata. To je hudba, která mne vyjádří se vším všudy. Na desku, kterou pripravujeme s Yasinskim a Vašíčkem, jsme nazpívaly duet s Lucií Bílou. Od začátku jsem měla představu, aby se mnou tu píseň zpívala ohnivá, silná, živočíšná žena, která má hodně energie. Ty se výborně propojily a písnička má koule. Jsem moc ráda, ze jsme se od dob ‘Excaliburu’ a ‘Němcové’ opět sešly. Natáčení jsme si nesmírně užily a v květnu k této písni, která se jmenuje „Funny rozkvetly stromy“, chystáme společný videoklip v réžii Vladimíra Morávka. Moc se na práci s Vladimírem těšíme. To je věc, se kterou bych chtěla vyjet. A to kam, Bene, mně je úplně jedno. ... Já nemám vůbec myšlenky na to, kde bych právě teď měla nebo neměla být. Protože je v pořádku, že jsem tady. Navíc jsem Čech a chci teď především tvořit doma. Čímž nechci říct, že nechci vyjet za hranice, že letargicky čekám na to, co se za mne někde samo vytvoří, to vůbec není o tom. Jsem zvyklá tvořit si svůj život a hýbat věcma tak, jak cítím, že bych měla a chtěla, plním si své touhy, protože mám rozum. Pracuji na tom, abychom se Sašou představili svou hudbu i v zahraničí, ale zároveň také vím, že musím počkat na tu správnou vlnu a chytit ji v pravý moment.  Mívám v životě chvíle, kdy cítím, že  je čas nechat  věci plynout. Někdy je čas na nekonání, jindy na tvoření.  Když člověk jenom tvoří anebo jenom odpočívá, je to vždy extrém a začne to haprovat. Srdce také pulsuje. Také není pořád stažené nebo roztažené, v tom je právě ten život. Ten rytmus. Některé věci přicházejí ve chvíli, kdy mají přijít. Když je člověk připraven, dokáže je včas chytit.

5. b) poznámka: no, je to tak. Možná o tom ani sami nerozhodujeme, to ale neznamená, že jsme sami hříčkou přírody...

IVA:  No, rozumíme si.  

6.) Co cítíš, když na začátku koncertu kapela zahájí hru, ty přicházíš na stage, pozdravíš publikum..., co dál?

IVA: Když cítím sama sebe, tak je to ou kej. Když necítím sama sebe, tak mám problém (pobaveně). Tak zjistím třeba, že nejsem úplně v dobrém rozpoložení nebo moc přemýšlím hlavou....

6. b) stalo se to to?

IVA:  Jo, samozřejmě.  Někdy právě moc přemýšlím hlavou, má na to vliv i tréma nebo..., nevím. Ale dostat se do stavu, že vylezu na jeviště a cítím sama sebe, je to nejlepší, co můžu udělat jak pro sebe, tak pro publikum. Protože ve chvíli, kdy cítím sama sebe, jsem schopna předávat emoce a zprostředkovat zážitky a udělat to nejlíp, jak to v tu danou chvíli dokážu.  To je cíl. Když jsem moc v hlavě a moc přemýšlím, abych třeba nedělala chyby a tak..., tak si myslím, že je výsledek poloviční. I bez těch chyb je to poloviční.  Takže mým cílem je vypnout kontrolky a vždycky se zkoncentrovat natolik, abych byla schopna tam přijít jako já.  Bez všech masek, kontrol, posuzování, očekávání a dalších věcí, které mě  nějakým způsobem vyhazují  z toho mého středu.    

7.) Mimochodem jsem si všiml z pohledu fanouška (jsem vlastně stavební dělník, chápeš)..., že jiskříš. Jakmile vstoupíš, věc má o rozměr navíc. To necítím pokaždé.

IVA:   Bene, se stavebním dělníkem jsem takhle zajímavý rozhovor ještě nedělala, neměla jsem tu příležitost. Miluju praktické lidi.

8.) Co jsi ještě nevyzkoušela a láká tě to?

IVA:  Já mám jeden hudební sen. Nikdy jsem o něm ještě veřejně nemluvila. Protože někdy jsem mívala pocit, že o snech se nemá mluvit. Ale došlo mi, že to byl jen strach z toho si něco přát. Dnes už cítím v tomto směru uvolnění. Vím, že můžu mluvit úplně o všem, o čem chci. První, když jsem se ponořila do sebe a snažila jsem se najít v sobě odpověď, jsem zachytila touhu zazpívat si s Peterem Gabrielem. To mně hodně láká, to chci zkusit. ...  

9.) Dokázala bys více tančit před lidmi na pódiu a více se odvázat? A chtěla bys šokovat své lidi nějakou nádhernou mezihrou na jakýkoli hudební nástroj?

IVA:  Já myslím, že bych dokázala cokoliv, co bych cítila, že chci udělat. Trošku jsem o tom mluvila předtím, že musím být sama sebou. Protože vím, že ten přenos mezi mnou a mezi lidmi je pak nejčistší. A ve chvíli, kdy bych se rozhodla, že budu ode dneška na jevišti metat kozelce, tančit a dělat nějakou extrémní show, vím, že by to bylo jen pro ten efekt samotný. Což není špatně, efekty jsou součástí našeho života, našeho vyjádření a obdivuji ty, kteří s nimi umí pracovat,  nicméně vím, že by to teď nevycházelo ze mně. Ale jsem zároveň otevřená všemu. Třeba jednou nastane  doba, kdy to budu tak skutečně cítit a zjistím, že je to také součástí mé podstaty, že jsem se toho třeba jen bála, objevím to v sobě, budu chtít to udělat a budu z té představy dokonce nadšená. Až pak to udělám. Vůbec nemám potřebu, chtít někoho něčím úmyslně šokovat. Teď mě ale napadá, zda je to dobře ... Díky za terapii Bene, zamyslím se. Chci být během zpívání ve své naprosté přirozenosti, což pro někoho může být šok … a užít si to s publikem v nějaké vzájemné symbióze, sdílet to. Jakýkoli umělec sdílí sám sebe s  lidmi, kteří ho poslouchají, nebo kteří se dívají na jeho obrazy, nebo čtou jeho knihy. Je to prostě sdílení sama sebe s druhými. Takže já ve chvíli, kdy do toho budu dávat něco, co nejsem,  tak už narušuji ten tok. Nebo vlastně jednoduše lžu. Abych to upřesnila. I když hraji roli v divadle, nebo jsem sama za sebe na koncertě, vždy musím mít záměr. Ten záměr musí být v souladu se mnou a s mými morálními hodnotami. Je to totiž magie. Sílu má to, co předáváš lidem. Neberu to na lehkou váhu. Je to i zodpovědnost, čím na publikum působíš a proč.   

10.) Ty máš hlas na věky věků. Máš úžasné srdce. Žádné triky. Děláš většinou nadčasový moderní pop. Považuješ se za zazračné dítě?

IVA:   Máš hlas na věky věků. Tak tos mě donutil se nad tím zamyslet...

10. b) Nesmrtelný hlas.

IVA:  Vidíš..., a já přemýšlela, jestli mi ho Bůh propůjčil na věky věků, nebo jestli někdy řekne, hele, tak to už stačilo.

11.) Kvalita toho hlasu. Musela jsi pochopitelně na tom makat. To je jasné. Ale máš zároveň úžasné srdce. Ono se to vlastně nedá oddělit.

IVA:   A já si to uvědomuji. Jak jsme mluvili na začátku o tom, jak se člověk vyvíjí ve svém životě, jak stárne, moudří nebo naopak nemoudří a dějí se mu všechny ty věci, tak mne se veškeré mé životní zkušenosti projevily na mém hlase. Jsem přesvědčená, že mám srdce s hlasem ve spojení. A jsem přesvědčená, že to, co jsem zažila, je v tom mém hlase nějakým způsobem obsažený. A vůbec tím nechci říct, že to takhle bude pořád, může se stát cokoliv, můžu prostě zblbnout, může mi něco stoupnout do hlavy, člověk sejde z cesty a i to jsem přesvědčená, že by se na tom mém hlase odrazilo.  Takže já k tomu přistupuji s velkou pokorou a vlastně jsem šťastná, že to takhle mám. Přes svůj hlas a přes to, co dělám, můžu i zvenku pozorovat, jaká jsem.  

