OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » EDITORIAL » Předávání cen v roce 2014
TAIS AWARDS/HARVEST PRIZE, předávání cen v roce 2014

 Scarlet Robin, Petroica multicolor Tais Awards birds

    TAIS AWARDS/HARVEST PRIZE, předávání cen v roce 2014.
♣   Především musím říci, že o hudbě se těžko mluví. Pro takovou, která komunikuje s posluchačem, mám ocenění. Některé postupy se cyklicky opakují, aby se na ně zapomnělo, na několik staletí usínají, vzápětí opět povstávají k životu v různých kombinacích s novým prostředím.
♣   Myšlenka na Tais Awards vznikla v politickém vězení, kde nebylo možné slyšet žádnou hudbu. Musel jsem si ji představovat a každým novým dnem si připomínat, co jsem už předtím slyšel a přijal. Jak to však bývá, jednou udělali výjimku, která se nakonec ukázala být klíčová a její dosah si nelze dost dobře představit, pokud to člověk v izolaci nezažije sám na sobě. V jakémsi "kulturním sále" zahrála vězeňská kapela v klasickém složení s kontrabasem, bicími, kytarou a saxofonem a to výlučně pouze pro nás, politické vězně. Hráli náramně a ne že bych předtím toho slyšel málo z vinylů, pásů a na zkouškách či koncertech dvou kapel (Spiders a The Wizzard), ve městě, kde jsem vyrůstal..., ale toto, co předvedli tito vězňové — to bylo opravdové vysvobození. Od té doby si pamatuji jedno: jestliže hudba má v sobě ten základní dar, ten nesmazatelný zápis, že dokáže vnitřně člověka osvobodit a ukázat mu nové životní perspektivy, pak ty tvůrce, co jí zasvětili svůj život, musím nějakým způsobem ocenit.
♣   Tais Awards je teď ve svém 8. ročníku, v současném období osobně a v exkluzivním kontaktu předávám ceny za ten předešlý.
♣   Ze čtrnácti kategorií již byla předána dvě ocenění kapele MUFF v kategorii Album II. “Vol.2” a v kategorii Band. Justin Lavash obdržel ocenění v kategorii Singer-Songwriter, kalifornská Mazzy Star byla oceněna v kategorii Overseas Countries za album “Seasons Of Your Day”  (September 24, 2013), Andrej Šeban Band za mimořádný koncert 15. října 2013 v Lucerna Music Baru. Beata Hlavenková získala dvě ceny: Song I., za píseň Archív dní, zpívanou ve slovenském jazyce a zvláštní ocenění Harvest Prize za vinyl “Theodoros”. Harvest Prize obdržela v pátek 28. února také Vladivojna La Chia za album “Šraf”.
♣   V březnu budou předány dvě ceny: Štěpán Smetáček za album “Old Schooll” jako Ten Years Album (TEN: Album desetiletí) 18.3. při křtu v Rock Café. V neděli 30. března obdrží hlavní cenu Tais Awards — Female Singer, zpěvačka Iva Marešová v Malostranské Besedě na svém koncertě ve složení: Michael Vašíček: kytary, Aliaksandr Yasinski (Bělorusko): knoflíkový akordeón a Iva Marešová: zpěv. Domluveno je už také předání dvou cen skupině Sousedi 14. května v klubu Rybanaruby v kategorii Song II. za píseň Cathedral Cosmos z alba “Purpura Echo” a totéž album získalo cenu Harvest Prize. Ocenění Harvest Prize vzniklo v roce 2010 jako důsledek prohloubení výzkumu, je to tzv. volná disciplína, věnována širokému spektru: moderátorství, projektům, písním, co ještě nevyšly, albům a vizualizaci alb (Cover Art). O Harvest Prize vyšla 17-ti stránková brožura s obrázky pod názvem “TAIS AWARDS — HARVEST PRIZE a její význam”.
♣   Novinkou 7. ročníku je bonus k ceně: vinylová alba dovezená z Japonska, všech žánrů a stylů. Skupina MUFF obdržela album Allan Holdsworth “Sand” (1987), Beata Hlavenková album Thelonious Monk “Thelonious Monk Trio” (1954), Justin Lavash album Jesse Colin Young “Songbird” (March 22, 1975) a Vladivojna La Chia dvě alba: Stevie Wonder “Greatest Hits” (1968) a Sting “The Dream of the Blue Turtles” (1985). Tímto Tais Awards podporuje návrat k vinylům.
♣   Tais Awards vůbec nejsou pro módní kluby, a vlastně ani pro lidi, kteří předstírají, že mají rádi hudbu, protože chtějí být "v kurzu". Předávání cen TA není vázáno na kluby a na kamenné budovy vůbec. Naopak: je to přátelské setkání hudebníků a profesně spřízněných lidí různých žánrů, stylů, povah, zaměření a motivací, rameno vedle ramena. Teď už to běží tam, kam chce, a kam duch doby směřuje. V tomto porozumění se trvale cvičím. Děkuji všem oceněným, že jsme se potkali v tak složité generaci a vítám vše, co má ještě přijít. (Ben Tais Amundssen; https://taisawards.com/)
_______________________________________________________________

TAIS AWARDS/HARVEST PRIZE, předávání cen v roce 2014

 

NEWS

9.7.2019

Only Yours

8.7.2019

Peter Cat Recording Co.

8.7.2019

Philary

6.7.2019

Seablite

6.7.2019

Jesca Hoop — Stonechild

1.7.2019

Dire Wolves

archiv

ALBUM COVERS X.

I Love Your Lifestyle — The Movie (March 3/5th April, 2019)
Tais Awards & Harvest Prize
Za Zelenou liškou 140 00 Praha 4, CZE
+420608841540