12.) Řeknu ti pár atributů: gesta, kontakt s posluchači, nadšení a vřelost, vnitřní rovnováha a osobní vzhled, osobní pokrok, pružnost a rozumnost, každodenní dobrá mluva mimo pódium, přijímání rad, poslech hudby, sport, rozjímání, naslouchání, cit. Sama vidíš potřebnost všeho, co však zdůrazníš?

IVA:   Tak kdybych měla vybrat, ještě než jsi to celé vlastně doříkal, tak  jsem si uvědomila, že všechny ty věci mě provázejí v mém životě a jsou v mém životě důležité. Nicméně pokud bych z toho měla vybrat jenom něco, tak hodně se mnou zarezonovalo nadšení a vřelost, osobní pokrok. A přijímání rad v tom smyslu, že si uvědomuji, že všechno, co se kolem mě děje, mě nějakým způsobem učí. Přijímání rad neznamená souhlasit se vším, co slyším a co mi kdo řekne a co mi kdo radí. Pro mne je někdy skvělá rada i to, když mi někdo řekne, co cítí a že je to  naprosto odlišné od mého postoje. V tu chvíli si totiž ten svůj postoj uvědomím a jsem si sama v sobě stoprocentně jistá, že to cítím jinak a že právě za tím si stojím. Takže já jsem vděčná i za všechny věci, které se ke mně dostávají, s kterými nemusím na první dobrou nebo vůbec souhlasit. Ukazuje mi to další části mého života. Přijímání rad v tom duchu, že vlastně všechno, co přichází, můžu považovat za lekci, za něco, z čeho se můžu učit. A pak určitě naslouchání.

12. b) Měl jsem na mysli soustředěné a opakované naslouchání konkrétní písně, pokud tě zaujala nějaká vychytávka, postup. Posléze přenesení do svého světa.

IVA:  Když mi bylo 17, 18, 22,  tak jsem muziku poslouchala právě z tohoto úhlu, jak jsi říkal — něco si osvojit, často mne zajímaly technické věci. Zajímalo mě, jak to ten zpěvák tím hlasem udělal. Zajímaly mě nějaké konkrétnosti v nástrojích, takže často to byly důvody, kvůli kterým jsem si poslouchala některé skladby dokola, nicméně jsem si teď s tvou otázkou uvědomila, že tímto způsobem jsem neposlouchala hudbu už strašně dlouho. Vnímám především ten pocit. Pokud opakovaně poslouchám nějakou píseň, tak to dělám kvůli tomu pocitu, který z toho mám. Jde o tu vibraci, která se mnou něco dělá. Ale většinou už v tom nevnímám ty technické záležitosti.        

13.) Chtěla bys mít vlastní rodinu? Co je k tomu potřeba? 

IVA:   Ano rodinu chci určitě mít. Potřeba je se pro to rozhodnout a to jsem asi ještě úplně neudělala. V hlavě ano, ale v srdci asi ještě ne. Bylo pro mě vždycky důležité moci se spolehnout na muže a věřit mu, pokud s ním chci děti. Teď vím, že podstatné je věřit především sobě a spoléhat se na sebe. Jedině pak můžu potkat partnera, kterému lze důvěřovat. Takže z této podstaty se můj pohled na to, jak bude vypadat a žít má rodina, změnil a čekám až mé rozhodnutí sestoupí i do srdce. Možná už jen tím, že o tom takto mluvím, se to vlastně děje. Ale přiznám se, že jsem toto rozhodnutí dříve alibisticky nechávala na Bohu.

13. b)  Bůh za tebe rodinu nezaloží.

IVA:   (srdečný smích)..., to já samozřejmě vím.

13. c)  jednotlivé kroky děláš sama.

IVA:   Ano. Samozřejmě to vím.

13. d)  To je jako s tou kapelou. Je to takové..., v jistém smyslu malé manželství. Žena, která se nenarodila jenom pro rozění dětí, pečení buchet a koláčů manželovi. 

IVA:   Ano, myslím si, že  energii tvoření, kterou člověk používá, může využít na to, že porodí děti, ale také na něco zcela jiného. Cokoli je v pořádku. Jsem  přesvědčená, že například já osobně mám tolik energie, že jsem schopna tvořit hudbu, zpívat, starat se o děti, péct buchty a koláče a milovat svého muže, své děti a své přátele. Necítím žádné omezení.

14.) Dnes mnoho umělců dělá pár věcí jen naoko. Schvaluješ to?

IVA:   Nerada tyto věci soudím. Myslím, že určitou citlivost pro pravdu  obsaženou v lidském konání asi mám a vidím, když je něco naoko. A je to pro mě impulz, že tyto polovičatosti prostě nejsou předmětem mých zájmů. Nedotýkají se mě. Ale to není jenom věc umění a hudby. To je věc obecná v našem světě a je úplně jedno, do kterého oboru sáhneš. Existují lidé, kteří dělají věci ze své podstaty, potřebují  pravdu k tomu, aby mohli žít, tvořit, aby jim bylo dobře. To jsou většinou profíci na svém místě, kteří o sobě nepochybují a vždy se mohou se zdviženou hlavou postavit za svou práci a za svůj život. Pak jsou lidé, kteří tu pravdu pro svůj život zatím nepotřebují. Neřeším, z jakých důvodů. Prostě to pro ně není v životě to podstatné. A proto dokáží dělat věci naoko, napůl, jen tak šolichat, jít jen po povrchu. Většině to stačí k uspokojení. Proto ubývá kompetentnosti, barev, hloubky a intelektu a morální hodnoty ztrácejí význam. 

15.) Souhlasíš s tezí, že v kapele nesobeckost pomáhá překonávat lidskou nedokonalost?

IVA:   No, co je to nesobeckost, Bene, víš?

15. b) Ne všechno buduje. Rozumím tomu tak, že s ponížeností mysli budeme považovat ostatní za sobě nadřazené  a nebudeme s osobním zájmem upírat oči jen na své vlastní záležitosti, ale s osobním zájmem i na [záležitosti] ostatních. Ať nikdo nehledá svou vlastní [výhodu], ale [výhodu] druhého. Možná empatie. Schopnost vidět věci v souvislostech, to jsou nepatrné krůčky. Všimni si mojí košile: ani jeden šev nevidíš, a přece tady musí být, jinak by nedržela pohromadě. Rozpadla by se. Každý z nich je stejně důležitý...

IVA:   Ono záleží na tom, co konkrétně považuješ za tu nedokonalost. Pokud pomáháme někomu, kdo si není ochoten pomoci sám, ale spoléhá se jen a pouze na podporu druhých, je  podle mého dotování takového člověka plýtváním energií. Takže pokud bude šička líná a neschopná a bude se spoléhat na kolegyni, která špatně přišité knoflíky bude přišívat za ní, bude časem tato kolegyně vyčerpaná, nebude stíhat svou práci a kvalita její vlastní práce půjde do háje. Tak je to se vším. Nemůžeme na úkor sebe dotovat druhé. Je toto sobectví? Je to, že obětujeme vlastní štěstí a vlastní kvality pro druhého, který se ze své vůle o nic nesnaží, opravdu nesobeckost? Bohužel, mnoho lidí by asi řeklo, že ano. Pokud spolupráce a nesobeckost vychází z toho, že každý dělá maximum a vzájemně se k tomu ještě podpoří, je to v naprostém pořádku. Pak mohu souhlasit s tím, že spojením energií vznikne synergie. Ale dotováním druhých, kteří sami nejsou ochotni přispět svým dílem, nic vyššího nevznikne, je to destruktivní model. Tomu já se ve svém životě vyhýbám. Pokud má člověk sám sebe rád a v úctě je to sebeláska a ne sobectví. V opačném případě si pocit sebelásky nahrazuje tím, že neustále dělá něco pro druhé a na sebe zapomíná.

15. c) On dělá věci proti svým zájmům a ani o tom neví.

IVA:   Přesně tak. Záleží, jak to slovo sobectví chápeme. Z pocitu sebelásky a sebeúcty mohu jednat s druhými také s úctou a láskou.  Bez toho budu jen oběť, která potřebuje ke štěstí uznání druhého.

16.)  S jakým národem bys chtěla žít, kdyby to nebyli Češi? Mluvili by jiným jazykem, jinak by se oblékali jako jednotlivci.

IVA:   Já to nedovedu dělit. Člověk je buď dobrý a přitahuje mě svým způsobem života anebo takový není. Takže mně je úplně jedno, jaké je národnosti, ale vnímám jaký je, jaké má srdce. To je pro mne podstatné.  

17.)  Co vyzvedneš na jednotlivých spoluhráčích v Precedens?

IVA:   OK. Ale řeknu upřímně co si myslím a berte to jen jako můj osobní názor. Bubeník Radek je podle mě neuvěřitelně otevřený a čistý. Je moc příjemné vidět někoho mladého, kdo v sobě nenese  zbytečné bloky. I naděje v tom je, že se rodí silní a kvalitní lidé, což on je,  nejen jako všestranný hráč, ale i jako člověk. Pavel dokáže udělat pro kolektiv mnoho nesmírně důležité práce, která na první pohled může být pro někoho nezaregistrovatelná, díky ní však kapela drží pohromadě. Je tmelícím prvkem. Mám pocit, že se nezastaví, pořád vyvíjí činnost a je stále příjemně naladěný. Nicméně možná právě někdy dělá víc pro druhé než pro sebe. Maťo je výjimečný hráč. A myslím si, že to, jak hraje na basu, je vlastně odraz jeho duše. On je extrémní jednak sám v sobě a jednak i tím, jak hraje. A je náročný k sobě i k druhým. Jeho extrémy, které má v sobě, jsou pro mne inspirativní. Další inspirující, živočišný prvek  je Honza. Výjimečný hráč na kytaru.  Fascinuje mě tím, jak je pevný, kompaktní, vyrovnaný a že i přes tu svou neuvěřitelnou vyrovnanost a pevnost dokáže hrát rozevlátě. Ale ne rozevlátě ve smyslu, že by to nezařezávalo. I v tom zařezávání slyším ty hroty, ty špičky, ty fousky, které vyčnívají z jeho hry a je to vlastně strašně živé. David se střídá na kytaru s Honzou. Davida znám hrozně dlouho. Oni jsou si vlastně něčím podobní, i když hrají každý jinak. David je taky pevný, klidný, má nadhled a zároveň také ve své hře dokáže být rozevlátý a zařezávat. Pořád se směje a šíří kolem sebe dobrou náladu. Martin je hodně inspirativní člověk. Všestranný. Má uměleckou duši. My spolu hodně souzníme. Máme spoustu podobných názorů, ale dokáže to mezi námi také hodně jiskřit. Jsem člověk, který je zvyklý tvořit, nedokážu jen někde stát a dělat to, co mi někdo řekne, nebo co se po mě chce. Mám na všechno svůj názor, takže je pro mě přirozené o věcech v Precedens mluvit a klidně se i přít, když něco cítím jinak. V těchto chvílích mezi námi občas vznikají třecí plochy, nicméně jsme si s Martinem oba vědomi, že si nastavujeme zrcadlo a že se vystavujeme vzájemně lekcím, ze kterých se učíme. Někdy je to hodně emotivní a poté i velice vtipné. Z té jiskřivosti můžeme tvořit. Můžeme ji využít. Není to nudný potok. Spíše rozbouřená řeka. Na ní se dá ale lépe svézt, když člověk umí svou loď  kočírovat. Je to větší zábava. Myslím, že se známe už z dob alchymistů.

18.) Co musí mít muž, aby tě vůbec začal zajímat?

IVA:   Tak budu úplně upřímná. Na to jsem přišla až ve svých 40~ti letech. (smích). Je těžké to popsat slovy, protože já to spíše cítím (povzdech). Je pevný. Zná svou hodnotu. Je si vědom své síly a nebojí se ji použít. Teď přirozeně nemluvím o fyzické síle. Chlap umí být svobodný. Chce jít svou cestou.  Cítí své srdce, miluje sám sebe, váží si sám sebe a ví, proč věci dělá. Ví, co chce. Ale především, neztrácí sám sebe a nepodělá se ve chvíli, kdy se mu něco z toho nedaří. V životě člověka je přirozené, že prožíváme i období, kdy vše nejde tak, jak bychom zrovna chtěli. Možná to zní, že jsem dosti náročná, nicméně vím, že muž, který je ve vnějším světě mým partnerem, rezonuje s mužem, kterého mám uvnitř sebe. A to je pouze má cesta. Nemůžu potkat silného a vědomého muže, když ten můj vnitřní muž bude zmrzačený. Nejspíš mě zaujme takový muž, který je zrcadlem toho  vnitřního. {Ben Tais Amundssen} 

Iva Marešová — Rozhovor mězi dvěma atentáty [v plném rozsahu] (26.1. 2016)

ALBUM COVERS XI.

Human Impact — Human Impact (13 March 2020)
Johanna Warren — Chaotic Good (May 1, 2020)
Stereolab — Margerine Eclipse (Nov. 29, 2019)
Avey Tare — Eucalyptus (July 21, 2017)
Chris Cornell No One Sings Like You Anymore, Vol. 1 (03/17/2021)
Fatima Yamaha — Spontaneous Order (Nov. 20, 2020)
ANDREW BIRD — CAPITAL CRIMES (April 1st, 2020)
Bonnie “Prince” Billy — I Have Made A Place (Nov. 15th, 2019)
Narrow Head — 12th House Rock (Aug. 28th, 2020)
The Fratellis — Half Drunk Under A Full Moon (8th May, 2020)
LENKA DUSILOVÁ — ŘEKA (Nov. 6th, 2020)
LENKA DUSILOVÁ — ŘEKA (Nov. 6th, 2020)
1600 x 1224 Hen Ogledd — Free Humans.png
Moondog — On The Streets Of New York (Feb. 14, 2020)
MoE/Mette Rasmussen — Tolerancia Picante (March 25, 2019)
The Fratellis — Half Drunk Under A Full Moon (8th May, 2020)
ULRICH SCHNAUSS — A Long Way To Fall — Rebound (3rd April, 2020)
Allegra Krieger — The Joys of Forgetting (August 7, 2020)
Scorn — Cafe Mor (Nov. 15, 2019)
Bo Ningen — Sudden Fictions (26th June, 2020)
Grey Daze — Amends [Deluxe Edition] (July 3, 2020)
Bill Callahan — Gold Record (Sept. 4, 2020)
John Frusciante — Maya (Oct. 23, 2020)
Vertigo Metamorphosis
Mary Lattimore — Silver Ladders (Oct. 9, 2020)
Christian Kjellvander — „About Love and Loving Again“ (Oct. 30,
The Adobe Collective — All the Space That There Is (10 Jan 2020)
Andy Statman — Old Brooklyn (2011)
Endless Field — Alive in the Wilderness (June 12, 2020)
#643: Sarathy Korwar & Upaj Collective — Night Dreamer Direct​~​
The Warriors Of The Wonderful Sound — SOUNDPATH (Nov. 6, 2020)
Grey Daze ©Photo credit: Anjella / Sakiphotography
Mike Cooper — Playing With Water (Nov. 6, 2020)
Les Filles de Illighadad — Eghass Malan (Oct. 28, 2017)
Khruangbin — Mordechai (June 26, 2020)
Caribou — Our Love (October 14, 2014)
Hornscape — Hornscape (March 6th, 2020)
Lo Tom — LP2 (September 11, 2020)
Maja S. K. Ratkje — Sult (31 March 2019)
Orchards — Lovecore (March 13th, 2020)
Drive~By Truckers — The Unraveling (Jan. 30, 2020)
Sarah Harmer — Are You Gone (Feb. 21st, 2020)
Fairport Convention — 50:50@50 (June 9, 2017)
The Flaming Lips — American Head (Sept. 11, 2020)
Nina Kohoutová — Blue Sunray (Feb. 6th, 2020)
Ballrogg — Rogging Ball (Oct. 30th, 2020)
Buju Banton — Upside Down (June 26, 2020)
Alberto Posadas : Poética del Laberinto, cycle pour quatuor de s
The Gray Havens — She Waits (Nov. 7, 2018)
Orlando Weeks — A Quickening (June 12, 2020)
Hibiscus Biscuit — Reflection of Mine (March 1st, 2020)
Elysian Fields — Transience of Life (Sept. 4, 2020)
Molina — Vanilla Shell (Jan. 24, 2020)
Bruce Ackley, Fred Frith, Henry Kaiser, Aram Shelton — Unexpecte
The Magnetic Fields — QUICKIES VINYL BOX SET (June 19, 2020)
Devin B. Thompson — Tales of the Soul (Oct. 30, 2020)
The Men — Mercy (Feb. 14, 2020)
Julia Holter — Never Rarely Sometimes Always (March 13, 2020)
Still House Plants — Fast Edit (Aug. 14, 2020)
Lydia Ainsworth — Darling Of The Afterglow (2019)
The Magnetic Fields — QUICKIES VINYL BOX SET (June 19, 2020)
Lydia Ainsworth — Phantom Forest (May 10, 2019)
Fairport Convention — Shuffle and Go (29 Feb., 2020)
Pierre Favre DrumSights — Now (Apr 2016)
Philip B. Price — Bone Almanac (Nov. 8, 2019)
NEØV — „Picture Of A Good Life“ (15 Jan., 2021)
Debashish Bhattacharya JOY!guru cover
Mark Lanegan — The Winding Sheet (May 11, 1990)
Gemma Ray — Psychogeology [Feb. 15th, 2019, Deluxe Edition, 2020
Courtney Barnett — MTV Unplugged [Live In Melbourne] (2019)
Badly Drawn Boy — Banana Skin Shoes (22nd May, 2020)
Arbouretum — Let It All In (March 20, 2020)
Laura Veirs — MY ECHO (23rd Oct., 2020)
emozpěv — Spolu (1st May 2020)
Whyte Horses — Empty Words (March 9, 2018)
Ajimal — As It Grows Dark / Light (June 26, 2020)
Hail The Ghost — Arrhythmia (6th Dec. 2019)
CECILIA BARTOLI — Opera Proibita (Sept. 13, 2005)
Tim Heidecker — Fear of Death (Sept. 25, 2020)
Markus Reuter — TRUCE (Jan. 17, 2020) cover
The Who — WHO [Deluxe Edition] (22 Nov. 2019)
Childcare — Wabi~Sabi (31st May, 2019)
THE LEAGUE OF ASSHOLES — UNPLUGGED (1st May 2020)
Whyte Horses — Hard Times (17th of Jan., 2020)
Bacchae — Pleasure Vision (March 6, 2020)
PVRIS — Use Me (March 3, 2020)
Morgan1
Ajimal — As It Grows Dark Light (June 26, 2020)
Joywave — Possession (March 13, 2020)
Sufjan Stevens — Aporia (March 27, 2020)
Midnight Sister — Painting the Roses (Jan. 15, 2021)
Anna Burch — Quit The Curse (Feb 2, 2018)
Wolf Parade — Thin Mind (Jan. 24, 2020)
Work Drugs — Delta (December 5, 2012)
Deserta — Black Aura My Sun (Jan. 17, 2020)
Sink Ya Teeth — Two (28th Feb. 2020)
Georgia — Seeking Thrills (10th Jan., 2020)
A.O. Gerber — Another Place to Need (May 22, 2020)
Deerhoof — Future Teenage Cave Artists (May 29, 2020)
The Growlers — Natural Affair (25th Oct. 2019)
His Name Is Alive — Ghost Tape EXP (Dec. 8, 2020).png
James Taylor — American Standard (Feb. 28th, 2020)
Alogte Oho and his Sounds of Joy — Mam Yinne Wa (Nov. 8, 2019)
Sam Gendel — Satin Doll (13 Mar 2020)
Kaleidoscope — Faintly Blowing (11 April 1969, Reissue, Remaster
Motorpsycho — The All Is One (2CD) (28 Aug., 2020)
Ryan Adams — Ryan Adams (September 8, 2014)
Roman Hampacher — Bílá Vrána (December 6, 2020)
Trees Speak — Ohms (3rd April, 2020)
Nadine Shah — Kitchen Sink (June 5, 2020)
Skinny Pelembe — Dreaming Is Dead Now (May 24, 2019)
Broken Social Scene — Live at Third Man Records (Feb. 28, 2020)
Perfume Genius — Set My Heart On Fire Immediately (15th May 2020
Ryan Adams — Wednesdays (Dec. 11, 2020)
Deerborn — Where Demons Hide (Aug. 28, 2020)
Brendan Benson — Dear Life (April 24, 2020)
Harvestman — Music for Megaliths (May 19, 2017)
Lucia Cadotsch — Speak Low (Feb. 26, 2016)
Perfume Genius — No Shape (5 May, 2017) BC
Perfume Genius — No Shape (5 May, 2017) FC
Cocteau Twins — Victorialand (April, 1986, Reissue 2020)
Isbells — Sosei (March 1, 2019)
The Feather — Room (10 July, 2020)
Songs for the Late Night Drive Home (Feb. 5, 2016)
Benoît Pioulard & Sean Curtis Patrick — Avocationals (2019)
Spc Eco — Dark Matter (Nov. 20, 2015)
Juliana Hatfield — Weird (Bonus Edition) (Jan. 18, 2019)
Caribou — Suddenly (Feb. 28th, 2020)
SPC ECO — June (June 1, 2020)
Waxahatchee — Saint Cloud (March 27, 2020)
Florist — Emily Alone (July 26, 2019)
Chapelier Fou — Deltas (Sept. 22, ​2014)
The Boomtown Rats — Citizens of Boomtown (13 March, 2020)
The Flaming Lips — The Soft Bulletin (Nov. 29, 2019)
Emile — The Black Spider / Det Kollektive Selvmord (May 1, 2020)
Larkin Poe — Self Made Man (June 12th, 2020)
Wesley Gonzalez — Appalling Human (June 12, 2020)
Pottery — Welcome to Bobby’s Motel (June 26th, 2020)
Mint Field — Sentimiento Mundial (25 Sept., 2020)
Cosmo Sheldrake — Galapagos [Original Soundtrack] 2019
The Telescopes — Hidden Fields (August 7th, 2015)
Eyvind Kang — Ajaeng Ajaeng (May 1, 2020)
Eyvind Kang — Ajaeng Ajaeng (May 1, 2020)
Kyrie Kristmanson — Lady Lightly (Jan. 10, 2020)
Yorkston/Thorne/Khan — Navarasa : Nine Emotions (24th Jan. 2020)
Hey Colossus — Dances / Curses (Nov. 6, 2020)
Ralph of London — The Potato Kingdom (19th June, 2020)
Sigur Rós — Odin’s Raven Magic (Dec. 4, 2020)
Cotatcha Orchestra — Bigbandová elektronika / Bigband Electronic
Locate S,1 — Personalia (April 3, 2020
HMLTD — West of Eden (7 Feb., 2020)
OLYMPIC — „Kaťata“ (October 30, 2020)
Noveller — Arrow (June 12, 2020)
Chapelier Fou — Meridiens (Feb. 28, 2020)
HMLTD ©Dean Hoy
Cathedral Bells — Velvet Spirit (March 6, 2020)
Vladislav Delay, Sly Dunbar, Robbie Shakespeare — 500~Push~Up
Orwell — Parcelle brillante (24 April 2020)
Tame Impala — The Slow Rush (Feb 14, 2020)
REBECCA FOON — WAXING MOON (21st Feb., 2020)
Noveller — Arrow (June 7, 2020)
Virginia Plain — Strange Game (Dec. 13, 2019)
Blinker the Star — Juvenile Universe (20 Nov., 2020)
Teho Teardo — Ellipsis dans l’harmonie (March 6th, 2020)
Signe Marie Rustad — When Words Flew Freely (Nov. 15, 2019)
Stian Westerhus — Redundance (March 5, 2020)
Beck — Deep Cuts (March 2020)
Keeley Forsyth — Debris (17 Jan., 2020)
KeiyaA — Forever, Ya Girl (March 27, 2020)
John Craigie — Asterisk the Universe (June 12, 2020)
Ellipsis dans l’harmonie BACK COVER
Half Japanese — Crazy Hearts (4th Dec., 2020)
Lavender Diamond — Incorruptible Heart (Sept. 2012)
MARY — Die Before Death (September 4, 2020)
The Belmondos — Memory Lane (Nov. 20, 2020)
Troi Irons — Flowers (Sept. 25, 2020)
The Dears — Times Infinity Volume One (September 25, 2015)
The Album Leaf — OST (March 20, 2020)
Joensuu 1685 — ÖB (09 Oct., 2020)
Jack Peñate — After You [Expanded Edition] (2020)
Thomas Dybdahl — The Great Plains (Feb 24, 2017)
Lavender Diamond — Now Is the Time (Dec. 4, 2020)
Grimes — Visions (2012)
Grandbrothers — All the Unknown (15 Jan., 2021)
Jessie Ware — Glasshouse (Deluxe; 20 Oct 2017)
Kavus Torabi — Hip to the Jag (May 22, 2020)
Bella White — Just Like Leaving (Sept. 25, 2020)
Pharoah Sanders — „Live In Paris (1975): Lost ORTF Recordings“
Oddfellow’s Casino — The Raven’s Empire (2012)
Calexico / Iron & Wine — Years to Burn (2019)
Chris Potter — There Is a Tide (Dec. 4, 2020)
Amanda Palmer — Forty~Five Degrees: Bushfire Charity Flash Rec.
Veneer — Recovery (April 15, 2020)
Chris Potter — Circuits (Feb. 22, 2019)
Sara Serpa — Recognition (June 5th, 2020)
BECK — Uneventful Days (St. Vincent Remix)
Oddfellow’s Casino — Burning! Burning! (7 Aug., 2020)
This Will Destroy You — Vespertine (June 9, 2020)
Scoundrels — Music From The Arch (Sept. 11, 2020)
Teen Daze — Morning World
Sara Serpa, Ingrid Laubrock, Erik Friedlander — Close Up (2018)
Rufus Wainwright — Unfollow the Rules [Deluxe Version] (July 9,
THE DEARS — ‘Lovers Rock’ (May 15, 2020)
Greenslade — Time and Tide (2 cd, 1975/2015)
Bellows — The Rose Gardener (Feb. 22, 2019)
Ariel Pink — House Arrest (2002/Mar 2011/April 24, 2020)
The Jayhawks — XOXO (July 10, 2020)
Béla Fleck & Toumani Diabaté — The Ripple Effect [2LP, March 27,
Budokan Boys — So Broken Up About You Dying (2 Oct. 2020)
Sonny Landreth — Elemental Journey (May 22, 2012)
Laura Fell — Safe from Me (Nov. 20, 2020)
Laura Perrudin — Perspectives & Avatars (Oct. 9, 2020)
CocoRosie — Put the Shine On (6 March 2020)
Anthony Moore — Out (20 Nov., 2020)
Soho Rezanejad — „Perform and Surrender“ (Dec. 04, 2020)
Whyte Horses — Hard Times (17th of Jan., 2020)
Jessie Ware — What’s Your Pleasure (June 26, 2020)
Corb Lund — Agricultural Tragic (June 26, 2020)
Scott Matthew — Ode to Others (April 20, 2018)
Raed Yassin — Archeophony (Nov. 27, 2020)
Thomas Dybdahl — Fever (March 13, 2020)
Born Ruffians — Juice (April 3, 2020)
Growing Up Live — 3LP Half Speed Remaster (Nov. 27, 2020)
Michael Landau — The Michael Landau Group Live (Oct. 31, 2006)
Marc Ribot’s Ceramic Dog — What I Did On My Long ‘Vacation’ EP
The Beths — Jump Rope Gazers (July 10th, 2020)
Carissa Johnson — A Hundred Restless Thoughts (Dec. 18th, 2019)
Christine Ott — Chimères (pour ondes Martenot) (May 22, 2020)
Eleanor Friedberger — Rebound (May 4th, 2018)
Smashing Pumpkins — Cyr (27th Nov., 2020)
Calexico — Seasonal Shift (Dec. 4th, 2020)
Futurebirds — Teamwork (Jan. 15th, 2020)
Emmy the Great — Second Love (March 11, 2016)
My Morning Jacket — The Waterfall II (Aug. 28, 2020)
ELEANOR FRIEDBERGER — NEW VIEW (January 22, 2016)
Cormons Jazz & Wine of Peace festival 2008 ©Ziga Koritnik
Andrej Šeban — Triplet (March 22, 2019) inner cover
The Heliocentrics — Infinity Of Now (Feb. 14, 2020)
Jenny Lewis — On the Line (March 22, 2019)
Dungen — Live (March 13, 2020)
Jake Blount — Spider Tales (May 29, 2020)
Andrej Šeban — Triplet (March 22, 2019) cover
Sonny Landreth — Blacktop Run (Feb. 21, 2020)
Læetitia Shériff — Pandemonium, Solace And Stars
Gerald Cleaver — Signs (March 27, 2020)
The Crossing & Donald Nally — James Primosch: Carthage (05/2020)
The Drums — Brutalism (April 5, 2019)
Eli Winter — „Unbecoming“ (21 Aug 2020)
DAGMAR VOŇKOVÁ — ARCHA (2020)
Immigrant Union — Judas (June 19, 2020)
KMRU — Peel (18th Sept., 2020)
Spy Machines — Spy Machines (April 3, 2020)
David Cross & Peter Banks — Crossover (17 Jan., 2020)
Jake Blount — Spider Tales (May 29, 2020)
EELS — Earth To Dora (Oct. 30th, 2020)
Art Feynman — Half Price At 3:30 (June 26th, 2020)
Jerskin Fendrix — Winterreise (April 17, 2020)
Julianna Barwick — Healing Is a Miracle [Japan Edition] (2020)
Joy Division — Closer (40th Anniversary) [2020 Digital Master] (
Sophie Tassignon — Mysteries Unfold (April 24, 2020)
Anika Nilles — For a Colorful Soul (Jan. 10, 2020)
Ospalý pohyb — Ostrava (October 17, 2016)
Deradoorian — Find the Sun (Sept. 18, 2020)
All The Best, Isaac Hayes (A Spoken Word Album)
Ospalý pohyb — ø (May 24, 2016)
James Harries — Superstition (Jan. 31, 2020)
Zoongideewin — Bleached Wavves (June 19, 2020)
HOUPACÍ KONĚ: SOULKOSTEL 8 11 2019 (April 25, 2020)
Recondite — Dwell (Jan. 24, 2020)
Kacey Johansing — No Better Time (Nov. 20, 2020)
Yoko Ono, Kim Gordon & Thurston Moore — YOKOKIMTHURSTON
Com Truise — Persuasion System (May 17, 2019)
Kazuomi Eshima & Masahiko Takeda — Inheritance for Soundscape
Erik Griswold — All’s Grist That Comes To The Mill (03/20, 2020)
Caspian — Dust and Disquiet (Sept. 25, 2015)
SLY & THE FAMILY DRONE FC (17, 2020)
Låpsley — Through Water (March 20th, 2020)
Sarah Longfield — Dusk (April 22, 2020)
Soundwalk Collective with Patti Smith — Peradam (Sept. 4th, 2020
Erik Griswold — All’s Grist That Comes To The Mill (03/20 2020)
Circa Waves — Sad/Happy (March 13th, 2020)
Bob Dylan — Rough and Rowdy Ways (June 19th, 2020)
Kurt Wagner of Lambchop. ©Picture Joanna Bongard
Sol Seppy — The Bells Of 12 (June 21, 2019)
930 x 827 tmavší podklad.jpg
P/\ST — /Expedice do vnitrobloku\ (Oct. 5, 2019)
Roland Tings — Salt Water (Nov. 8, 2019)
M.Ward — Migration of Souls (April 3, 2020)
33EMYBW — Golem (25 Sept., 2019)
The Third Mind — The Third Mind (Feb. 14, 2020)
CocoRosie — Restless (Feb. 12th, 2020)
Sean Henry — A Jump from the High Dive (Nov. 1, 2019)
Mike Cooper — Playing With Water (Nov. 6, 2020)
Ben Featherstone — Prisoner to the Wind (Dec. 20th, 2019)
Ailbhe Reddy — Personal History (23 Oct., 2020)
Thomas Köner — Motus (Feb. 20, 2020)
Lanterns On the Lake — Spook the Herd (21 Feb., 2020)
A Winged Victory for the Sullen — The Undivided Five
Of Montreal — Ur Fun (Jan. 17, 2020)
Lanterns On the Lake — Spook the Herd (21 Feb., 2020)
Seaway — Big Vibe (Oct. 16th, 2020)
Surprise Chef — Daylight Savings (Oct. 16, 2020)
Sega Bodega — Salvador (Feb. 14, 2020)
Klara Lewis — Ingrid (1st May 2020)
Vivienne Wilder — Postromantic (June 12, 2020)
Prophecy Playground — Comfort Zone (Feb. 15, 2020)
Kurt Vile — Speed, Sound, Lonely KV EP (2nd Oct., 2020)
Steve Earle — Townes (May 8, 2009)
Neil Young & Crazy Horse — Colorado (Oct. 25, 2019)
Oiseaux~Tempęte — From Somewhere Invisible (19 Dec., 2019)
Hamilton Leithauser (The Walkmen) — Dear God (Aug. 2015)
Steve Earle & The Dukes — Ghosts of West Virginia (May 22, 2020)
Real Estate — The Main Thing (28th Feb., 2020)
Myopia Exclusive Crystal Clear Vinyl
The Kills — Ash And Ice (June 3, 2016)
James Harries — Before We Were Lovers
ANNA CALVI — HUNTED (March 6, 2020)
Elysian Fields — Transience Of Life (May 7, 2020)
SOFIA TALVIK — Paws of a Bear (Sept. 27, 2019)
Badge Époque Ensemble — Self Help (Nov. 20, 2020)
Ali Holder — Uncomfortable Truths (April 10, 2020)
Sungazers — Wasting Space (May 18, 2020)
Neil Young — Homegrown (19th June, 2020)
Lightning Bolt — Hypermagic Mountain (October 18, 2005, March
Sixth June ‎— Trust (17 Jan 2020)
Bellows — The Rose Gardener (Feb. 22, 2019)
Tatsuhisa Yamamoto 山本達久 — Ashioto (Oct. 21, 2020)
From Atomic — Deliverance (April 2020)
Cermaque — Lament (22nd May, 2020)
Tatsuhisa Yamamoto 山本達久 — Ashioto (Oct. 21, 2020)
Laurel Halo — Raw Silk Uncut Wood (July 13, 2018)
Anna von Hausswolff — Dead Magic (March 2018)
Moses Sumney — græ Part 1 & 2 (May 15, 2020)
David Thomas Broughton & Juice Vocal Ensemble — Sliding The Same
Marissa Nadler — unearthed (March 20, 2020)
Jaye Jayle — Prisyn (Aug. 7, 2020)
PETR KALANDRA — Petr Kalandra & ASPM 1982 — 1990 (Feb. 26, 2020)
Justine Vandergrift — Stay (Feb. 7th, 2019)
Hamilton Leithauser — The Loves of Your Life (10 April 2020)
Bombay Bicycle Club — Everything Else Has Gone Wrong (01/24/20)
Gráinne Duffy — Where I Belong (Sept. 19, 2017)
Anthony Gomes — Containment Blues (2020)
Sports Team — Deep Down Happy (5th June, 2020)
Nonlocal Forecast — Bubble Universe! (March 1, 2019)
Lionel Loueke — HH (Sept. 11, 2020)
Al Di Meola — Across the Universe: The Beatles, Vol. 2 (2020)
LENKA NOVÁ — DOPISY (21.03./24.04., 2020)
Genesis Revisited: Live at The Royal Albert Hall — 2020 Remaster
Kim Myhr & Australian Art Orchestra — Vesper (17.04. 2020)
The Electric Soft Parade — Stages (Jan. 8, 2020)
Villagers — The Art Of Pretending To Swim (03/19, 2020) DELUXE E
Mountaineer — Bloodletting (May 22nd, 2020)
Ólafur Arnalds — Some Kind Of Peace (6 Nov., 2020)
Anna von Hausswolff — All Thoughts Fly (Sept. 25, 2020)
Tara Fuki — Motyle (Nov. 13th, 2020)
Peel Dream Magazine — Agitprop Alterna (3rd April 2020)
Nicholas Cords — Touch Harmonious (Nov. 6, 2020)
Destroyer — Have We Met (Jan. 31, 2020)
John McLaughlin, Shankar Mahadevan, Zakir Hussain — Is That So?
THE SHAKING SENSATIONS — “How Are We to Fight the Blight” 2xLP
Alphaxone — Dystopian Gate (Jan. 14, 2020)
Lanterns On The Lake — The Realist (Dec. 18, 2020)
A Certain Ratio — ACR Loco (25th Sept., 2020)
THE SCHRAMMS — “Omnidirectional” (June 21st, 2019)
David Thomas Broughton — The Complete Guide To Insufficiency /re
Aimee Mann — Bachelor No. 2 (20th Anniversary Edition) (Nov. 27,
The Chap — Digital Technology (10 Jan., 2020)
Joan As Police Woman — Cover Two (May 1, 2020)
The Shivas — “Dark Thoughts” (October 25, 2019)
Kim Myhr & Australian Art Orchestra — Vesper (17.04. 2020)
Lucy Railton — Paradise 94 (22 Mar 2018)
Drive~By Truckers — The Unraveling (cover)
The Shins — “Heartworms” (March 10, 2017)
The Weeknd — Beauty Behind the Madness (Aug. 28th, 2015)
M. Ward — Think of Spring (Dec. 11, 2020)
The Shins — “The Worms Heart” (Jan. 18, 2018)
Psychic Markers — Psychic Markers (29 May, 2020)
Julianna Barwick — Circumstance Synthesis (Dec. 20, 2019)
The Weeknd — Beauty Behind the Madness (Aug. 28th, 2015)
Meredith Monk & Bang on a Can All~Stars — Memory Game (03/27/20)
Drive~By Truckers — The Unraveling (cover)
The Heliocentrics — Infinity Of Now (Feb. 14, 2020)
JACKSON VANHORN: “AFTER THE REHEARSAL”
Eivind Aarset & Jan Bang — Snow Catches On Her Eyelashes (2020)
Richard Barbieri ‎— Past Imperfect / Future Tense (Mar 2020)
Kevin Morby — Sundowner (October 16, 2020)
Paul Weller — On Sunset [Deluxe Edition] (3rd July, 2020)
EVA ROHLEDER — Babské ucho (Nov. 9th, 2020)
Laurel Halo — Possessed (April 10, 2020)
Helena Deland — Someone New (16 Oct., 2020)
Devendra Banhart — Ma (September 13, 2019)
Field Music — Making a New World (Jan. 10, 2020)
Gráinne Duffy — Voodoo Blues (Oct. 15, 2020)
The Memories — Pickles & Pies (May 29, 2020)
Norah Jones — Pick Me Up Off the Floor (June 12th, 2020)
Highasakite — Uranium Heart (Feb. 1st, 2019)
Pearl Jam — Gigaton (March 27, 2020)
Walter Martin — The World at Night (Jan. 31, 2020)
The Tiger Lillies — Cold Night in Soho (10 Feb. 2017)
Silkworm — In The West (24 Jan., 2020)
Chavez — Gone Glimmering [Expanded Edition] (Oct. 23, 2020)
Kamaal Williams — Wu Hen (July 24, 2020)
Caspian — On Circles (January 24, 2020)
Jennifer Curtis & Tyshawn Sorey: Invisible Ritual (2020)
DAVID POMAHAČ — DO TMY JE DALEKO (Feb. 7, 2020)
Don Gallardo — The Lonesome Wild (April 2, 2020)
Damon Locks Black Monument Ensemble — Where Future Unfolds (2019
The Tiger Lillies — Edgar Allan Poe’s Haunted Palace
Mark Lanegan — Straight Songs Of Sorrow (8th May, 2020)
I Break Horses — Warnings (08 May 2020)
Cocteau Twins — Head Over Heels
Cocteau Twins — Treasure
Sarah Jarosz — World On The Ground (June 5, 2020)
The Innocence Mission — See You Tomorrow (Jan. 17, 2020)
False Heads — It’s All There But You’re Dreaming (13 March 2020)
The Tiger Lillies — Covid~19 (April 10, 2020)
Hawkwind — Acoustic Daze (25 Oct. 2019)
The Avalanches — We Will Always Love You (11 Dec., 2020)
Beautify Junkyards — Cosmorama (15th Jan., 2021)
Wendy Eisenberg — Auto (Oct. 16, 2020)
TANYA DONELLY: Swan Song Series bonus tracks (FC)
Kate Amrine — This Is My Letter to the World (Jan. 24, 2020)
CONCEPT ART ORCHESTRA — „100 YEARS“ (11.12.2020)
Wrekmeister Harmonies — We Love to Look at the Car (2020)
False Heads — It’s All There But You’re Dreaming (13 March 2020)
WHITE TAIL FALLS — Age Of Entitlement (May 29, 2020)
Susan Alcorn Quintet — Pedernal (Nov. 13, 2020)
Coloured Clocks — Flora (May 2, 2020)
Daniel Knox — Won’t You Take Me with You (Jan. 15, 2021)
Indoor Voices — Animal (Feb. 14, 2020)
ELYSIAN FIELDS — Pink Air
Midlake — Antiphon (Nov. 4, 2013)
Jonathan Wilson — Rare Birds (March 2nd, 2018)
KIESLOWSKI Tiché lásky
Fiona Apple — Fetch The Bolt Cutters (17 Apr., 2020)
Lucrecia Dalt — Syzygy (Oct. 15, 2013)
Hayden Thorpe — Diviner (24 May 2019)
Cocteau Twins — Garlands (1982, Reissue 2020)
Alessandra Leão ‎— Macumbas e Catimbós (24/05/2019)
Cowboy Junkies — Ghosts (30 Mar 2020)
Laura Marling — Song for Our Daughter (April 10th, 2020)
Wendy Eisenberg — Its Shape Is Your Touch (Oct. 2018)
Baxter Dury — The Night Chancers (20 March 2020)
San Fermin — San Fermin (Nov. 11, 2013)
Sara Bareilles — What’s Inside Songs From Waitress (11/06, 2015)
The Heliocentrics — Telemetric Sounds (Aug. 7, 2020)
The Dream Syndicate — „The Universe Inside“ (April 10, 2020)
Black Sabbath: Black Sabbath (13 Feb., 1970)
Third Coast Percussion & Devonté Hynes — Fields (Oct. 11, 2019)
White Tail Falls — Age of Entitlement (May 29, 2020)
MUFF — Fatalust (Nov. 1, 2019) cover
Ben Watt — Storm Damage (31st Jan., 2020)
San Fermin — The Cormorant I & II (Oct. 4, 2019/April 3, 2020)
Saša Niklíčková — Zmačkaná žena (Oct. 26, 2020)
Stephen Duffy — I Love My Friends [Expanded Ed] (10 May 2019)
I Break Horses — Chiaroscuro
Sea Wolf — Through a Dark Wood (March 20, 2020)
Ezra Furman — Sex Education [Original Soundtrack] (April 24, 202
Yorkston | Thorne | Khan — Navarasa : Nine Emotions (2020)
Jetstream Pony — Jetstream Pony (May 22, 2020)
Stove — ‘s Favorite Friend (Oct. 31, 2018)
ANASTASIA MINSTER — Father ©Michael Haley
Jonathan Wilson — Dixie Blur (March 6, 2020)
Fruition — Broken At The Break Of Day (Jan. 23, 2020)
Weyes Blood — “Wild Time” from Titanic Rising
1600 x 1600 High Violet (10th Anniversary Expanded Edition).jpg
ROBERT FRIPP — THE KITCHEN (New York, NY) — 05 FEB 1978
Sara Bareilles — More Love: Songs from Little Voice Season One (
The Sufis — Double Exposure (Jan. 24, 2020)
ÁSGEIR: IN THE SILENCE
Martin Barre — Roads Less Travelled (26 Oct. 2018)
Loveblind / Sleeping Visions (March 27, 2020)
Walter Martin — The World at Night (Jan. 31, 2020)
Asher Gamedze – Dialectic Soul (July 10, 2020)
Frances Quinlan — Likewise (Jan. 31, 2020)
KING CRIMSON, The Night Watch
Kaitlyn Aurelia Smith — The Mosaic of Transformation (May 15, 20
Matt Berninger — Serpentine Prison (Oct. 16, 2020)
Rizan Said — Saz û Dîlan (Oct. 11, 2019)
Ásgeir — Bury the Moon (7 Feb., 2020)
Riva Taylor — ‘This Woman’s Heart .1’ (27 Mar 2020)
Wrangler — A Situation (28 Feb., 2020)
Juraj Griglák, From The Bottom (Sept. 16, 2019)
Cheerleader — Almost Forever (Feb. 7, 2020)
Queer Jane — Amen Dolores (March 27, 2020)
BECCA STEVENS — WONDERBLOOM (March 20th 20, 2020)
Juraj Griglák — From the Bottom (Sept. 16, 2019)
Einstürzende Neubauten — Alles In Allem (May 29th, 2020)
Torres — Three Futures (29th Sept. 2017)
Kaitlyn Aurelia Smith — The Kid (October 6, 2017)
Bison Bone — Find Your Way Out (Sept. 25, 2020)
Oh Wonder — No One Else Can Wear Your Crown [Deluxe Edition]
These New Puritans — The Cut (2016~2019) (14 Feb. 2020)
Laetitia Shériff — Stillness (Nov. 6, 2020)
Thin Lear — Wooden Cave (24th July, 2020)
Torres — Silver Tongue (Jan. 31, 2020)
King Khan — The Infinite Ones (Oct. 30, 2020)
Anoushka Shankar — Love Letters (7 Feb., 2020)
Free To Grow — Imperfection (Aug. 7, 2020)
Dan Croll — Grand Plan (21 Aug., 2020)
Lilien Rosarian ~ A Day in Bel Bruit (June 9, 2019)
Jim Noir — A.M Jazz (Dec. 20, 2019)
Shemekia Copeland — Uncivil War (October 23rd, 2020)
I Like to Sleep — Daymare (April 17, 2020)
Kaki King — Modern Yesterdays (Oct. 23, 2020)
Bill MacKay and Katinka Kleijn — STIR (Oct. 17, 2019)
The Mountain Goats — Getting Into Knives (Oct. 23, 2020)
Ben Sidran — Blue Camus (Oct. 2014)
Varga Marián — Solo in Concert (1. feb. 2018)
Paris Jackson — Wilted (Nov. 13, 2020)
No~Man — Love You To Bits (Nov. 22, 2019)
Death Cab for Cutie — The Georgia EP (Dec. 4th, 2020)
Blackbird & Crow — Ailm (17 Jan 2020)
Liz Longley — Liz Longley (March 17, 2015)
Van der Graaf Generator — Recorded Live in Concert
Bruce Springsteen — Letter to You (Oct. 23, 2020)
Amy LaVere — Painting Blue (27 Mar 2020)
100 Gecs — 1000 gecs (May 31, 2019)
Devendra Banhart — Vast Ovoid (July 24, 2020)
Cold Chisel — Blood Moon (6 Dec., 2019)
Cold War Kids — New Age Norms 1 (Nov. 1, 2019)
Blackbird & Crow © 2020 Author: Megan Doherty
WaqWaq Kingdom — Essaka Hoisa (Nov. 15, 2019)
The Mountain Goats — Songs for Pierre Chuvin (April 10, 2020)
Hawktail — Formations (Jan. 10, 2020)
Morrissey — I Am Not a Dog On a Chain (March 20th, 2020)
Jack Peñate — After You (29th Nov. 2019)
Villagers — Darling Arithmetic [Deluxe Version] (April 10, 2015)
Ashley Paul — Window Flower (May 13, 2020)
Daniel Bachman — The Morning Star (July 27, 2018)
Roger Eno | Brian Eno — Mixing Colours (20 March, 2020)
Darnielle, Jon Wurster, Matt Douglas, Pete Hughes. ©Josh Sanseri
Joe Bonamassa & The Sleep Eazys — Easy To Buy, Hard To Sell
Preston Lovinggood — Consequences (June 10, 2018)
Martin Barre — Away With Words
Ezra Bell — This Way to Oblivion (3rd April, 2020)
All Them Witches — Nothing as the Ideal (Sept. 4, 2020)
Shafiq Husayn — The Loop (March 29, 2019)
Queer Jane — Home (Dec. 1, 2016)
RADEK BABORÁK a jeho ORQUESTRINA na PIAZZOLLOVSKÉ ALBUM.
Moonchild — Little Ghost (6th Sept. 2019)
Evergreen — Overseas (15 Jun 2018)
Mr. Alec Bowman — I Used to Be Sad & Then I Forgot (May 1, 2020)
The Waterboys — Good Luck, Seeker (Deluxe) (Aug. 21, 2020)
Dave Scanlon — Pink in each, bright blue, bright green (Jan. 15,
Maarja Nuut & Ruum — World Inverted (11th Sept., 2020)
Richard Youngs — Dissident (Jan. 25, 2019)
Kuře v hodinkách — Flamengo
Daniel Bachman — Green Alum Springs (June 6, 2020)
Midwife — Forever (April 10, 2020)
Kamasi Washington — Becoming (Music from the Netflix Original Do
Siobhan Wilson — The Departure (10 May, 2019)
Kris Delmhorst — Blood Test
Martin Burlas & Musica falsa et ficta — Hexenprozesse
I Don’t Know How but They Found Me — Razzmatazz (Oct. 23, 2020)
Songdog — Happy Ending (27th March, 2020)
Zuzana Mikulcová — Slová
Holly Herndon — PROTO (Winner of Tais Awards 2020)
Rory Block — Prove It On Me (March 27, 2020)
Cate Le Bon — Here It Comes Again (2020)
Tunng — Tunng Presents…DEAD CLUB (Nov. 6, 2020)
Sean O’Hagan — Radum Calls, Radum Calls (2019)
Nicey Nice World — Obelisks and Asterisks (Sept. 22, 2020)
Robert Plant — Carry Fire (2 LP, 13/10/2017)
Ben Sidran — Who’s the Old Guy Now (Nov. 20, 2020)
Le Butcherettes — DON’T BLEED EP (14 Feb 2020)
Devin Sinha — The Seventh Season (Oct. 21, 2014)
Mike Polizze — Long Lost Solace Find (July 31, 2020)
First Aid Kit — Stay Gold (2014)
Land of Talk — Indistinct Conversations (July 31, 2020)
Kuře v hodinkách — Flamengo
Luke Haines — Beat Poetry For Survivalists (6 Mar. 2020)
Devin Sinha — Liminal Space (Oct. 23, 2020)
Nicole Atkins — Italian Ice (29 May 2020)
Maria Schneider Orchestra — Data Lords (24th July, 2020)
Lambchop — TRIP (Nov. 13th, 2020)
Son Lux — Learning Structures vol. 1~4 (Oct. 11th, 2019)
BC Camplight — Shortly After Takeoff (24 April 2020)
Delta Spirit — What Is There (Sept. 11th, 2020)
The Magnetic Fields — Quickies (May 15, 2020)
learning structures, vol. 3 distance between us (Oct. 11, 2019)
Cold War Kids — New Age Norms 2 (Aug. 21, 2020)
learning structures, vol. 2: end firma
Becca Mancari — The Greatest Part (June 26, 2020)
learning structures, vol. 3: distance between us
Severin Bells — A Brighter Side to the Unknown (24th Oct., 2020)
The Apache Relay — Apache Relay (April 22, 2014)
Thurston Moore — By The Fire (Sept. 25, 2020)
Kurt Rosenwinkel Trio — Angels Around (May 8, 2020)
Frazey Ford — U kin B the Sun (Feb. 7th, 2020)
Lizzy Farrall — Bruise (March 27, 2020)
Alice Peacock — Minnesota (Sept. 20th, 2019)
Devon Williams — A Tear in the Fabric (May 1, 2020)
Gwenifer Raymond — Strange Lights Over Garth Mountain (2020)
LENKA DUSILOVÁ — ŘEKA (Nov. 6th, 2020)
STEREOLAB: Oscillons from the Anti~Sun
Hallelujah the Hills — A Band Is Something to Figure Out (2016)
Loveblind: Visions
Lilly Hiatt — Walking Proof (27 March, 2020)
Mekons — Deserted (March 29, 2019)
Loveblind: Visions
Throwing Muses — Sun Racket (Sept. 4, 2020)
Sean McMahon ― You Will Know When You’re There (March 1, 2019)
Deradoorian — Find the Sun (Sept. 18, 2020)
The Chats — High Risk Behaviour (March 27, 2020)
Tylor Dory Trio — Unsought Salvation (Dec. 21, 2019)
György Ligeti — Lontano (22. Oct.,1967)
Yves Tumor — Heaven to a Tortured Mind (April 3, 2020)
Cub Sport — LIKE NIRVANA (24 July, 2020)
Guranfoe — Sum of Erda (Dec. 13, 2019)
Susanne Sundfør — Self Portrait (Original Score, 10th Jan. 2020)
Ronnie Godfrey — Shades of Blue (Oct. 25, 2019)
Intocable ― Percepcion (March 15, 2019)
Ytamo — Vacant (June 12, 2020)
Pancrace — The Fluid Hammer (09 Sep 2019/2LP)
Humanist — Humanist (21 Feb., 2020)
White Lies — To Lose My Life… [10th Anniversary Deluxe Edition]
Slow Pulp — Moveys (Oct. 9, 2020)
Andrej Šeban — Rock and Roll z Rači (11. Sept., 2020)
Wrekmeister Harmonies — We Love to Look at the Carnage (2020)
Bright Eyes — Down In The Weeds, Where The World Once Was (Aug.
Hallelujah the Hills — I’m You (Nov. 15, 2019)
OWEN PALLETT — Heartland (March 3, 2014)
Siobhan Wilson — There Are No Saints (14 Jul, 2017)
Erlend Apneseth — Fragmentarium (Jan. 31, 2020)
Paul McCartney — McCartney III (18 Dec., 2020)
Amaarae — The Angel You Don’t Know (Nov. 12, 2020)
Delta Spirit — Into The Wide (Deluxe Edition, Sept. 9, 2014)